'Bezbłędna tabela', czyli jak wyglądałaby Ekstraklasa bez błędów sędziów (6. kolejka)

KS
2016-08-21  bialystok jagiellonia lechia gdansk  andrzej zgiet/polska press/gazeta wspolczesna/kurier poranny
2016-08-21 bialystok jagiellonia lechia gdansk andrzej zgiet/polska press/gazeta wspolczesna/kurier poranny Andrzej Zgiet
W szóstej kolejce Lotto Ekstraklasy sędziowie się nie popisali. W większości meczów były popełniane błędy wpływające na ostateczny wynik meczu. Co gorsza, arbitrzy ponownie nie myśleli o ochronie zdrowia zawodników, przez co kilka bardzo niebezpiecznych wejść zakończyło się jedynie pokazaniem żółtej kartki. Oto nasza "Bezbłędna tabela".

Aby zapoznać się z zasadami tworzenia ‘Bezbłędnej Tabeli’, kliknij tutaj ->>>LINK<<<-

6. kolejka Lotto Ekstraklasy

Mecze, których wyniki nie były weryfikowane:

Śląsk Wrocław – Wisła Płock 0:0 (Tomasz Musiał)
Cracovia – Ruch Chorzów 1:1 (Paweł Gil)

W tych meczach obyło się bez kontrowersji.

Tomasz Musiał, Paweł Gil (po 10 pkt) -> bezbłędne mecze

Korona Kielce – Wisła Kraków 1:0 (Bartosz Frankowski)

W Kielcach mieliśmy kontrowersję związaną z nieuznanym golem dla Korony. Sędzia Frankowski uznał, że Mateusz Możdzeń faulował Arkadiusza Głowackiego. Na pewno to zawodnik Wisły był pierwszy przy piłce, ale czy potem był faulowany przez zawodnika Korony? Cóż, nie mamy przekonania ani w jedną, ani w drugą stronę, więc zostawiamy tę decyzję sędziego bez konsekwencji. Jako że Korona i tak wygrała ten mecz, to nie miała ona wpływu na rozstrzygnięcie tego pojedynku.

Bartosz Frankowski (10 pkt) -> bezbłędny mecz

Zweryfikowane wyniki:

Bruk-Bet Termalica Nieciecza – Lech Poznań 0:0 (Szymon Marciniak) -> zweryfikowane na 1:0

Sędzia Szymon Marciniak nie ma najlepszego powrotu do ligowej rzeczywistości po Euro 2016. Polski arbiter międzynarodowy też nie ustrzegł się błędów w meczu w Niecieczy. Zdajemy sobie jednak sprawę, że starcie Kadara z Gutkovskisem w szesnastce Lecha było niełatwe do oceny. Tutaj częściowo sędziego rozgrzeszamy, ale naszym zdaniem to powinna być jedenastka. Łotysz Węgra wyprzedził i został przez niego pchnięty w plecy. To jest faul, dlatego weryfikujemy wynik meczu na korzyść Słoników.

Trudno jednak mieć jakiekolwiek wytłumaczenie dla niewyrzucenia z boiska Dalibora Plevy, który w samej końcówce ‘popisał’ się bardzo brutalnym wejściem na kostkę swojego rywala. To musi być czerwona kartka, bowiem ten atak był bardzo niebezpieczny. Zaznaczamy błąd, choć wielkiego wpływu na mecz to on nie miał, bo dosłownie chwilę później zabrzmiał ostatni gwizdek sędziego Marciniaka.

Szymon Marciniak (2 pkt) -> poważny błąd, mniejszy błąd, wypaczony wynik

Piast Gliwice – Pogoń Szczecin 0:2 (Daniel Stefański) -> zweryfikowany na 1:2

W Gliwicach raz jeszcze przekonaliśmy się, że sędziowie mają w tym sezonie duże problemy z ochroną zdrowia zawodników. W drugiej połowie meczu Piasta z Pogonią nie popisał się sędzia Daniel Stefański. Arbiter z Bydgoszczy wycenił brutalne wejście Ricardo Nunesa korkami na kolano rywala na jedynie żółtą kartkę. Prawda jest taka, że Portugalczyk powinien był opuścić plac gry. Jako że do końca meczu pozostawało ponad 20 minut, weryfikujemy wynik o jednego gola na korzyść gliwiczan, ale trzy punkty i tak zostają na koncie Pogoni.

Daniel Stefański (4 pkt) -> poważny błąd, wypaczony wynik

Legia Warszawa – Arka Gdynia 1:3 (Mariusz Złotek) -> zweryfikowane na 2:3

Na Łazienkowskiej Legia przegrała z Arką absolutnie zasłużenie, aczkolwiek powinna była mieć szansę na włączenie się do gry o korzystny wynik. W ostatnim kwadransie gry dośrodkowanie Sebastiana Szymańskiego zablokował ręką Antoni Łukasiewicz. Owszem, zawodnik Arki miał rękę przy ciele, ale zrobił całym ciałem ruch w kierunku piłki, więc taki błąd należało odgwizdać. Rozumiemy jednak, że sędzia Mariusz Złotek mógł mieć wątpliwości, czy Łukasiewicz zagrywał ręką, czy jeszcze klatką piersiową, więc nieco go usprawiedliwiamy.

Mariusz Złotek (8 pkt) -> mniejszy błąd

Zagłębie Lubin – Górnik Łęczna 0:0 (Krzysztof Jakubik) -> zweryfikowane na 1:0

W Lubinie sędzia Krzysztof Jakubik nie miał szczęścia do decyzji jednego ze swoich asystentów, który niesłusznie anulował prawidłową bramkę Michala Papadopulosa. Jak dobrze widać, Czech nie był na pozycji spalonej.

Krzysztof Jakubik (7 pkt) -> błąd asystenta, wypaczony wynik

Jagiellonia Białystok – Lechia Gdańsk 0:1 (Tomasz Kwiatkowski) -> zweryfikowane na 0:0

Sędzia Tomasz Kwiatkowski w Białymstoku dopuścił do bardzo twardej, a nawet brutalnej gry, co spowodowało, że mecz momentami wymykał mu się spod kontroli. Efektem tego była masowa konfrontacja, a następnie bardzo brutalne wejście Aleksandara Kovacevicia na nogi Konstantina Vassiljeva na początku drugiej części gry.

W przypadku konfrontacji sędzia Kwiatkowski zachował się tak, jak ostatnio zaleca się arbitrom – żółtą kartką nagrodził po jednym z zawodników z każdej drużyny. W przypadku wejścia Kovacevicia znowu zabrakło elementu ochrony zdrowia zawodnika. Jak wyraźnie widać powyżej, Kovacević ‘wjechał’ korkami w łydkę Estończyka. Jeśli chcemy chronić zdrowie zawodników przed tak brutalnymi atakami, to koniecznie trzeba je karać czerwoną kartką. Tutaj tego zabrakło, stąd weryfikacja wyniku.

Tomasz Kwiatkowski (4 pkt) -> poważny błąd, wypaczony wynik

Oto nasza ‘Bezbłędna Tabela’ po 6. kolejce Lotto Ekstraklasy:

Objaśnienie oznaczeń:

- ‘pkt u nas’ – liczba punktów zdobytych przez dany zespół po naszych weryfikacjach
- ‘pkt w ESA’ – liczba punktów zdobytych w oficjalnej tabeli Lotto Ekstraklasy
- ‘bilans pkt’ – bilans punktowy, różnica punktów pomiędzy tymi w oficjalnej tabeli, a tymi z naszej ‘bezbłędnej tabeli’. Liczba dodatnia oznacza, że drużyna zyskała na korzystnych decyzjach sędziów, a ujemna, że na nich straciła
- ‘błędy na +’ - poważne błędy sędziów popełnione na korzyść danej drużyny
- ‘błędy na –‘ - poważne błędy sędziów popełnione na niekorzyść danej drużyny
- ‘mecze na +’ – mecze, w których sędzia wypaczył wynik na korzyść danej drużyny
- ‘mecze na –‘ – mecze, w których sędzia wypaczył wynik na niekorzyść danej drużyny
- '+/-' - różnica bramek zespołu

Ranking sędziów:

Zasady:

- każdy sędzia otrzymuje za mecz 10 punktów
- uwzględniane są tylko błędy, które wpłynęły na wynik meczu
- poważny błąd to 5 punktów karnych, mniejszy błąd to 2 pkt karne, błąd asystenta to 2 pkt karne, spalone 'z duchem gry' pozostawiamy bez konsekwencji, wypaczenie wyniku meczu (inne rozstrzygnięcie) to dodatkowy 1 punkt karny.
- najniższa możliwa nota dla sędziego to 0 punktów

Najlepsze piłkarskie newsy - polub nas!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: 'Bezbłędna tabela', czyli jak wyglądałaby Ekstraklasa bez błędów sędziów (6. kolejka) - Gol24

Wróć na sportowy24.pl Sportowy 24