Bieg Niepodległości 2019 Warszawa [ZDJĘCIA UCZESTNIKÓW] Kto wygrał 11.11? [WYNIKI] [FOTORELACJA] Święto Niepodległości 11 listopada

Tomasz Biliński
Bieg Niepodległości 2019 Warszawa [ZDJĘCIA UCZESTNIKÓW] Kto wygrał 11.11? [WYNIKI] [FOTORELACJA] Święto Niepodległości 11 listopada
Bieg Niepodległości 2019 Warszawa [ZDJĘCIA UCZESTNIKÓW] Kto wygrał 11.11? [WYNIKI] [FOTORELACJA] Święto Niepodległości 11 listopada Szymon Starnawski/Polska Press
22 tys. biegaczy uczciło święto niepodległości startując w 31. Biegu Niepodległości, którego partnerem strategicznym jest PKO Bank Polski. Stworzyli na trasie biało-czerwoną falę. Wielu z nich wsparło też akcję charytatywną "biegnę dla...". Tym razem dla Kamila Ziółkowskiego, który jest w trakcie specjalistycznego leczenia glejaka wielopostaciowego.

Przez rondo Radosława w Warszawie w zabytkowym aucie przejechał marszałek Józef Piłsudski. Pozdrowił dziesiątki tysięcy biegaczy, którzy rozgrzewali się coraz bardziej. Wspólnie odśpiewali hymn i o godz. 11.11 mogli ruszać w 10-cio kilometrową trasę. W asyście rzecz jasna żołnierzy oraz aktorów przebranych w mundury sprzed 101 lat.

- Od lat PKO Bank Polski wspiera inicjatywy mające na celu upamiętnienie ważnych wydarzeń w historii Polski. Popularność biegów patriotycznych jest olbrzymia. Pokazuje nam jak istotna jest tożsamość narodowa i poczucie wspólnoty. W tym roku mamy rekordową liczbę uczestników, bo aż 22 tys. - zwrócił uwagę Jarosław Pluta, dyrektor ds. sprzedaży Regionalnego Oddziału Detalicznego PKO Banku Polskiego w Warszawie.

31. Bieg Niepodległości był ostatnią częścią tegorocznej Warszawskiej Triady Biegowej. Pozostałe to bieg Konstytucji 3 Maja i biegu Powstania Warszawskiego. - Każdy z nich ma wyjątkowy charakter. Czymś, co wyróżnia bieg niepodległości, to największa liczba chętnych oraz biało-czerwona flaga, którą tworzą uczestnicy na starcie. Jednym pasem biegną bowiem osoby w białych koszulkach, a drugim w czerwonych - opowiadał Pluta.

11 listopada o godzinie 11:11 rozpoczął się 31. Bieg Niepodległości. To ostatnie wydarzenie wchodzące w skład Warszawskiej Triady Biegowej, której partnerem strategicznym jest PKO Bank Polski. I co roku bierze w nim udział największa liczba uczestników. Na stracie tegorocznej edycji stanęło rekordowe 22 tysiące. Zobacz zdjęcia uczestników.

Bieg Niepodległości 2019 Warszawa [ZDJĘCIA UCZESTNIKÓW CZĘŚĆ...

Trasa wiodła ulicami: al. Jana Pawła II (start i meta na wysokości ul. Stawki), wiaduktem nad Alejami Jerozolimskimi, ul. Chałubińskiego do Alei Niepodległości, nawrót na wysokości ul. Rakowieckiej. Najszybciej, w 29 minut i 29 sekund dystans ten pokonał Arkadiusz Gardzielewski.

- Szczególnie wzruszającym momentem jest podbieg na wiadukt nad Aleją Niepodległości, gdy najlepiej widzi się biało-czerwoną wstęgę. Chwyta za serce - stwierdził Robert Siwek, uczestnik biegu. Kolejny, Bartłomiej Dudek, dodał: - Fajnie jest uczcić niepodległość w sposób, który lubię. Łączę przyjemne z pożytecznym. Odkąd biegam, czyli jakieś dziewięć-dziesięć lat, biorę udział w triadzie.

Obaj, jak wielu innych biegaczy mieli przypięte kartki z hasłem "biegnę dla Kamila". To akcja charytatywna organizowana przez fundację PKO Banku Polskiego już od sześciu lat.

- W tym roku biegliśmy dla 34-letniego Kamila, który choruje na glejaka wielopostaciowego. Żeby wziąć udział w akcji trzeba było zaopatrzyć się w specjalną kartkę, przypiąć ją do koszulki i dobiec z nią do mety. W momencie, gdy odpowiednia liczba zawodników przetnie jej linię, fundacja PKO Banku Polskiego przekaże darowiznę na leczenie Kamila. Przez ostatnie sześć lat fundacja wsparła w sposób ponad 500 osób i przekazała około 5,4 mln zł - wyliczał dyrektor stołecznego oddziału PKO BP.

- Kamil ma 34 lata i bardzo lubi sport - przekonywała Justyna Kunicka, narzeczona Kamila. - Bieg niepodległości jest mu bliski i żałuje, że choroba uniemożliwia mu być tutaj z biegaczami. Nie jest tak sprawny jak kiedyś, ale cały czas się rehabilituje i mamy nadzieję, że powrót do sportu będzie jeszcze możliwy. Glejak wielopostaciowy to najbardziej złośliwy guz mózgu. U Kamila jest on zlokalizowany blisko dróg ruchowo-czuciowych, więc powoduje lewostronny niedowład ciała. Mimo to walczy. Już nie pierwszy raz. 13 lat temu zachorował na nowotwór jelita grubego. Powrócił do zdrowia, ale trzy lata temu pojawił się glejak. Przeszedł zabiegi, ale niestety guz zaczął odrastać. Leczenie jest możliwe poprzez immunoterapię. Tyle tylko, że jest ona bardzo droga i nierefundowana. Dlatego jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy biegną dla Kamila, angażują się, by mu pomóc na różne sposoby, a także fundacjom PKO BP i Kawałek Nieba.

Więcej o Kamilu można przeczytać na profilu na Facebooku: kamilvsglejak.

O wsparcie fundacji PKO BP można być spokojnym, bo na trasie wśród biało-czerwonych flag i innych elementów patriotycznych można było zobaczyć mnóstwo kartek "biegnę dla Kamila".

- Bardzo często w biegach organizowanych przez PKO biorę udział w akcjach charytatywnych. Nic mnie to nie kosztuje, a komuś pomoże - wzruszył ramionami Bartłomiej Dudek. Robert Siwek dodał: - Pomagam, bo swoje przeszedłem. Straciłem palce u nóg. Ważne jest wsparcie ludzi. Nawet nie materialne, ale mentalne. Żeby pomóc się podnieść i uwierzyć w siebie.

11 listopada o godzinie 11:11 wystartował 31. Bieg Niepodległości. Jak co roku rekordowa liczba uczestników - 22 tys. Zobacz trzecią galerię naszych zdjęć!

Bieg Niepodległości 2019 Warszawa [ZDJĘCIA UCZESTNIKÓW CZĘŚĆ...

- Jestem lekarzem, wiem, że system jest niewydolny. Każda zewnętrzna siła musi pomóc, nie ma innej możliwości. Jeśli my nie pomożemy, to kto? - dopytywała z uśmiechem Agnieszka Mickiewicz-Maciejewska, której nie brakowało motywacji do udziału w biegu. - Biegnę, by uczcić naszą niepodległość. Biegnę, bo lubię, zresztą mówię swoim pacjentom, że mają biegać, więc muszę dać im przykład! I biegnę, by pomóc, bo szkoda tego biegania, poza tym, że to dobre dla naszego zdrowia - dodała.

Oni Kamila nie znają. Ale w biegu wystartowali też jego znajomi. - Biegniemy dla niego - nie ukrywała Magdalena Świderska-Harrison, przyjaciółka z liceum, dla której bieg niepodległości był pierwszym w życiu. - To był impuls. Zaczęłam trenować dwa tygodnie temu. Ale podoba mi się, więc może wprowadzę to do codziennych aktywności? Tak czy inaczej chcemy nie tylko okazać Kamilowi wsparcie, ale też promować potrzebę, która istnieje. Leczenie Kamila jest bardzo drogie. Co trzy tygodnie potrzebne jest prawie 20 tys. złotych.

- Widok tylu osób biegnących dla Kamil jest bardzo wzruszający i budujący. Świetnie, że jest tylu ludzi o dobrych sercach, bo bez tego leczenie nie byłoby możliwe - podkreśliła Justyna Kunicka.

W poniedziałek także pod patronatem PKO Banku Polskiego odbyły się biegi w Gdyni i w Rzeszowie.

Bieg Niepodległości 2019 Warszawa WYNIKI

  1. GARDZIELEWSKI Arkadiusz - 00:29:29
  2. JASTRZĘBSKI Kamil - 00:29:41
  3. KARBOWIAK Kamil - 00:30:08
  4. BRZEZIŃSKI Błażej - 00:30:31
  5. OSMULSKI Tomasz - 00:30:59
  6. MIELEWCZYK Piotr - 00:31:00
  7. WICHOWSKI Jacek - 00:31:04
  8. PYSZEL Florian - 00:31:07
  9. ŚWIERDZEWSKI Damian - 00:31:21
  10. WOŹNIAK Łukasz - 00:31:34

Pełne wyniki Biegu Niepodległości 2019 można znaleźć na stronie datasport.pl

W poniedziałek 11 listopada o godzinie 11:11 wystartował 31. Bieg Niepodległości. To wyjątkowe wydarzenie zakończyło tegoroczną Warszawską Triadę Biegową, której partnerem strategicznym jest PKO Bank Polski. Zobacz czwartą galerię uczestników!

Bieg Niepodległości 2019 Warszawa [ZDJĘCIA UCZESTNIKÓW CZĘŚĆ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polska wygrywa na inaugurację

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sportowy24.pl Sportowy 24