7. PKO Półmaraton Solidarności na trasie ze Świdnika do Lublina. Na mecie zameldowało się ponad 800 osób. Zobacz zdjęcia i wideo!

SZUPTI
Kenijczyk Mutuku Elijah Wambija triumfował w 7. PKO Półmaratonie Solidarności, który w sobotę został rozegrany na trasie ze Świdnika do Lublina. Zwycięzca osiągnął na mecie rezultat 1:08:11. Na drugim miejscu uplasował się jego rodak Hoea Kiplagat Tuei, który stracił do triumfatora 11 sekund, natomiast na najniższym stopniu podium stanął Ukrainiec Jurij Rusiuk 1:09:21. Najlepszym z Polaków okazał się Sylwester Lepiarz z LKB Rudnik, zajmując czwartą pozycję z rezultatem 1:09:36, a najlepszym z województwa lubelskiego Michał Biały z SKB Kraśnik, który był szósty (1:12:59). Bieg półmaratoński na dystansie 21,0975 km ukończyło 816 uczestników, w tym 139 kobiet.

Z kolei w rywalizacji pań najszybsza okazała się Mołdawianka Olesea Smowjenco, pokonując linię mety w czasie 1:16:06. Kolejne pozycje wywalczyły trzy Kenijki: Euliter Jepchirchir Tanui (1:16:19), Ruth Chemisto Matebo (1:17:43) i Jane Ngima Mbogo (1:18:09). Na piątym miejscu finiszowała zaś Mariola Stasiewicz z Białej Podlaskiej (1:22:07), a na szóstym zamościanka Aleksandra Jakubczak (1:25:22).

Uczestnicy 7. PKO Półmaratonu Solidarności wystartowali o godz. 9, w pobliżu bramy wjazdowej WSK PZL Świdnik, a meta zlokalizowana została w Hali Wystawienniczej Targów Lublin.

Tradycja organizowania biegu na trasie Świdnik-Lublin sięga 1993 r. Myśl środowiska związkowego i sportowego Lublina o zorganizowaniu masowej imprezy biegowej w stolicy województwa, powstała w 1981 r. Wtedy to po raz pierwszy został rozegrany Miting Lekkoatletyczny NSZZ "Solidarność". Ze względu na stan wojenny i związane z nim represje, kolejny odbył się dopiero w 1990 r. W 1993 r. organizator biegu postanowił wpisać na stałe w kalendarz imprez biegowych. Bieg Solidarności, na dystansie 12,5 km. W 2013 r. Bieg Solidarności został przekształcony w PKO Półmaraton Solidarności. Sponsorem tytularnym biegu jest nieprzerwanie od 2013 r. PKO Bank Polski jest z nami nieprzerwanie od 2013 roku.

– To najstarszy bieg na ścianie wschodniej, który co roku gromadzi duże rzesze młodzieży. Bieg sam się obronił, bo za nami stoi wielka idea. Bez PKO ten bieg byłby trudny do zrealizowania. Wspólnie możemy tę ideę kontynuować – podkreśla Marian Król, przewodniczący Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ Solidarność.

Uczestnicy mogli pobiec z przypiętą do koszulki kartką "Biegnę dla Weroniki”, dzięki czemu Fundacja PKO przeleje dodatkowe pieniądze na konto organizacji opiekującej się chorą 22-letnią Weroniką z Niedrzwicy Dużej.

W Lublinie rozegrano z kolei 27. Biegi Solidarności Lubelski Lipiec 1980, a rywalizacja odbywała się na dystansie 3000 m. W Charytatywnym Biegu Firmowym wygrał Sylwester Dudek z LKB Rudnik, przed Piotrem Gawdą (Centrum Medyczne Orto-Optymist) oraz Zbigniewem Grądkiem (Lekkoatletyka Dla Każdego). Poza tym walczono w biegu studentów, niepełnosprawnych oraz biegach szkolnych, w różnych kategoriach wiekowych.

Z kolei w Targach Lublin i sąsiadującym z nim Parku Ludowym (w części wyłączonej z remontu) odbywały się biegi dziecięce, sztafety rodzinne oraz gry i zabawy.