Drugie miejsce polskich hokeistów w turnieju jubileuszowym

mac
Paweł Bratkowski, kapitan reprezentacji Polski
Paweł Bratkowski, kapitan reprezentacji Polski Jerzy Raube
Polski Związek Hokeja na Trawie obchodzi 90-lecie istnienia. Jednym z ważniejszych sportowych akcentów jubileuszu był rozgrywany w Gnieźnie Turniej Czterech Narodów z udziałem męskich reprezentacji Francji, Polski, Szkocji, i Włoch. Biało-czerwoni zajęli drugie miejsce.

Turniej w Gnieźnie był dla reprezentacji Polski najważniejszym występem w 2016 roku, bo biało-czerwoni nie wystąpią niestety w sierpniowych igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro, zaś udział w rozgrywkach Ligi Światowej FIH rozpoczną od II rundy, a więc dopiero w marcu przyszłego roku.

W pierwszym gnieźnieńskim meczu podopieczni trenera Karola Śnieżka pokonali Włochów 3:1 (2:1), zdobywając bramki za sprawą kapitana zespołu Pawła Bratkowskiego z Grunwaldu Poznań (8), Michała Raciniewskiego z Pomorzanina Toruń (29) oraz Macieja Wejerowskiego z Grunwaldu (63). Polacy wygrali zasłużenie, choć rozpoczęli spotkanie źle, już w pierwszej minucie tracąc gola po strzale Felipe Ponce. Wcześniej, w spotkaniu inaugurującym turniej Francja, główny faworyt imprezy, zremisowała ze Szkocją 2:2 (1:0).

W sobotnie popołudnie biało-czerwoni przegrali ze Szkocją 4:5, mimo że do przerwy prowadzili 3:2, a w drugiej połowie dość długo utrzymywali korzystny rezultat. Trzy bramki dla Polski strzelili hokeiści Grunwaldu: Piotr Kozłowski (21), Michał Kasprzyk (28) oraz Paweł Bratkowski (62), a jedną Mikołaj Gumny z AZS AWF Poznań (22). Po golu naszego kapitana był remis 4:4, ale ostatnie słowo należało do Szkotów. Bramkę na wagę ich zwycięstwa uzyskał Nicky Parkes, sześć minut przed końcem spotkania.

W innym sobotnim meczu Francja wygrała z Włochami 3:0 (1:0), więc szanse na końcowy sukces zachowały, przed ostatnim dniem rywalizacji, Francja, Szkocja i Polska. O wszystkim decydowały niedzielne spotkania Szkocja – Włochy oraz Polska – Francja. Najpierw Szkoci pewnie wygrali z Włochami 4:0 (1:0), co oznaczało, że szanse na zwycięstwo w gnieźnieńskim turnieju stracili definitywnie Polacy. Biało-czerwoni mogli jeszcze zająć drugą lokatę za Szkocją, warunkiem było jednak pokonanie Francuzów. I tak się stało. Drużyna Karola Śnieżka wygrała 3:0 (1:0) po golach zawodników występujących w klubach zagranicznych Mateusza Nowakowskiego (12) i Dominika Kotulskiego (40) oraz wspomnianego Bratkowskiego (70).

Końcowa kolejność: 1. Szkocja – 7 punktów, 2. Polska – 6, 3. Francja – 4, 4. Włochy – 0.

Materiał oryginalny: Drugie miejsce polskich hokeistów w turnieju jubileuszowym - Głos Wielkopolski