Anna Benicewicz-Miazga
Mocny debiut mistrza Polski w piłce ręcznej pod nową nazwą. Łomża VIVE Kielce pokonało Piotrkowianina Piotrków Trybunalski różnicą 17 bramek. W sobotnim półfinale turnieju, o godzinie 11, kielczanie zagrają z mistrzem Słowacji, Tatranem Preszów. W finale czekają już Azoty Puławy z Michałem Jureckim w składzie.

Łomża Vive Kielce - Piotrkowianin Piotrków Trybunalski 42:25 (22:9)

Łomża Vive Kielce: Wałach (1-30 min), Wolff (31-60 min) – Surgiel 3, Fernandez 1 – Gębala 1, Kulesz 2, Sićko 1 – D. Dujszebajew 4, Karacić 2, Olejniczak 1 - A. Dujszebajew, Lijewski 1, Vujović 5 (1) – Gudjonsson 5 (1), Moryto 4 – Karaliok 6, Kaczor 3, Tournat 3. Trener: Talant Dujszebajew.

Piotrkowianin: Mihaljević, K. Ligarzewski – Mastalerz 4, Jędraszczyk 2, Stolarski 4, Kaźmierczak, Swat 5 (2), M. Matyjasik 3 (1), Mosiołek 1, Pożarek 1, Sobut 1, Rutkowski 2, Pacześny 2. Trener: Bartosz Jurecki.

Karne. Łomża Vive : 2/3 (rzut Moryto obronił Mihaljević). Piotrkowianin: 3/3.

Kary. Łomża Vive: 10 minut (Fernandez, Olejniczak, Tournat, Wolff, Kaczor po 2). Piotrkowianin: 4 minuty (Stolarski, M. Matyjasik po 2).

Przebieg: 6:0 (‘5), 6:1, 8:1, 8:2, 9:2, 9:3, 10:3, 10:4, 16:4 (‘18), 16:5, 17:5, 17:6, 18:6, 18:7, 19:7, 19:8, 21:8, 21:9, 22:9 – 23:9, 23:12, 24:12, 24:13, 24:14, 25;14, 25:15, 29:15, 29:16, 30:16, 30:17, 31:17, 31:18, 36:18 (‘52), 36:19, 38:19 (‘53), 38:21, 39:21, 39:22, 40:22, 40:24, 41:24, 41:25, 42:25.

WSZYSTKIE WYNIKI TURNIEJU I TRANSMISJE MECZÓW TUTAJ

W ubiegłą sobotę, w swoim pierwszym sparingu, kielczanie pokonali Energę MKS Kalisz 29:28. W piątek, podczas Memoriału Antoniego Weryńskiego w Mielcu, zadebiutowali pod nazwą Łomża Vive Kielce. Nasi szczypiorniści wysoko wygrali i zaprezentowali dużą lepszą grę, niż w meczu rozegranym w Hali Legionów, mniej było prostych strat, zdecydowanie lepsza była skuteczność.
Rywalem mistrzów Polski była 10. drużyna poprzedniego sezonu w PGNiG Superlidze. W porównaniu do składu z meczu z kaliszanami, wrócił Igor Karacić, który tydzień temu lekko skręcił staw skokowy. Trener Talant Dujszebajew miał więc do dyspozycji 19 graczy, wszystkich poza leczącym kontuzję Haukurem Thrastarsonem.
ZOBACZ>>> VIVE po półtora miesiąca wróciło do nazwy mistrza Polski piłkarzy ręcznych. Jak do tego doszło?

Łomża Vive mocno rozpoczęło mecz, od dobrych akcji w obronie, grającej w ustawieniu 5-1 z wysuniętym Alexem Dujszebajewem, i kontrataków. Pierwsze trzy bramki dla naszego zespołu zdobył islandzki prawoskrzydłowy Sighvaldi Gudjonsson, przy czym każdy jego gol padał w inny sposób – z karnego, z kontrataku i z ataku pozycyjnego. Po pięciu minutach zespół z Kielc prowadził już 6:0, a nasza drużyna korzystała przede wszystkim z obrotowego, Artioma Karalioka. Białorusin, podobnie jak w meczu z Energą MKS Kalisz inny obrotowy naszej ekipy, Nicolas Tournat, w 20 minut uzbierał sześć trafień, przy czym wtedy Francuz był bezbłędny, a teraz Karaliok miał jedno pudło.
Sensacja! Nie będzie finału Łomża VIVE Kielce - Orlen Wisła Płock na turnieju w Mielcu
Potem niewiele się w sytuacji na boisku zmieniało. Bardzo dobrze grał środek naszej obrony, przez co rywale musieli szukać pozycji dla skrzydłowych, co im się zresztą udawało, sprawcą większości bramek dla Piotrkowianina był wychowanek KSSPR Końskie, Piotr Swat. Dobrze bronił Miłosz Wałach, który w pierwszej połowie miał 40-procentową skuteczność.

Początek drugiej połowy to nieco luźniejsza gra Żółto-Biało-Niebieskich, którzy popełniali nieco więcej błędów, przez co ich przewaga przestała rosnąć. Ale tylko na chwilę, bo nasz zespół znów zacieśnił obronę i poprawił skuteczność. Kielczanie znów zaczęli biegać do kontrataków i w 53 minucie po takiej akcji Michała Olejniczaka wygrywali już różnicą 19 trafień (38:19).

W półfinale turnieju Łomża Vive Kielce zagra w sobotę o godzinie 11 z mistrzem Słowacji, Tatranem Preszów, który pokonał Orlen Upstream Czuwaj Przemyśl 41:22. Do finału awansowały już Azoty Puławy z Michałem Jureckim w składzie.