Co dalej ze stadionem dla Rakowa Częstochowa? W tym miesiącu powinniśmy poznać pierwsze decyzje

Jacek Sroka
Piłkarze Rakowa na razie rozgrywają mecze na stadionie na Limanowskiego, który zdaniem częstochowskich kibiców jest zdecydowanie za mały
Piłkarze Rakowa na razie rozgrywają mecze na stadionie na Limanowskiego, który zdaniem częstochowskich kibiców jest zdecydowanie za mały fot. rakow.com
Kibice i zawodnicy Rakowa z niecierpliwością czekają na informacje dotyczące nowego stadionu. Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk na spotkaniu z władzami klubu w lutym zadeklarował rozpoczęcie starań o budowę nowego obiektu. W połowie lipca powinniśmy poznać w tej sprawie pierwsze decyzje.

Co dalej ze stadionem dla Rakowa? W tym miesiącu powinniśmy poznać pierwsze decyzje

Najnowsze informacje w sprawie nowego stadionu Rakowa przedstawił w portalu X kibic częstochowskiego klubu o nicku "L_ukasz__", który wystąpił o nie do władz miasta na podstawie dostępu do informacji publicznej. Wynika z nich, że prace nad zleconym kilka miesięcy temu wstępnym studium wykonalności powinny zakończyć się zgodnie z umową do 12 lipca 2024 roku.

Później planowane jest robocze spotkanie władz miasta z wykonawcą wstępnego studium wykonalności nowego stadionu podczas którego zostanie ono dokładnie omówione. Jego dokładny termin nie został jednak jeszcze ustalony, a dopiero po nim zostanie podjęta decyzja czy wyniki studium wykonalności zostaną podane do wiadomości publicznej.

Władze Częstochowy poinformowały, że analizowane są cztery lokalizacje nowego stadionu w mieście:

  • Miejski Stadion Piłkarski “Raków”, ul. Limanowskiego 83
  • Miejski Stadion “KRONO-PLAST” Arena, ul. Olsztyńska 123/127
  • Teren po zakładach przemysłowych “ELANEX”, ul. Krakowska 80
  • Teren w dzielnicy Wyczerpy-Aniołów przy al. Wojska Polskiego, dz. nr 31/3 obręb 421, dz. nr 387/2 obręb 429.

Można się jednak domyślać, że w przypadku MSP Raków na ul. Limanowskiego w grę wchodzi tylko kolejna i to raczej niewielka rozbudowa obecnego stadionu mogącego pomieścić zaledwie 5,5 tys. kibiców, bo tam po prostu nie ma miejsca na nowy obiekt. Z kolej dostosowanie stadionu Włókniarza na ul. Olsztyńskiej do wymagań futbolowej Ekstraklasy spotyka się z dużą niechęcią klubu żużlowego oraz prowadzącej rozgrywki ligowe w tym sporcie PGE Ekstraligi, a obecne rozmiary toru nie pozwalają stworzyć tam pełnowymiarowego boiska piłkarskiego.

Kompleksowy projekt koncepcyjny nowego stadionu miejskiego oraz infrastruktury towarzyszącej na terenach dawnego Elaneksu powstał w ramach pracy magisterskiej Pauli Jaworek na Politechnice Śląskiej. Zakładana on rewitalizację całej dzielnicy oraz stworzenia w niej poza stadionem szerokiego zaplecza dla usług, handlu, zakwaterowania oraz biur. W przypadku lokalizacji nowego stadionu w peryferyjnej północnej dzielnicy Częstochowy Wyczerpy-Aniołów w grę wchodzi teren między Aleją Wojska Polskiego, a linią kolejową.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kolejny cios w PKOL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sportowy24.pl Sportowy 24