4. PKO Bieg Charytatywny w Bydgoszczy. Z każdym krokiem...

4. PKO Bieg Charytatywny w Bydgoszczy. Z każdym krokiem pomagali dzieciom! [zdjęcia, wideo]

red

Gazeta Pomorska

Aktualizacja:

Gazeta Pomorska

4. PKO Bieg Charytatywny w Bydgoszczy
1/82
przejdź do galerii

4. PKO Bieg Charytatywny w Bydgoszczy ©Arkadiusz Wojtasiewicz

„Pomagamy z każdym krokiem” - to hasło 4. PKO Biegu Charytatywnego, który zgromadził w Bydgoszczy tłumy miłośników sportu. Uczestnicy nie walczyli jednak o zwycięstwo - każdemu przyświecał bowiem ten sam cel: pomoc dla najbardziej potrzebujących dzieci.

4. PKO Bieg Charytatywny w Bydgoszczy - zobacz wideo.4. PKO Bieg Charytatywny w Bydgoszczy


Tłumy biegaczy i kibiców stawiły się w sobotę, 15 września, na stadionie bydgoskiego Zawiszy, by wziąć udział w 4.
PKO Biegu Charytatywnym. To wyjątkowa impreza, której towarzyszy nie tylko sportowy duch, ale i chęć pomocy. Zasady są proste: uczestnicy byli podzieleni na pięcioosobowe sztafety, a ich celem nie było jak najszybsze dotarcie do linii mety, lecz przebiegnięcie jak największej liczby okrążeń w ciągu godziny.

– Dla kibiców taka rywalizacja na pewno jest bardziej emocjonująca. Myślę, że łatwiej kibicuje się drużynie, a najlepiej świadczy o tym chyba popularność sportów drużynowych. W bieganiu jest podobnie, bo kiedy wygrywamy w sztafecie, czujemy wielki doping. Kibice wspierają nas wtedy jako reprezentację Polski, a nie osobnych zawodników – przyznaje ambasadorka biegu w Bydgoszczy, Iga Baumgart, która na niedawnych mistrzostwach Europy w Berlinie wraz z koleżankami wywalczyła tytuł mistrzyń Europy w sztafecie 4 x 400 metrów.

Zobacz galerię

Podczas godzinnego biegu zawodnicy dawali z siebie wszystko, przy gorącym wsparciu publiczności na trybunach. Najmocniejszej sztafecie udało się przebiec aż 52 okrążenia.

- Drużyna ewaluowała nam przed ostatnie lata. Dużo trenujemy, a każdy z nas zajmuje się sportem. Aby zwyciężać trzeba trenować, a nie siedzieć przed telewizorem. Najważniejsze jednak to dobrze się tym bawić - mówił nam kapitan sztafety "Waleczne Serca", która zwyciężyła w kategorii open.

Iga Baumgart jest ambasadorką biegu. Arkadiusz Wojtasiewicz


Pomagali z każdym krokiem


Impreza odbyła się w szczytnym celu. Uczestnicy pobiegli pod hasłem „Pomagamy z każdym krokiem” - każde okrążenie zwiększało pulę środków, która zostanie przekazana na posiłki dla najbardziej potrzebujących dzieci.

– To już 4. edycja biegu sztafetowego, w którym pomagamy dzieciom. Skupiamy się na zapewnieniu wyżywienia tym, które tego najbardziej potrzebują. Są miejsca, gdzie nasza pomoc jest niezbędna – wyjaśnia Małgorzata Głębicka, prezes Fundacji PKO Banku Polskiego.

Na pamiątkę udziału w 4. PKO Biegu Charytatywnym uczestnicy otrzymali wyjątkowe medale w kształcie serca oraz specjalnie przygotowane na tę okazję koszulki, na których znalazła się grafika w postaci biegaczy umieszczonych na tle serca. Przygotowana została na podstawie pracy autorstwa Kacpra Zambrowskiego, podopiecznego Powiatowego Centrum Opieki i Wychowania w Lublinie. Wygrał on konkurs, do którego Bank zaprosił dzieci w wieku od 5 do 13 lat, podopiecznych ośrodków i placówek opiekuńczo-wychowawczych, fundacji oraz stowarzyszeń. – Cieszę się, że wygrałem konkurs i tysiące osób startujących w 4. PKO Biegu Charytatywnym ma przygotowany przeze mnie rysunek na koszulkach. Wprawdzie na co dzień nie rysuję zbyt często, ale lubię to robić. Pomysł na ten akurat rysunek podsunął mi wychowawca – mówi Kacper Zambrowski.

Zobacz galerię

Podczas 4. już edycji PKO Biegu Charytatywnego, również kibice mogli włączyć się w pomoc dzieciom. Organizatorzy przygotowali konkurs dla drużyn kibiców - zwycięska ekipa mogła wskazać swój cel charytatywny lub zwiększyć o 10 tys. zł wartość środków przekazywanych organizacjom, które zajmują się dożywianiem najmłodszych.

Zwycięska grupa fanów wyróżniała się przede wszystkim kolorowymi strojami, ale też niesamowitym sercem. Wygrani pieniądze przekazali bowiem swoim największym... rywalom w konkursie, którymi byli przedstawiciele Domu Pomocy Społecznej w Grabiu.

Tylko w zeszłym roku, dzięki zaangażowaniu zawodników, udało się przekazać 653 tys. zł dla najbardziej potrzebujących. Z kolei od pierwszej edycji PKO Biegu Charytatywnego na pomoc przeznaczono już ponad 1,9 mln zł!

Choć udział w biegu mogły wziąć osoby, które ukończyły 15 lat, najmłodsi mieli co robić na bydgoskim stadionie. Specjalnie dla dzieci zorganizowano PKO Bieg Charytatywny Młodych. Rywalizowano w trzech kategoriach wiekowych:
  • I kategoria (dystans 200 m) – 4-6 lat,
  • II kategoria (dystans 400 m) – 7-9 lat,
  • III kategoria (dystans 600 m) – 10-12 lat.


Bydgoszcz była jednym z 12 miast, w których odbyły się PKO Biegi Charytatywne. Zawodnicy włączyli się w pomoc charytatywną także w Gdańsku, Kaliszu, Koszalinie, Krakowie, Kutnie, Lidzbarku Warmińskim, Lublinie, Łomży, Rudzie Śląskiej, Warszawie i Wrocławiu.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Terminarz

Poradnik biegacza

Biegać każdy może, ale czy każdy powinien?

Biegać każdy może, ale czy każdy powinien?

Jak biegać, żeby to wyszło na zdrowie?

Jak biegać, żeby to wyszło na zdrowie?

Jak zacząć bieganie po 40. roku życia?

Jak zacząć bieganie po 40. roku życia?