Dominik Pańka walczy o drugi tytuł mistrza EPT

Dominik Pańka walczy o drugi tytuł mistrza EPT

Zdjęcie autora materiału
Tomasz Dębek

Aktualizacja:

Polska

Dominik Pańka powalczy na Malcie o drugi tytuł mistrza EPT

Dominik Pańka powalczy na Malcie o drugi tytuł mistrza EPT ©Bartek Syta

Spośród 486 pokerzystów, którzy wystartowali w turnieju głównym EPT Malta, w grze zostało już tylko 30. Wśród nich jest Dominik Pańka. Polak powalczy o drugi tytuł mistrza EPT. Pierwszy zdobył w styczniu 2014 roku wygrywając turniej PCA na Bahamach.
Dominik Pańka powalczy na Malcie o drugi tytuł mistrza EPT

Dominik Pańka powalczy na Malcie o drugi tytuł mistrza EPT ©Bartek Syta

Pokerowy świat poznał Pańkę w styczniu 2014 roku, kiedy 22-letni wtedy gracz sensacyjnie wygrał turniej PokerStars Caribbean Adventure na Bahamach. W finałowej rozgrywce pokonał gwiazdę pokera Kanadyjczyka Mike'a McDonalda, a za zwycięstwo zgarnął 1,4 mln dolarów. Jeszcze w tym samym miesiącu Pańka wygrał High Rollera na EPT Deauville, zgarniając 272 tys. euro. Wielkie umiejętności młody pokerzysta potwierdzał później jeszcze m.in. podczas turniejów głównych EPT Barcelona (sierpień 2014, 77 600 euro za 11 miejsce) i Malta (marzec 2015, trzecie miejsce i 347 300 euro nagrody).

I tym razem Pańka gra na Malcie znakomicie. Zaliczył już stół finałowy turnieju głównego festiwalu Italian Poker Tour, który odbywał się tuż przed EPT. Zajął piąte miejsce, za które zarobił prawie 31 tys. euro. W bardziej prestiżowym EPT też idzie mu bardzo dobrze. Jako jedyny z dziewięciu Polaków awansował do dnia czwartego turnieju. Przed nim na miejscach płatnych odpadli 49. Dariusz Szoen, 51. Paweł Brzeski, 52. Grzegorz Grochulski, 54. Tomasz Panek - wszyscy wygrali po 9960 euro, 68. Dawid Borkowski, 78. Piotr Franczak, 82. Oskar Szwed i 87. Jacek Pustula - po 8070 euro.

Do czwartego dnia rozgrywek Pańka przystąpi na 19. pozycji pod względem posiadanych żetonów - ma ich 368 000. Liderem jest Brytyjczyk Tomas Macnamara (1 028 000). W grze poza Polakiem pozostaje jeszcze dwóch byłych mistrzów EPT, Belg Davidi Kitai oraz Duńczyk Frederik Jensen. Jednym z faworytów jest też utytułowany Niemiec Ole Schemion. Za pierwsze miejsce przewidziana jest nagroda w wysokości 355 700 euro. Pierwszy przystanek 13. sezonu European Poker Tour, w sierpniu w Barcelonie wygrał Polak Sebastian Malec.

Duży sukces na Malcie odniósł też Jakub Michalak, który zwyciężył w jednodniowym High Rollerze za 10 tys. euro i w nagrodę dostał ponad 178 tysięcy. Mimo wspaniałych wyników i wielu graczy plasujących się w światowej czołówce, rozwój pokera w Polsce blokuje prawo. W myśl przepisów ustawy hazardowej z 2009 roku turnieje można organizować tylko w kasynach, a od każdej wygranej (bez względu na wcześniejsze przegrane) pokerzyści muszą zapłacić 25 proc. podatku. Od wprowadzenia ustawy największe festiwale, w tym EPT, omijają Polskę szerokim łukiem. Gra przez internet, w której Polacy również odnoszą duże sukcesy, formalnie jest zakazana, choć władze nie egzekwują przepisów. Sytuacja może się jednak zmienić na niekorzyść graczy, ustawa hazardowa, którą chce wprowadzić rząd PiS, przewiduje blokowanie stron internetowych nielegalnych operatorów. Taki zapis prawdopodobnie zniszczy pokera nad Wisłą. Graczom pozostaną albo niewielkie turnieje w wybranych kasynach, obłożone absurdalnym podatkiem, albo zagraniczne wyjazdy.

Może kolejny sukces Pańki zwróci uwagę władz na problem pokera? Każda jego wygrana podważa zapisy ustawy, jakoby poker był grą losową. - Skoro jestem w stanie podjąć decyzję o tym, żeby zostać zawodowym pokerzystą, poświęcić temu życie, karierę i bezpieczeństwo finansowe, to jak ta gra może być losowa? Są tysiące graczy utrzymujących się z pokera, a czy ktoś słyszał kiedyś o zawodowcach w lotka czy ruletkę? - tłumaczył Pańka na naszych łamach.

Dzień czwarty EPT Malta rozpocznie się w czwartek o godz. 12. Transmisja m.in. na pokerstars.tv i w serwisie YouTube.

Obserwuj autora artykułu na Twitterze

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

Wyniki

Herb godpodarza Herb gościa
Brak danych
Więcej

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Waszym zdaniem

Kto zostanie siatkarskim mistrzem Polski 2018/19?