Dramatyczne sceny na ulicach Tbilisi. Tak policja rozprawia się z protestującymi - ZDJĘCIA

Aleksandra Jaros
Aleksandra Jaros
PAP/EPA/DAVID MDZINARISHVILI
Gruzińska policja użyła przeciwko protestującym armatek wodnych, gazu łzawiącego i granatów ogłuszających. We wtorek przed parlamentem w Tbilisi zebrał się tłum ludzi, manifestujący przeciwko tzw. ustawie rosyjskiej. W środę rano gruziński minister spraw wewnętrznych poinformował, że 63 osoby zostały zatrzymane, a sześciu policjantów odniosło obrażenia podczas wtorkowych protestów.

Spis treści

Krwawe protesty w Tbilisi

We wtorek późnym wieczorem, relacjonujący protest aktywiści i dziennikarze zamieszczali nagrania, na których widać funkcjonariuszy, bijących nieuzbrojonych uczestników wtorkowego protestu przeciwko "ustawie rosyjskiej". W centrum stolicy Gruzji zgromadzono duże siły policji, w tym oddziały przystosowane do rozpędzania protestów.

Jak poinformował Reuters, naoczni świadkowie agencji widzieli, jak niektórzy funkcjonariusze atakowali protestujących. Aby zmusić demonstrantów do opuszczenia terenu przed budynkiem parlamentu, użyto gazu łzawiącego, armatek wodnych i granatów ogłuszających.

Krytyka gruzińskiego rządu

Aktywista i przywódca największej gruzińskiej partii opozycyjnej Levan Khabeishvili, zamieścił na platformie X zdjęcie z zakrwawioną twarzą i podbitym okiem. Według informatorów agencji Reuters, miał zostać pobity przez policję.

Prezydent Gruzji Salome Zourabichvili, która jest przeciwniczką rządu, stwierdziła, że represje były „całkowicie nieuzasadnione, niesprowokowane i nieproporcjonalne”, a protesty miały pokojowy charakter.

Kontrowersyjna "ustawa rosyjska"

30 kwietnia był już kolejnym dniem protestów w Gruzji, przeciwko kontrowersyjnej ustawie "O przejrzystości zagranicznych wpływów".

Ustawa, nazywana „ustawą rosyjską” lub „ustawą o agentach zagranicznych”, przewiduje, że podmioty otrzymujące ponad 20 proc. z zagranicy podlegałyby rejestracji i sprawozdawczości oraz trafiłyby do specjalnego rejestru agentów obcego wpływu.

Zaniepokojenie wznowieniem prac nad ustawą wyraziły m.in. Stany Zjednoczone i kraje Unii Europejskiej. Zaapelowano do władz Gruzji o wycofanie się z projektu.

Źródło: Reuters

od 7 lat
Wideo

Zamach na Roberta Fico. Stan premiera Słowacji jest poważny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl