Piotr Bednarczyk
Bartosz Zmarzlik obronił na Motoarenie tytuł indywidualnego mistrza świata. Nie było łatwo, ale zajmując drugie miejsce w półfinale "przyklepał" tytuł. Jest pierwszym w historii Polakiem, który dwukrotnie zdobył złoty medal IMŚ. Wicemistrzem został Brytyjczyk Tai Woffinden, który w dodatkowym wyścigu pokonał Szweda Fredrika Lindgrena. Zmarzlik, dzięki genialnemu atakowi, wygrał też finał zawodów na Motoarenie. Drugi był Maciej Janowski, a trzeci Leon Madsen.

Przed zawodami Bartosz Zmarzlik miał osiem punktów przewagi nad Taiem Woffindenem i 10 nad Fredrikiem Lindgrenem. Tylko Brytyjczyk i Szwed mogli odebrać mu obronę tytułu indywidualnego mistrza świata. Aby Polak bez patrzenia na rywali zapewnił sobie złoto, musiał awansować do finału. W przypadku powinięcia się nogi kontrkandydatów, były - oczywiście - inne warianty.

Wspomniana trójka spotkała się już w drugim wyścigu zawodów. Najlepszy był Woffinden, drugi Lindgren, a Zmarzlik trzeci. Po drugiej serii, po 5. i 6. biegu, Brytyjczyk i Szwed mieli już po pięć punktów i byli już dość blisko awansu do półfinałów. Na szczęście Polak pewnie wygrał 7. gonitwę i kontrolował sytuację. Świetnie jeździł Maciej Janowski, który jako jedyny ze stawki miał w tym momencie dwie "trójki".

Janowski mógł odebrać Woffindenowi punkty w 9. wyścigu (dwukrotnie powtarzanym), ale miał defekt motocykla zaraz po starcie. Zrobił to za to Leon Madsen, który wyprzedził na trasie trzykrotnego mistrza świata. Potem znów wygrał Lindgren (wyprzedził Martina Vaculika) i Zmarzlik miał świadomość, że chwila słabości może go dużo kosztować. Musiał się sporo namęczyć, by wyprzedzić na dystansie Maksa Frickego i zdobyć dwa punkty, bo z przodu jechał niezagrożony, bezbarwny dotąd Patryk Dudek. Po trzech seriach Lindgren miał 8 pkt, Woffinden 7, a Zmarzlik, Łaguta, Janowski i Madsen po 6.

Czwartą serię otwierał z kolei wyścig z udziałem Zmarzlika. Wygrał start, ale na drugiej prostej wyprzedził go... Janowski. Obrońca tytułu przed ostatnią serią rundy zasadniczej nie mógł być jeszcze pewny awansu do finału. W sobotę na Motoarenie nie był szybki, wyraźnie "męczył" się ze zdobywaniem punktów. Lindgren (wyprzedził na trasie Frickego i Madsena) i Woffinden (na ostatniej prostej wyprzedził Jasona Doyle'a) zdobyli też "dwójki", ale byli w lepszej sytuacji. Szwed (10 pkt) miał już zapewniony awans do półfinału, za nim plasowali się Łaguta, Janowski i Woffinden (po 9), a później: Zmarzlik (8), Sajfutdinow i Madsen (po 7), Lindbaeck i Doyle (po 6). Emocje w tym momencie sięgnęły zenitu.

Zmarzlik awans do półfinału zapewnił sobie jednym punktem, zdobytym na Wiktorze Trofimowie, który zastąpił poobijanego Nielsa Kristiana Iversena. Lepsi od niego byli Madsen i Doyle.

Ostatecznie do półfinałów weszli: Lindgren (13), Janowski (12), Łaguta, Woffinden (po 11), Sajfutdinow, Madsen (po 10), Zmarzlik (9) i Doyle (8). Lindgren, Woffinden i Zmarzlik trafili do pierwszego półfinału! Stawkę uzupełnił Madsen.

Jadąc z najgorszego, czwartego pola, nasz Wielki Mistrz najpierw uporał się z Woffindenem, a potem Madsenem. Później nawet zaatakował Lindgrena. Ostatecznie był drugi, ale to wystarczyło - awansując do finału OBRONIŁ ZŁOTY MEDAL!

- Nie mogę w to uwierzyć. Dołączyłem do największych mistrzów, którzy obronili tytuł w cyklu Grand Prix - mówił na gorąco.

W drugim półfinale sędzia podjął kontrowersyjną decyzję o wykluczeniu Sajfutdinowa, którego ostro zaatakował walcząc o trzecią pozycję Doyle. W powtórce triumfował Janowski przed Łagutą i Doyle'm.

W finale Zmarzlik genialnym atakiem wyprzedził Janowskiego i Łagutę i wygrał całe zawody! Lindgren miał defekt motocykla na starcie. Janowski był drugi, polski dublet na podium na Motoarenie!