Bieg Powstania Warszawskiego już 23 lipca. Pobiegnij dla Alanka!

Sportowy24.pl
Bieg Powstania Warszawskiego już 23 lipca. Pobiegnij dla Alanka!
Bieg Powstania Warszawskiego już 23 lipca. Pobiegnij dla Alanka! Materiały prasowe
W sobotę 23 lipca po raz 26. ruszy Bieg Powstania Warszawskiego pod patronatem PKO Banku Polskiego. Dziesięć tysięcy zawodników przebiegnie 10-kilometrową trasę śladem walk powstańczych z 1944 r. Będą mogli także pomóc 3,5-letniemu Alankowi z wadą serca.

Tegoroczna edycja Biegu Powstania Warszawskiego będzie się różnić od poprzednich – tym razem organizatorzy zaproponowali tylko jeden bieg, na 10 km. Dotychczas można było również zmierzyć się z dystansem o połowę krótszym. Drugą ważną zmianą będzie trasa. Tym razem uczestnicy pobiegną nie dwa pięciokilometrowe kółka, a jedno – sama trasa zaś rozciągnie się mocno na południe:

Nie zmieniła się za to atmosfera biegu, która sprawia, że jest to jedno z najbardziej „klimatycznych” imprez tego rodzaju. Zawodnicy startują wraz z zapadnięciem zmroku, o godzinie 21, a jego trasa tradycyjnie prowadzi w rejonach, w których odbywały się walki powstańcze. Uczestnicy pobiegną w biało-czerwonych opaskach powstańczych, z głośników ustawionych przy trasie usłyszymy odgłosy bombardowania, a w kilku miejscach odbędą się inscenizacje najważniejszych wydarzeń z 1944 r. Jak co roku, honorowymi gośćmi biegu będą kombatanci i powstańcy, a końcowy odcinek zostanie oświetlony płonącymi zniczami.

Nic więc dziwnego, że bieg przyciąga także osoby, które traktują ten sport rekreacyjnie. – Nie trenuję profesjonalnie i nie biję rekordów, w tym roku bieg planuję skończyć w godzinę – mówi Nina Sosnowicz z sekcji biegowej PKO Banku Polskiego w Warszawie. – Mimo to staram się regularnie brać udział w imprezach, które mają ciekawą oprawę, jak Bieg Niepodległości czy właśnie Bieg Powstania Warszawskiego. W tym drugim największe wrażenie robi zbieg ulicą Karową, gdzie w tunelu pod wiaduktem słychać strzały. To robi bardzo „powstańczy” klimat – wspomina.

Pobiegniemy razem dla Alanka

Już tradycyjnie w ramach Biegu Powstania Warszawskiego będzie można dołączyć do charytatywnej akcji „biegnę dla…”. W tym roku uczestnicy wystartują dla 3,5-letniego Alanka. Chłopiec urodził się z wadą serca (HLHS) i wiotkością lewego oskrzela głównego. W najbliższych miesiącach ma przejść kolejną operację serca, na którą zbierane są środki. Aby wziąć udział w akcji, wystarczy ukończyć bieg z przypiętą do koszulki kartką „biegnę dla Alanka”. Zaangażowanie tych osób zostanie przeliczone na konkretne wsparcie finansowe – Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże darowiznę na operację chłopca. Kartki będzie można odbierać w piątek 22 lipca w Biurze Zawodów w godz. 10.00-14.00 oraz w sobotę 23 lipca w godz. 19.00-21.00 w namiocie PKO Banku Polskiego na terenie Ośrodka Polonia.

Od 2013 r. odbyło się w sumie 181 takich akcji, a Fundacja PKO Banku Polskiego wsparła 189 beneficjentów kwotą ponad 2,6 mln zł. Od początku istnienia programu biegacze przemierzyli charytatywnie ok. 1 mln 305 tys. km, co równa się ponad 32 okrążeniom Ziemi wzdłuż równika! Więcej o charytatywnych akcjach PKO Banku Polskiego możecie przeczytać na w tym miejscu.

PKO Bank Polski realizuje od 2013 roku autorski program „PKO Bank Polski. Biegajmy razem” i wspiera największe imprezy biegowe w całej Polsce, w tym PKO Poznań Maraton, PKO Wrocław Maraton, PKO Silesia Marathon, cykle takie jak PKO Rzeszów Biega, PKO Grand Prix Gdyni, a także wiele innych, lokalnych zawodów w całym kraju. Od kilku lat Bank jest partnerem strategicznym biegów wchodzących w skład Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o pamięć” (Bieg Konstytucji 3 Maja, Bieg Powstania Warszawskiego, Bieg Niepodległości).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na sportowy24.pl Sportowy 24