Akademiczki w 1/8 Pucharu Europy. Tam czeka rywal z Hiszpanii [ZDJĘCIA]

Kamil Wojdat
Wojciech Szubartowski
W rewanżowym starciu pierwszej rundy fazy play-off rozgrywek EuroCup, Polski Cukier AZS UMCS Lublin pokonał na własnym parkiecie szwajcarski BCF Elfic Fribourg 71:65 i pewnie zameldował się w kolejnej fazie zmagań. Najwięcej punktów w meczu zdobyła Sparkle Taylor (21).

Zespół z Lublina przed spotkaniem u siebie był w dobrej sytuacji, bowiem tydzień temu w Helwecji zwyciężył różnicą pięciu oczek (73:68). – To nie jest bezpieczna zaliczka. Tak naprawdę nic nie jest jeszcze przesądzone. Kwestia awansu nadal jest otwarta i musimy o tym pamiętać – przestrzegał jednak przed środowym starciem w hali MOSiR trener AZS UMCS Lublin, Krzysztof Szewczyk.

I szkoleniowiec zielono-białych miał dużo racji. Już pierwsza kwarta pokazała, że kibice zgromadzeni trybunach obejrzą wyrównaną konfrontację. Po upływie siedmiu minut, gdy do kosza trafiła Courtney Range, przyjezdne prowadziły 16:13. Szwajcarki mogły odskoczyć jeszcze bardziej, ale zabrakło skuteczności. To wykorzystała Aleksandra Stanaćev, która „trójką” doprowadziła do remisu 16:16. Rywalki nie trafiły już do końca tej odsłony. Trafiała natomiast Sparkley Taylor, dzięki czemu chwilę później 21:16 wygrywał AZS.

Na półmetku drugiej kwarty przyjezdne zdołały złapać kontakt (25:24). Wejście pod kosz na punkty zamieniła najskuteczniejsza zawodniczka zeszłotygodniowej potyczki, Gabby Nikitinaite (na swoim koncie zapisała wtedy 31 oczek). Po celnej próbie z dystansu Marielle Giroud rywalki wyszły natomiast na prowadzenie 27:25, ale finalnie do szatni z minimalną zaliczką schodziły gospodynie (37:34), w których szeregach błyszczał duet Natasha Mack-Aleksandra Stanaćev.

Te dwie zawodniczki odegrały kluczowe role w najtrudniejszym dla akademiczek momencie spotkania, jaki zjawił się w trzeciej odsłonie. Na dwie minuty przed jej zakończeniem 52:46 prowadziła ekipa z Fryburga i na ten moment to ona znajdowała się w następnej rundzie…

Duet Mack-Stanaćev wziął jednak sprawy w swoje ręce i doprowadził do remisu 54:54, a równo z syreną prowadzenie 57:56 „trójką” dała Aleksandra Zięmborska. W ostatniej kwarcie zielono-białe miały już pełną kontrolę i bez najmniejszych kłopotów zwyciężyły, tym samym przypieczętowując awans do kolejnej fazy zmagań. W niej zmierzą się z Casademont Zaragozza (Hiszpania).

Polski Cukier AZS UMCS Lublin – BCF Elfic Fribourg 71:65 (21:16, 16:18, 20:22, 14:9)

AZS: Taylor 21, Stanaćev 14, Mack 12, Zięmborska 8, Zec 7, Yurkevichus 7, Ziętara 2, Trzeciak, Kuczyńska. Trener: Krzysztof Szewczyk

BCF: Nikitinaite 17, Giroud 15, Redmond 15, Fora 9, Range 9, Jacquot, Ambrosio. Trener: Romain Gaspoz