Blisko tragedii w NFL. Cudem uratowany zawodnik w stanie krytycznym odwieziony do szpitala

Piotr Olkowicz
Damar Hamlin po prawej. Czeka go prawdopodobnie dłuższy rozbrat z boiskiem i kolegami z Buffalo Bills Jason Pohuski/Associated Press/East News
Futbolista zespołu Buffalo Bills Damar Hamlin jest w stanie krytycznym po tym, jak stracił przytomność w trakcie meczu z Cincinnati Bengals - poinformowały władze ligi futbolu amerykańskiego NFL. Sportowiec był reanimowany na boisku i został przetransportowany do szpitala.

Do zdarzenia doszło w pierwszej kwarcie meczu w Cincinnati, kiedy 24-letni Hamlin mocno zderzył się w pierwszej kwarcie meczu z Tee Higginsem, próbując zatrzymać przeciwnika. Zawodnik Buffalo po zderzeniu wstał, po czym chwilę później upadł, tracąc przytomność. Futboliście udzielono pierwszej pomocy i przewieziono do szpitala ambulansem. Zawodnicy z obu drużyn wydawali się zszokowani wydarzeniem, niektórzy płakali.

Według telewizji ESPN, która transmitowała mecz, zawodnik nie oddychał samodzielnie, lecz wciąż biło mu serce.

"Hamlin (...) został przetransportowany do lokalnego szpitala, gdzie znajduje się w stanie krytycznym" - poinformowała liga na swojej stronie internetowej. Mecz został przerwany i przełożony.

Gracz Buffalo doznał kontuzji na mniej niż 6 minut przed końcem pierwszej kwarty kiedy Cincinnati prowadziło 7-3. Hamlin zaatakował Tee Higginsa, który właśnie złapał podanie od rozgrywającego Joe Burrowa, na linii około 50 jardów, aby zakończyć akcję.

Personel medyczny towarzyszył Hamlinowi przez ponad 10 minut, a gracze obu drużyn byli wyraźnie zszokowani i zaniepokojeni otaczając go, zanim został załadowany do karetki i przewieziony do University of Cincinnati Medical Center. Rodzina Hamlina zeszła z trybun, aby być z nim w karetce.

Po tym, jak Hamlin został zabrany, gracze Bills uklękli razem w kręgu, zanim wrócili do linii bocznej. Trener Bills Sean McDermott i trener Bengals Zac Taylor spotkali się z sędziami, którzy zdecydowali się przerwać grę około 21 minut po kontuzji.

Zmartwienie całą sytuacją wyraziła tenisistka Jessica Pegula, córka właścicieli Buffalo Bills. 28-letnia Amerykanka obecnie przebywa w Australii, gdzie wraz z reprezentacją narodową rywalizuje w United Cup.

- To po prostu okropne. Naprawdę brak słów. Dobrze, że przerwali mecz. Ponownie uświadamiamy sobie, że jest wiele rzeczy, które są ważniejsze niż sport i rywalizacja. To było dość przerażające – powiedział tenisistka.

Hamlin, który ma 24 lata w swoim drugim sezonie NFL w Bills grał swój 16. mecz w sezonie. W swoim debiutanckim w zeszłym roku rozegrał 14 meczów, często dostając zadania specjalne.

Gubernator Nowego Jorku Kathy Hochul również napisała na Twitterze swoje poparcie.

"Modlę się za Damara Hamlina. Nasze serca są z jego rodziną, bliskimi i całą społecznością Buffalo Bills".

Burmistrz Cincinnati Aftab Pureval napisał na Twitterze, że całe miasto "wysyła teraz wszystkie nasze modlitwy do Damara Hamlina Nasze serca są z wami, waszą rodziną i waszymi przyjaciółmi".