East News/Polska Press
Duńczycy zostali pierwszy raz w historii mistrzami świata w piłce ręcznej. W finałowym meczu rozegranym w duńskim Herning pokonali Norwegów.

Finał. Dania - Norwegia 31:22 (18:11)

Dania: N. Landin (12/31 - 39 procent), Green (1/4 - 25 procent) - M. Landin 3, Mortensen, Markussen, Lauge 4, Zachariassen 3, Svan 4, Lindberg, Mollgaard, Mensah Larsen 4, H. Toft Hansen, M. Hansen 7 (2), Olsen 5, Oris 1, Hald.

Norwegia: Bergerud (4/22 -18 procent), Christensen (4/16 - 25 procent) - Sagosen 3, Myrhol 1, Jakobsen, Overby 1, Jondal 9 (1), Bjornsen 2, Gullerud, Johannessen 3, O'Sullivan, Tangen, Reinkind 1, Rod 2.

ZOBACZ>>> Trener Dujszebajew przewrócił się ze śmiechu. Zobacz kto go tak rozśmieszył [VIDEO]

Do 2016 roku Duńczycy złote medale w piłce ręcznej seniorów zdobywali tylko w mistrzostwach Europy - czempionami Starego Kontynentu byli dwukrotnie - w 2008 i 2012 roku. Mistrzami świata do 2019 roku nie byli nigdy, choć trzykrotnie grali w finale - w 1967, 2011 i 2013 roku. Za każdym razem musieli się jednak zadowalać srebrnymi krążkami.

W 2016 roku w Rio de Janeiro przełamali tę zasadę, zdobywając złoty medal olimpijski (w półfinale pokonali wtedy po dramatycznym meczu, z dogrywką, Polaków), a wczoraj pierwszy raz w historii zostali mistrzami globu. Natomiast Norwegowie, których pokonali w finale w Herning, drugi raz z rzędu zostali wicemistrzami świata.

Pierwsze spotkanie obu zespołów, do którego doszło w pierwszej fazie grupowej, zakończyło się nieznaczną (30:26) wygraną Duńczyków. W finale wyrównanych było tylko kilka minut na początku pojedynku. Potem znakomicie grająca obrona gospodarzy, z bramkarzem Niklasem Landinem, niemal całkowicie zastopowała atak "Wikingów". W duńskim ataku, zdobywając gole i asystując przy bramkach kolegów, szalał król strzelców turnieju, Mikkel Hansen. Dania już po kilku minutach drugiej połowy mogła świętować mistrzostwo świata. W 48 minucie było już 26:15.

DRUŻYNA GWIAZD TURNIEJU
Bramkarz: Niklas Landin (Dania)

Lewoskrzydłowy: Magnus Jondal (Norwegia)

Lewy rozgrywający: Sander Sagosen (Norwegia)

Środkowy rozgrywający: Rasmus Lauge Schmid (Dania)

Prawy rozgrywający: Fabian Wiede (Niemcy)

Prawoskrzydłowy: Ferran Sole Sala (Hiszpania)

Obrotowy: Bjarte Myrhol (Norwegia)

MVP i król strzelców: Mikkel Hansen (Dania) - 72 bramki.

ZOBACZ>>> Andreas Wolff bez medalu. Niemcy przegrali mecz o brąz z Francją

Na duńsko-niemieckim mundialu medalu nie zdobył żaden z byłych i obecnych zawodników PGE VIVE Kielce - Serbowie (Władymir Cupara) skończyli turniej na 18. miejscu, Hiszpanie (Alex i Daniel Dujszebajewowie, Angel Fernandez, Julen Aginagalde) na siódmym, Chorwaci (Luka Cindrić, Manuel Strlek, Żeljko Musa, Marin Sego) na szóstym. Na pocieszenie Chorwatom i Hiszpanom pozostaje zapewnienie sobie gry w kwalifikacjach olimpijskich. Medalu nie zdobył również niemiecki bramkarz Andreas Wolff, który za kilka miesięcy trafi do Kielc, Niemcy skończyli turniej na czwartym miejscu.