Bieganie podczas pandemii. Według badań przybyło biegaczy, którzy nie znikną wraz z koronawirusem

OPRAC.: Tomasz Biliński
Przybyło biegaczy, którzy nie znikną wraz z koronawirusem
Przybyło biegaczy, którzy nie znikną wraz z koronawirusem materiały prasowe
Izolacja oraz społeczna kwarantanna wywołana koronawirusem przełożyły się na wzrost popularności biegania. Tak przynajmniej wynika z badań firmy Asics, która ruszyła z kampanią Run to feel". 73 proc. osób, które zaczęły uprawiać bieganie w trakcie pandemii, zamierza kontynuować swoją przygodę z tym sportem również po jej zakończeniu. Ponad jedna trzecia regularnie ćwiczących biega teraz częściej niż przed wybuchem pandemii, a 81 proc. respondentów twierdzi, że bieganie pozwala im oczyścić umysł w myśl hasła "w zdrowym ciele zdrowy duch!".

Badanie opinii przeprowadzone przez markę Asics objęło swoim zasięgiem 14 tysięcy osób z 12 różnych krajów. Mimo utraty możliwości uprawiania wielu dyscyplin sportowych ze względu na obowiązek zachowania dystansu społecznego, 36 proc. biegaczy jest bardziej aktywnych niż przed wprowadzeniem restrykcji. Ponadto 79 proc. z nich twierdzi, że sport pozwala im zachować większy rozsądek oraz kontrolę nad swoim życiem.

Dane z aplikacji Runkeeper, służącej do śledzenia sportowych postępów, pokazują, że biegacze, niezależnie od poziomu zaawansowania, coraz chętniej liczą swoje kroki. W kwietniu odnotowano rekordowy wzrost rejestracji na całym świecie o 252 proc. O 44 proc. wzrosła natomiast miesięczna liczba aktywnych użytkowników w porównaniu do analogicznego okresu w ubiegłym roku. Odnotowano także 62 proc. skok osób biegających przynajmniej raz w tygodniu.

Poczucie wolności

Zrealizowane badanie ujawniło także inny ciekawy trend, że dla większości osób bieganie to nie tylko sposób na poprawienie kondycji fizycznej, ale również psychicznej. 67 proc. badanych stwierdziło, że regularny trening pomaga im radzić sobie w stresujących sytuacjach, do jakich bez wątpienia zalicza się pandemia. 78 proc. biegaczy uznało, że dzięki aktywności czują się zdrowsi i mają większą kontrolę nad własnym życiem. Niewiele więcej, 81 proc. osób zasygnalizowało, że bieganie pozwala im oczyścić umysł.

- Wyniki naszych badań dowodzą, że sport ma kluczowe znaczenie szczególnie w dobie kryzysu. To sposób na odłożenie na bok psychicznej presji, możliwość poczucia się wolnym oraz poradzenie sobie z wyzwaniami, jakie niesie pandemia – powiedziała Linda van Aken, wiceprezes kategorii biegowej Asics EMEA.

Dr Brendon Stubbs, badacz ćwiczeń i zdrowia psychicznego z King’s College w Londynie, dodał: – Wyniki jednoznacznie pokazują, że bieganie dla wielu stało się ratunkiem i sposobem na poprawę fizycznego oraz psychicznego samopoczucia. Przeprowadzone badanie utwierdziło nas w przekonaniu, że regularne ćwiczenia skutecznie zapobiegają pojawianiu się chorób psychicznych.

Bieganie po pandemii

Osoby, które zaczęły biegać w trakcie pandemii, zadeklarowały, że chętnie będą kontynuować swoją sportową przygodę także po zakończeniu kryzysu. 73 proc. stwierdziło, że będzie uprawiać sport z taką samą intensywnością, podczas gdy 70 proc. respondentów nie wyobraża sobie życia bez biegania. Założeniem kampanii "Run to feel" jest między innymi edukacja biegaczy w zakresie doboru odpowiedniego obuwia zgodnie z hasłem "Znajdź swoje idealne buty". Badania wskazują, że nawet cztery na pięć osób może korzystać z niewłaściwych modeli.

- Bieganie to coś, co robię wyłącznie dla siebie. Wystarczy tylko zawiązać buty, namówić przewodnika i wyjść... Możesz zwyczajnie "przewietrzyć głowę" lub wyładować całą swoją złość i furię, ale finalnie zawsze wracasz pozytywnie naładowanym, z nową energią, głową pełną pomysłów, uśmiechem na twarzy i błyskiem w oczach – mówi Joanna Mazur, lekkoatletka, multimedalistka mistrzostw świata i Europy niepełnosprawnych oraz uczestniczka letnich igrzysk paraolimpijskich 2016.

Bieganie jest dla mnie "chlebem powszednim", którym delektuję się nieprzerwanie od ponad 50 lat. Dlaczego? Bo stanowi cudowną pigułkę o wielu prozdrowotnych działaniach, między innymi utrzymuje zdrowy poziom sprawności mięśni, funkcjonalności układów oddechowego i krążenia oraz zapewnia niezbędny dla zdrowia psychicznego kontakt z naturą. Połykanie tej "tabletki" trzy razy w tygodniu zapewnia mi niezbędny dla zdrowia komfort fizyczny i psychiczny – dodał Jerzy Skarżyński, trener biegania, trzykrotny medalista mistrzostw Polski w maratonie.

JUŻ IDZIESZ? MOŻE CIĘ ZAINTERESUJE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jagiellonia mistrzem Polski. Feta i kibice w centrum miasta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sportowy24.pl Sportowy 24