Dwójka i ósemka popłyną na igrzyskach

Sławomir Kabat
Anna i Maria Wierzbowskie
Anna i Maria Wierzbowskie Michał Żurawski
Znakomite wieści z regat kwalifikacyjnych w Lucernie, gdzie o przepustki walczyli nasi wioślarze. Na igrzyska w Rio de Janeiro zakwalifikowały się: klubowa dwójka bez sterniczki kobiet LOTTO Bydgostii i męska ósemka.

Taktyka się sprawdziła

Jako pierwsza z czterech polskich osad w decydujących biegach rywalizowała dwójka bez sterniczki, w której płynęły siostry Anna i Maria Wierzbowskie (obie LOTTO Bydgostia). W tej konkurencji do zdobycia były cztery kwalifikacje.Polki rozpoczęły od 2 miejsca po 500 metrach, po 1000 m spadły na 4. miejsce, ale cały czas płynęły w stawce. Do ostatnich metrów broniły ostatniego premiowanego miejsce i zasłużenie zdobyły kwalifikacje.Wyniki biegu Polek: 1. Hiszpania 7.10,16 min., 2. Chiny 7.11,29, 3. Włochy 7.11,47, 4. Polska 7.12,22.

Do ostatniego chwytu
Ogromnych emocji dostarczył bieg ósemek, z którego do Rio kwalifikowały się tylko dwie z pięciu osad. Polacy od początku objęli prowadzenie, ale pozostałe trzy osady mieściły się w długości łodzi, tempa rywalizacji nie wytrzymali Hiszpanie. Na
ostatnim chwycie Polaków wyprzedzili (0,46 sek) Amerykanie (5.29,16). Nasza załoga z kolei pokonała trzecich Włochów o 0,36 sek.Polacy płynęli w składzie: Piotr Juszczak (Zawisza), Mikołaj Burda (LOTTO Bydgostia), Robert Fuchs (AZS UMK Energa Toruń), Michał Szpakowski (Zawisza), Krystian Aranowski (Zawisza), Mateusz Wilangowski (Wisła Grudziądz), Marcin Brzeziński (WTW Warszawa), Zbigniew Schodowski (AZS AWF Gorzów), Daniel Trojanowski (Zawisza).Zawodnicy z regionu zdobyli kwalifikacje imienne, a to oznacza, że mamy dziewięciu kolejnych olimpijczyków z regionu. Kwalifikacje zdobyte w ubiegłym roku na mistrzostwach świata zostały wywalczone dla kraju. Zdobyli je wówczas: Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj w dwójce podwójnej, Monika Ciaciuch w czwórce podwójnej oraz Dariusz Radosz (wszyscy LOTTO) w czwórce podwójnej. Wszyscy muszą potwierdzić swój poziom sportowy.

Nie wszyscy świętowali
Nie wszystkim w Lucernie się poszczęściło. W dwójce bez sternika szóste ostatnie miejsce zajęła dwójka Rafał Hejmej (Zawisza) - Bartosz Zabłocki - kwalifikowały się tylko dwie załogi, strata do premiowanego miejsca 11 sekund. W dwójkach podwójnych Dominik Czaja i Dawid Grabowski zajęli 4. miejsce, kwalifikowały się 2 osady (strata do drugiego premiowanego miejsca 4 sekundy). Na repasażu udział w regatach zakończyła czwórka bez sternika wagi lekkiej: Łukasz Siemion (LOTTO), Jerzy Kowalski (Gopło Kruszwica), Tomasz Zagórski, Rafał Cięszkowski (obaj AZS Szczecin). Dodajmy, że nasze reprezentacyjne osady przygotowywało trzech trenerów LOTTO Bydgostii pracujących w kadrze: Michał Kozłowski - dwójkę bez sternika kobiet, Robert Sycz - dwójkę podwójną mężczyzn i Bartłomiej Pawełczak - czwórkę bez sternika wagi lekkiej, którą przejął w połowie kwietnia od Kazimierza Naskręckiego (Gopło Kruszwica).Dziewięcioro zawodników z regionu podczas regat w Lucernie wywalczyło we wtorek kwalifikacje na igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro. W sumie Polskę będzie reprezentowało osiem załóg.

Warto wiedzieć
Mamy osiem osad

Osiem polskich załóg zakwalifikowali wioślarze na igrzyska w Rio de Janeiro.

Kwalifikacje (imienne) wywalczone we wtorek w Lucernie:
- dwójka bez sterniczki
- ósemka ze sternikiem

Kwalifikacje podczas MŚ 2015 (dla kraju) uzyskały:
kobiece - dwójka podwójna
- dwójka podwójna wagi lekkiej,
- czwórka podwójna
oraz męskie - jedynka,
- dwójka podwójna wagi lekkiej
- czwórka podwójna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na sportowy24.pl Sportowy 24