KS
W lubelskim czempionacie bardzo dobrze zaprezentowali się lekkoatleci z naszego regionu, którzy wywalczyli dziewięć medali, w tym trzy złote. Najszczęśliwszy i najlepszy dla przedstawicieli królowej sportu z Lubelszczyzny okazał się pierwszy i ostatni dzień zmagań.

W piątek zawodnicy z województwa lubelskiego aż czterokrotnie stawali na podium. Znakomicie zaprezentował się Dominik Kopeć z Agrosu Zamość, który został mistrzem Polski w biegu sprinterskim na dystansie 100 m. Zamościanin pobiegł w finale w czasie 10,26, wyprzedzając Remigiusza Olszewskiego z CWZS Zawisza Bydgoszcz (10,31) i Przemysława Słowikowskiego WKS Flota Gdynia (10,34). To pierwszy w karierze złoty medal seniorskiego czempionatu dla zawodnika z Zamościa.

- Cieszę się bardzo, że udało mi się zdobyć pierwsze złoto w seniorskiej kategorii. Warunki co prawda nie dopisały, bo padał deszcz, ale na całe szczęście był sprzyjający wiatr w plecy - mówi Dominik Kopeć, sprinter Agrosu Zamość. - Zostałem niestety trochę w blokach na starcie, a pomimo tego udało mi się wygrać finał. Nie byłem w Lublinie faworytem, gdyż miałem chyba trzeci wynik na listach rankingowych w tym roku. Przez cały sezon biegałem pod wiatr, a tutaj na MP zawiało nam bardzo fajnie i dodatkowo udało mi się poprawić życiówkę - dodaje.

Dwa medale w konkursie rzutu młotem zdobyli z kolei dwaj inni reprezentanci zamojskiego Agrosu. Paweł Fajdek został wicemistrzem kraju, posyłając w ostatniej kolejce młot na odległość 80,14 m. Natomiast jego kolega klubowy Arkadiusz Rogowski stanął na najniższym stopniu podium z wynikiem 70,19 m. Złoto przypadło Wojciechowi Nowickiemu z Podlasia Białystok, który zakończył konkurs z rezultatem 80,26 m. Nowicki jest liderem list światowych w tym roku, przed Fajdkiem.

Trzecie miejsce w chodzie sportowym na dystansie 5000 m zdobyła ponadto Joanna Bemowska z AZS UMCS Lublin. Zawodniczka akademickiego klubu pokonała linię mety w czasie 24.41,14, przegrywając tylko z duetem chodziarek LKS Stal Mielec Pauliną Buziak (22.50,68) oraz Katarzyną Zdziebło (23.19,65).

- Początkowo nie nastawiałam się bardzo na medal. Jestem aktualnie w trakcie przygotowań do startu na Mistrzostwach Europy na dystansie 50 kilometrów. Przed Mistrzostwami Polski widziałam jednak listę startową. Ucieszyłam się, bo pomyślałam, że są szanse na podium - mówi Joanna Bemowska, zawodniczka AZS UMCS Lublin.

- Chciałam przejść dystans spokojnie, z głową. To miał być też mocny akcent treningowy. Wynik co prawda trochę odbiega od założeń, gdyż moje nogi nie wytrzymały takiego tempa, ale tym bardziej cieszę się z medalu. W MP on jest przecież najważniejszy - dodaje.

W sobotnich zmaganiach reprezentanci regionu nie stawali na podium. Bardzo dobrze wypadli jednak w niedzielę, powiększając dorobek medalowy o kolejne pięć krążków.

Rozpoczęło się od brązu Malwiny Kopron z AZS UMCS w rzucie młotem (70,83 m). Potem swój drugi złoty medal zdobył Dominik Kopeć, tym razem na 200 m (20,70). Następnie po medale sięgały dwie zawodniczki AZS UMCS: Paulina Guba, która triumfowała w kuli (18,82 m)) i Karolina Kołeczek - druga w biegu na 100 m przez płotki (12,94) oraz Piotr Tarkowski z AZS-AWF Biała Podlaska, zdobywając tytuł wicemistrzowski w skoku w dal (7,80 m).

Ogółem, w niedzielę świetnie zaprezentowała się kolei młociarka Anita Włodarczyk, zdobywając złoto z najlepszym tegorocznym wynikiem na świecie 79,59 m. Tyczkę panów wygrał z kolei Paweł Wojciechowski, przed Piotrem Liskiem (obaj po 5,70 m), kulę mężczyzn Michał Haratyk (21,85 m), skok w dal panów Tomasz Jaszczuk (8,10 m), 110 m ppł. Damian Czykier (13,37), a kulę pań Paulina Guba (18,82 m).

Materiał oryginalny: Dziewięć medali zawodników z województwa lubelskiego na 94 PZLA Mistrzostwach Polski - Kurier Lubelski