Brąz i wyrównany rekord kraju Klaudii Buczek

(FIL)
Klaudia Buczek po raz drugi w 2016 r. zdobyła medal w Pucharze Świata
Klaudia Buczek po raz drugi w 2016 r. zdobyła medal w Pucharze Świata Fot. Andrzej Banaś
Wspinaczka sportowa. Zawodniczka AZS PWSZ Tarnów, mieszkająca w Krakowie, Klaudia Buczek zdobyła brązowy medal podczas zawodów o Puchar Świata, które odbyły się we włoskiej miejscowości Arco.

25-letnia zawodniczka, wicemistrzyni świata seniorek w 2014 roku, w lecie obroniła pracę magisterską na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie na temat wpływu odżywiania na wyniki we wspinacze sportowej.

W kwalifikacjach PŚ w Arco Buczek uplasowała się na drugim miejscu. W biegu ćwierćfinałowym pokonała swą rywalkę, podobnie jak Aleksandra Rudzińska (KW Kotłownia Lublin). Inna Polka, klubowa koleżanka tarnowianki, Anna Brożek pobiła rekord Polski wynikiem 8,05 s. Taki sam czas uzyskała jej ćwierćfinałowa przeci- wniczka Anouck Jaubert, dlatego o awansie do półfinału miał zadecydować powtórzony bieg. W nim lepsza była Francuzka. Brożek do ostatecznego wyniku przypisano... gorszy czas z drugiego biegu i ostatecznie zajęła dopiero szóste miejsce.

W półfinale Buczek i Rudzińska przegrały swoje biegi, dlatego zmierzyły się ze sobą w walce o brązowy medal. Minimalnie - o 0,1 s - szybsza była ta pierwsza, wyrównując rekord kraju Brożek.

W zawodach triumfowała wspomniana Jaubert - liderka klasyfikacji Pucharu Świata - przed Rosjanką Julią Kapliną.

Impreza w Arco była ostatnim sprawdzianem formy przed zbliżającymi się mistrzostwami świata, które we wrześniu odbędą się w Paryżu.

Buczek w tym roku wcześniej w PŚ zajmowała kolejno następujące lokaty: w Chongqing (Chiny) - drugą, w Nanjing (Chiny) - siódmą, w Chamonix (Francja) - czwartą, w Villars (Szwajcaria) - jedenastą. Po MŚ i akademickich MŚ w Szanghaju czekają ją jeszcze dwa starty w PŚ - w Wujang i w Xiamen (Chiny).

W Arco wśród mężczyzn triumfował klubowy kolega Buczek Marcin Dzieński, który wynikiem 6,76 s poprawił własny rekord Polski (czas tylko o 0,16 s gorszy od rekordu świata). To było jego trzecie kolejne zwycięstwo w zawodach o PŚ.

Materiał oryginalny: Brąz i wyrównany rekord kraju Klaudii Buczek - Dziennik Polski