KS
Ewa Swoboda (w środku) biegnie po złoty medal
Ewa Swoboda (w środku) biegnie po złoty medal fot. materiały organizatorów
Reprezentanci województwa lubelskiego wywalczyli cztery medale, w tym jeden złoty podczas pierwszego dnia 94. PZLA Mistrzostw Polski w lekkiej atletyce, które w piątek rozpoczęły się w Lublinie.

Znakomicie zaprezentował się Dominik Kopeć z Agrosu Zamoś, który został mistrzem Polski w biegu sprinterskim na dystansie 100 m. Zamościanin pobiegł w finale w czasie 10,26, wyprzedzając Remigiusza Olszewskiego z CWZS Zawisza Bydgoszcz (10,31) i Przemysława Słowikowskiego WKS Flota Gdynia (10,34). To pierwszy w karierze złoty medal seniorskiego czempionatu dla zawodnika z Zamościa

Dwa medale w konkursie rzutu młotem zdobyli z kolei dwaj inni reprezentanci zamojskiego Agrosu.. Paweł Fajdek został wicemistrzem kraju, posyłając w ostatniej kolejce młot na odległość 80,14 m. Natomiast jego kolega klubowy Arkadiusz Rogowski stanął na najniższym stopniu podium z wynikiem 70,19 m. Złoto przypadło Wojciechowi Nowickiemu z Podlasia Białystok, który zakończył konkurs z rezultatem 80,26 m.

Trzecie miejsce w chodzie sportowym na dystansie 5 kilometrów zdobyła ponadto Joanna Bemowska z AZS UMCS Lublin. Zawodniczka akademickiego klubu pokonała linię mety w czasie 24.41,14, przegrywając tylko z duetem chodziarek LKS Stal Mielec Pauliną Buziak (22.50,68) oraz Katarzyną Zdziebło (23.19,65).

– Szczerze mówiąc, początkowo nie nastawiałam się bardzo na medal. Jestem aktualnie w trakcie przygotowań do startu na Mistrzostwach Europy na dystansie 50 kilometrów. Przed Mistrzostwami Polski widziałam jednak listę startową. Ucieszyłam się, bo pomyślałam, że są szanse na podium – mówi Joanna Bemowska, zawodniczka AZS UMCS Lublin.

– Chciałam przejść dystans spokojnie, z głową. To miał być też mocny akcent treningowy. Wynik co prawda trochę odbiega od założeń, gdyż moje nogi nie wytrzymały takiego tempa, ale tym bardziej cieszę się z medalu. Na Mistrzostwach Polski on jest najważniejszy zarówno dla mnie jak i klubu – dodaje.

Kibiców nie zawiodła Ewa Swoboda, która pokonał dystans 100 metrów w znakomitym czasie 11.12. Zawodniczkom w decydującej rozgrywce towarzyszył jednak wiatr wiejący w plecy z siłą 2,7 m/s, ale sprinterki musiały rywalizować po mokrej bieżni.

Wysoką formę potwierdziła także Anna Jagaciak-Michalska, która już w pierwszej próbie zbliżyła się rekordu Polski i wynikiem 14.24 zapewniła sobie tytuł mistrzyni Polski. Potem trójskoczkiniom przeszkadzał w zmaganiach padający deszcz.

Czwarty z rzędu tytuł mistrza kraju zdobył Marcin Krukowski, który zakończył rywalizację z rezultatem 82,87 m. Lubelski konkurs oszczepników przejdzie do historii jako najlepszy w historii rozgrywania tej konkurencji na MP, bowiem pierwszy raz od 2000 roku wszyscy medaliści przekroczyli granicę 80 metrów.

Materiał oryginalny: Cztery medale lekkoatletów z naszego regionu podczas pierwszego dnia Mistrzostw Polski seniorów w Lublinie - Kurier Lubelski