Czy Japonia słusznie wyrzuciła Niemcy z mundialu?! Burza wokół kontrowersyjnego gola

Jacek Kmiecik
Kaoru Mitoma dogrywa piłkę Ao Tanace - z boiska czy już zza linii końcowej?
Kaoru Mitoma dogrywa piłkę Ao Tanace - z boiska czy już zza linii końcowej? EPA/PAP
Reprezentacja Japonii pokonała drużynę Hiszpanii 2:1 w finałowej, trzeciej rundzie fazy grupowej i dzięki temu wuprzedziła ostatecznie zespół Niemiec i awansowała z pierwszego miejsca kwartetu E do 1/8 finału mistrzostw świata 2022 w Katarze. Drugi, zwycięski gol Japończyków wywołał wzmożone zainteresowanie i okazał się wielce kontrowersyjny. Zdaniem wielu fanów sędziowie nie powinni go uznać. Kaoru Mitoma, asystujący przy bramce Ao Tanaki, podawał piłkę, która mogła już przekroczyć linię końcową boiska. Południowoafrykański sędzia Victor Gomes po zapoznaniu się z systemem VAR uznał gola za prawidłowy. Jednocześnie powtórki wideo podczas transmisji nie przekonały do słusznośći podjętej decyzji.

Czy piłka całym obwodem opuściła boisko?

Stopklatka tego ujęcia sugeruje, że piłka całym obwodem przekroczyła linię końcową i Kaoru Mitoma zagarnął ją już poza boiskiem BeIN Sport

Zdjęcie pokazuje, że zanim Mitoma podał Tanace, piłka mogła mogła już być poza boiskiem. Sędziowie VAR ustalili jednak, że rzut piłki dotknął linii. Z projekcji jasno wynika, że ​​piłka przed golem japońskiej drużyny pozostała w boiksu. Wprawdzie odległość jest niewielka, ale tutaj wszystko jest czyste. Nie można kwestionować, że piłka wyszła poza boisko i gol nie powinien był zostać zaliczony.

Ujęcie to pokazuje, że piłka jednak „zahacza” linię końcową i Kaoru Mitoma dogrywa futbolówkę prawidłowo, nie przekraczając przepisów ATP/EASTNEWS

O prawidłowości podania zadecydowały milimetry. Kilka z nich „zahaczyło” o linię i arbitrzy przyznali gola Japończykom. Napastnik belgijskiego Royale Union Saint-Gilloise, Mitoma dograł bowiem piłkę pomocnikowi niemieckiej Fortunie Düsseldorf Tanace, nie przekraaczając przepisów - bramka więc została zdobyta prawidłowo.

Zrzut ekranu grafiki przy weryfikacji VAR

Po meczu grafika 3D odcinka została zaprezentowana przez BeIN Sports. Stopklatka pokazuje, że rzut piłki dotknął linii, co potwierdza słuszność decyzji sędziego.

Screenshot grafiki na antenie BeIN Sports
Screenshot grafiki na antenie BeIN Sports BeIN Sports

Japończycy byli gorsi od Hiszpanów od 11. minuty, kiedy Alvaro Morata strzelił gola po dośrodkowaniu Cesara Azpilicuety, ale na początku drugiej połowy wyrównali (Ritsu Doan zdobył bramkę w 48. minucie), a następnie objęli prowadzenie. W rezultacie gol Tanaki doprowadził drużynę do 1/8 finału z pierwszego miejsca do Chorwatów. Hiszpania zajęła drugie miejsce w grupie E i w barażach spotka się ze zwycięzcą grupy F Marokiem. Oba mecze odbędą się w poniedziałek, 5 grudnia.