Były zawodnik Vive Kielce bohaterem Vardaru 1961 Skopje [VIDEO]

Były piłkarz ręczny Vive Kielce, Patryk Walczak, został bohaterem swojej nowej drużyny, Vardaru 1961 Skopje. Jego gol, zdobyty osiem sekund przed końcem spotkania z chorwackim RK Nexe, zadecydował o awansie macedońskiego klubu do Final Four Ligi SEHA.

Patryk Walczak trafił do Kielc w 2016 roku z Sandry Spa Pogoni Szczecin i spędził w naszym zespole dwa sezony. W 2018 roku przeszedł do francuskiego Massy Essonne HB i po jednym sezonie przeniósł się do niemieckiego drugoligowca, TuS N-Lübbecke. Informacja o tym, że od sezonu 2020/21 będzie zawodnikiem macedońskiego Vardaru 1961 Skopje, dwukrotnego zwycięzcy Ligi Mistrzów, była sporym zaskoczeniem.

W pierwszym meczu o awans do Final Four Ligi SEHA (Południowoeuropejskiej) Vardar 1961 pokonał na wyjeździe EK Nexe 31:30. W końcówce rewanżu zanosiło się na sensację, bo gospodarze w 54 minucie przegrywali 20:24, a w ostatniej minucie pojedynku 24:26. Trener Vardaru 1961 Skopje wprowadził na boisko siódmego zawodnika z pola, były zawodnik Vive Ivan Cupić sprytnie podał na koło do Walczaka, a ten zdobył 25. gola (patrz video poniżej), który przesądził o awansie skopjan, bowiem zadecydowała większa liczba bramek zdobytych przez Vardar 1961 na wyjeździe. Zespół ze stolicy Macedonii zagrał dotąd we wszystkich ośmiu F4 Ligi SEHA, pięciokrotnie je wygrywając.

Walczak zdobył w rewanżowym meczu 3 bramki, nie myląc się ani raz. W końcówce rzucił także 24. bramkę dla swojego zespołu. Polak spędził na boisku sporo minut, między innymi dlatego, że inny obrotowy jego drużyny, Stojancze Stoiłow, ma koronawirusa.

- Zdobyłem ostatniego, decydującego gola, ale każdy gol ma tę samą wartość, niezależnie od tego, czy padł na początku, czy na końcu. Jesteśmy w turnieju finałowym i taki był nasz cel. Będziemy kontynuować pracę, ten mecz pokazał nam, gdzie się mylimy. Przeanalizujemy błędy i postaramy się je wyeliminować - powiedział Patryk Walczak dla internetowej strony skopjańskiego klubu.

Poza drużyną ze Skopje w turnieju finałowym, który odbędzie się w dniach 2-6 września w Zadarze zagrają także Telekom Veszprem, PPD Zagrzeb i Mieszkow Brześć. W zespole Telekomu zagra dwóch byłych zawodników Vive - Władymir Cupara i Manuel Strlek, a Mieszkowie wypożyczony z Łomża Vive Kielce Paweł Paczkowski.

Vardar 1961 Skopje jest w sezonie 2020/21 grupowym rywalem Łomża Vive Kielce w Lidze Mistrzów.