Bazylea podbita przez polską szablę! Zuzanna Cieślar brązową medalistką mistrzostw Europy!

OPRAC.: Filip Bares
EPA/PAP
Zuzanna Cieślar zdobyła brązowy medal turnieju indywidualnego szablistek podczas szermierczych mistrzostw Europy w Bazylei. W półfinale przegrała z Hiszpanką Celią Perez Cuencą 14:15, choć prowadziła 14:13.

Cieślar po medal

Zawodniczka ZKS Sosnowiec w 1/32 finału miała tzw. wolny los, a w 1/16 finału zwyciężyła Niemkę Larissę Eifler 15:13, w kolejnej rundzie okazała się lepsza od Jolien Corteyen także 15:13, a w ćwierćfinale o jedno trafienie - 15:14 - była lepsza od 18. w światowym rankingu Francuzki Sarah Noutchy.

W półfinale czterokrotna mistrzyni Polski, która w klasyfikacji szablistek plasuje się na 66. pozycji, spotkała się z Perez Cuencą (42.FIE). Początek pojedynku należał do Hiszpanki, która prowadziła m.in. 8:6, a później 13:11. 23-letnia podopieczna trenera Tomasza Dominika jednak nie poddała się i po trzech pewnych trafieniach wyszła na 14:13. Ostatnie słowo jednak należało do rywalki, która zwyciężyła 15:14.

Cieślar po raz drugi w karierze stanie na podium ME. W 2022 roku z Antalyi także wróciła z brązem.

W Bazylei biało-czerwoni zdobyli dwa medale w turniejach indywidualnych; wcześniej trzecia we florecie była Julia Walczyk-Klimaszyk.

Ogółem w historii startów w ME mają 87 medali. Indywidualnie 55, w tym dziewięć złotych, 10 srebrnych i 36 brązowych, a drużynowo - 32 (8-13-11).

Zmagania zespołowe ruszą w piątek - na początek szpadzistki i floreciści.

Inne Polki

Pozostałe biało-czerwone walczyły bez powodzenia.

Małgorzata Kozaczuk (AZS AWF Warszawa) po porażce w 1/32 finału z Węgierką Anną Marton 7:15 została sklasyfikowana na 36. miejscu, Daria Skonieczna (UKS Szabla Ząbki) przegrała z Niemką Lisą Gette 7:15 i była 39., a tuż za nią uplasowała się Sylwia Matuszak (KKSz Konin), która wygrała tylko jeden pojedynek grupowy i nie zakwalifikowała się fazy pucharowej.(PAP)