Belg wygrał konkurs Grand Prix Memoriału Macieja Frankiewicza

LUMAR
Belg Wilm Vermeir
Belg Wilm Vermeir Grzegorz Dembiński
Belg Wilm Vermeir na Gentiane de la Pomme wygrał niedzielny konkurs Grand Prix podczas międzynarodowych zawodów w skokach przez przeszkody CSI4*, siódmego Memoriału Maciej Frankiewicza. Na miejscu drugim uplasował się Włoch Juan Carlos Garcia na Bonzai van de Warande (11), a trzeci był Holender Doron Kuipers na Ziniusie.

Wyniki konkursu Grand Prix o nagrodę prezydenta Poznania, pod patronatem mecenasa zawodów zmagań na Woli Romana Roszkiewicza zaliczane są do grupy B rankingu Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej (FEI) Longines Rankings (100 punktów za pierwsze miejsce).

Przypomnijmy, pula nagród w poznańskich zawodach wynosiła 818 tysięcy złotych, a w głównym konkursie najlepsi rozdzieli między sobą między sobą 368 tysięcy złotych, z czego zwycięzca otrzymał 90 tysięcy . Patronem prasowym siódmego Memoriału Macieja Frankiewicza był „Głos Wielkopolski”.

Do niedzielnego konkursu zawodnicy kwalifikowali się podczas zmagań dużej rundy w czwartek i piątek. W gronie 48 najlepszych par memoriałowych zawodów były cztery polskie pary, w tym dwie z wielkopolskich klubów Wojciech Dahlke z Kłosa Budzyń na koniu A Quite i Mściwoj Kiecoń z AgroHandlu Śrem na Urbane.

Wojciech Dahlke pojechał najlepiej z polskiej czwórki, uplasował się bowiem na 13. pozycji. Był bardzo bliski zakwalifikowania się do rozgrywki, ale popełnił minimalny błąd na rowie z wodą. Mściwoj Kiecoń natomiast po trzech zrzutkach zrezygnował z jazdy.

Do rozgrywki w konkursie Grand Prix CSI4* w Poznaniu zakwalifikowało się dziewięciu jeźdźców. Pierwszy jechał Juan Carlos Garcia, który miał bezbłędny przejazd w czasie 36,42 sekundy. Wilm Vermeir wyjechał na parkur jako siódmy, nie popełnił błędu, na dodatek pojechał szybciej od Włocha – 35,88 sekundy. Belg może zaliczyć zawody w Poznaniu do bardzo udanych, bowiem w piątek wygrał konkurs dużej rundy zaliczany do światowego rankingu.

W sobotę i niedzielę rywalizację na Woli oglądał komplet publiczności. W sobotnie popołudnie najwięcej braw zebrał Leszek Gramza z Agro-Handlu Śrem, który na Badorette pokazał klasę i w finale średniej rundy zajął trzecie miejsce. To jeden z największych sukcesów Leszka Gramzy, któremu serdecznie gratulował zaraz po udanym przejeździe Jan Ludwiczak, prezes klubu ze Śremu, który od kilku lat dominuje w rankingu klubowym Polskiego Związku Jeździeckiego. Finałowy konkurs średniej rundy wygrał Belg Jerome Guery z Belgii, najwyżej, bo na 34. miejscu sklasyfikowany w rankingu Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej (FEI) zawodnik startujący w tegorocznych poznańskich zawodach.

Maciej Frankiewicz, zastępca prezydenta Poznania, zmarł 16 czerwca 2009 roku. Jeździł konno, biegał, był w ułańskim oddziale. – To dla mnie ogromna satysfakcja, że imię Macieja pojawia się w kontekście tak znakomitych zawodów – mówi Joanna Frankiewicz, wdowa po Macieju Frankiewiczu. – To najpiękniejsze uhonorowanie jego pamięci. Najlepszy zawodnik zawodów na Woli Belg Wilm Vermeir otrzymał z rąk pani Joanny ułańską szablę, honorowe trofeum memoriałowych zawodów.

– W tym roku gościliśmy ośmioro jeźdźców z pierwszej setki rankingu FEI – mówi Szymon Tarant, dyrektor zawodów. – Poziom był bardzo, bardzo wysoki.

Materiał oryginalny: Belg wygrał konkurs Grand Prix Memoriału Macieja Frankiewicza - Głos Wielkopolski