AZS AWF Katowice z workiem medali z Halowych Mistrzostw Polski. Ewa Swoboda ze złotem. Wygrała też cykl mityngów IAAF World Indoor Tour

Tomasz Kuczyński
Ewa Swoboda z AZS AWF Katowice.
Ewa Swoboda z AZS AWF Katowice. fot. grzegorz olkowski / polska press
AZS AWF Katowice zajął 1. miejsce w klasyfikacji medalowej Halowych Mistrzostw Polski w lekkiej atletyce w Toruniu. Na dorobek złożyło się 9 medali - 5 złotych, 1 srebrny i 3 brązowe.

Swoją dominację potwierdziła liderka światowych tabel w biegu na 60 m Ewa Swoboda, która bez problemu wywalczyła złoty medal z czasem 7.15.

- Ten bieg był luźny, czyli pokazuje to, że naprawdę jestem w formie. Jestem jak najbardziej zadowolona - mówiła Swoboda przed kamerą TVP Sport. Biegaczka AZS AWF ma już w kieszeni zwycięstwo w cyklu mityngów IAAF World Indoor Tour.

21-letnia sprinterka z Żor wygrała zawody w Karlsruhe, Toruniu i Madrycie. W nagrodę otrzyma 20 tys. dolarów i dziką kartę na halowe MŚ w 2019 roku. Do rozegrania został jeszcze tylko finałowy mityng cyklu w Duesseldorfie, ale Polki już nikt nie ma szans wyprzedzić.

- Nie dostanę wszystkich tych pieniędzy, tylko połowę z tego - zaznaczyła Swoboda. - Pokonałam wszystkie rywalki, z którymi przez dwa lata przegrywałam. Ciężka praca i wszystkie wyrzeczenia przynoszą efekt.

Złoto HMP w świetnym stylu zdobył także Karol Zalewski w biegu na 400 m uzyskując czas 46.84. Kolejny złoty medal dorzucił Tomasz Jaszczuk w skoku w dal z najlepszym wynikiem w tym sezonie 7.93.

Wicemistrzostwo Polski po pięknej walce na finiszu zdobyła Justyna Święty-Ersetic na 400 m – 52.16. Wygrała liderka światowych tabel Iga Baumgart-Witan, która triumfowała z czasem 52.05. Bardzo dobry występ zaliczyła jedna z najmłodszych zawodniczek AZS AWF Katowice Magdalena Stefanowicz, która jeszcze nie skończyła 19 lat, a już zdobyła brązowy medal wśród seniorek na dystansie 200 m (24.26). Również trzecie miejsce zajął Artur Brzozowski w chodzie na 5 km uzyskując czas 19.44.57. Brązowy medal dorzucił jeszcze Jakub Szyszkowski w pchnięciu kulą z wynikiem 20.23.

Nie zawiodły sztafety katowickiego klubu - 4×200 m. Obie drużyny zdecydowanie zwyciężyły okraszając złote medale nowymi klubowymi rekordami kraju. Kobiety pobiegły w składzie Justyna Święty-Ersetic, Magdalena Stefanowicz, Natalia Węglarz oraz Karolina Łozowska i uzyskały czas 1.36.65. Natomiast mężczyźni wygrali w składzie Karol Zalewski, Przemysław Słowikowski, Paweł Dzida i Karol Kwiatkowski. Wyprzedzili drugą na mecie drużynę OŚ AZS Poznań o ponad 1,5 sekundy. Czas, który uzyskali - 1.26.11 jest zaledwie o trzy setne sekundy gorszy od reprezentacyjnego rekordu Polski.