Edukacja medalowa między Sydney a Brisbane. Jak Australijczycy stali się medalową potęgą?

Jaromir Kruk z Australii
Igrzyska olimpijskie za 8 lat odbędą się w Brisbane
Igrzyska olimpijskie za 8 lat odbędą się w Brisbane open source
Trzy lata temu, 21 lipca 2021, podczas konferencji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) w Tokio podjęto decyzję o tym, że gospodarzem XXXV Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2032 roku będzie Brisbane. Zamieszkałe przez ponad 2,7 miliona osób miasto zostało trzecim australijskim organizatorem największej sportowej imprezy na świecie – po Melbourne (1956) oraz Sydney (2000) i tubylcy są przekonani, że wypadnie w tej roli o niebo lepiej od Paryża.

W centrum Brisbane na francuskie igrzyska przygotowano specjalną strefę kibica, co jest normą przy wielkich wydarzeniach sportowych.

Edukacja medalowa między Sydney a Brisbane. Jak Australijczycy stali się medalową potęgą?
Jaromir Kruk

– Gdy Australia grała w 1/8 finału piłkarskich mistrzostw świata w Katarze z Argentyną mecz w tym miejscu obejrzało na żywo około 30 tysięcy ludzi. To, że była nic nikomu nie przeszkadzało

– mówi mieszkający w Brisbane kilkanaście lat Piotr Piotrowski. Polonus z Kazimierzy Wielkiej dodaje, że paryskie zawody sprawiły, iż przypominano o najlepszym występie australijskiej drużyny panów w piłce nożnej, w 1992 roku.

Australijczycy pamiętają Juskowiaka i Kowalczyka

W ćwierćfinale przed 32 laty podopieczni Eddie Thompsona pokonali bardzo silną Szwecję 2:1, ale w półfinale zostali zdemolowani przez Polskę.

– Wielu kibiców piłki nożnej stąd pamięta nazwiska Juskowiak i Kowalczyk

– podkreśla z dumą Piotrowski.

Po klęsce z Polską 1:6 Australia uległa Ghanie 0:1 w potyczce o trzecie miejsce. Potem na piłkarskich turniejach igrzysk najdalej dotarła do ćwierćfinału – w Atenach 2004, ale tam nieoczekiwanie przegrała z Irakiem 0:1.

„Matildas” na igrzyskach w Paryżu zawiodły swoich fanów

Teraz wielkie nadzieje wiązano z „Matildas”, taki przydomek nosi australisjka kadra kobiet. Przed rokiem na mundialu w Australii i Nowej Zelandii w fazie pucharowej podopieczne Tony'ego Gustavssona wyeliminowały Danię i Francję, potem w półfinale musiały uznać wyższość Angielek, a w batalii o brąz Hiszpanek.

– Na poprzednich igrzyskach w Japonii „Matildas” sprawiły sensację w ćwierćfinale zwyciężając po niesamowitym meczu Wielką Brytanię 4:3, a turniej zakończyły tuż za podium

– mówi Piotrowski.

Edukacja medalowa między Sydney a Brisbane. Jak Australijczycy stali się medalową potęgą?
Jaromir Kruk

Zmagania piłkarek nożnych tego lata w australijskich miastach cieszyły się sporym zainteresowaniem, ale „Matildas” nie wyszły z grupy. Z Zambią przegrywały 2:5, wygrały 6:5, ale porażki z Niemkami 0:3 i Amerykankami 1:2 sprawiły, że miały gorszy bilans bramkowy od innych trzecich lokat – Kolumbii i Brazylii i pożegnały się z imprezą. Gustavsson stracił posadę, a Australia emocjonowała się już innymi dyscyplinami sportu.

Od igrzysk w Sydney Australia urosła na olimpijską potęgę

Na igrzyskach w Sydney 2000 Australia zdobyła 58 medali (16 złotych-25 srebrnych-17 brązowych) i zawiesiła sobie poprzeczkę niebotycznie wysoko. Potem kolejno sportowcy z tego kraju przywozili z igrzysk w Atenach 2004 – 49, Pekinu 2008 – 46, Londynu 2012 – 35, Rio 2016 – 29 i Tokio 2020 – 46 krążków. W tym roku w Paryżu też nie będzie gorzej. Australijscy kibice mają obsesję na punkcie sportowych sukcesów w wydaniu reprezentacyjnych, a wielkich gwiazd im nie brakuje.

Pierwszy triumf „Aussies” na olimpijskich arenach we Francji był dziełem kolarki szosowej Grace Brown, potem posypały się zwycięstwa w innych dyscyplinach. Nie zawiódł 30-letni Cameron McEvoy, którego nazywa się „Profesorem”. Słynny pływak sięgnął po złoto na dystansie 50 metrów stylem wolnym.

Edukacja medalowa między Sydney a Brisbane. Jak Australijczycy stali się medalową potęgą?
EPA/PAP

– Momentalnie pojawiły się w telewizji programy o jego pierwszych krokach w sporcie, szkołach, klubach, wywiady z dziećmi obecnie tam uczęszczającymi. Australijczycy umieją sprzedać medialnie wielkie wiktorie, nie ukrywają dumy z tego powodu

– podkreśla Piotr Piotrowski, którego córka ma 8 lat, a za sobą wiele startów w zawodach pływackich.

Australiczycy stawiają na wychowanie fizyczne i sport

Wszyskie dzieci w szkołach podstawowych Australii spędzają dużo czasu na basenach, rywalizują z rówieśnikami, by podnosić swój poziom. To samo dzieje się od najmłodszych lat w lekkiej atletyce, a potem stopniowo w innych sportach. Wysypy medali na kolejnych igrzyskach nie mogą więc dziwić, bo Australia wyjątkowo dba o ten aspekt.

W sobotę, 3 sierpnia, cały kraj szalał po triumfie tenisowego debla – Matthee Ebden-John Peers. Tenisa też uprawia sporo tubylców, ale widząc obłożenie sportowych obiektów w Brisbane naprawdę nie dziwią sukcesy „Aussies” na tegorocznych letnich igrzyskach.

Edukacja medalowa między Sydney a Brisbane. Jak Australijczycy stali się medalową potęgą?
Jaromir Kruk

– Tu nie ma czegoś takiego, jak zwolnienia z zajęć wychowania fizycznego. Dzieci są sprawne, wygimnastykowane, a w szkołach pracują z nimi fachowcy, nie ludzie z przypadku. Sportowa edukacja przekłada się na wyniki na arenie międzynarodowej co wiąże się z promocją Australii na całym świecie. Miejscowi są dumni, że mają zdrowe społeczeństwo

– uważa Piotr Piotrowski, który sam kopie piłkę w niższej klasie rozgrywkowej. Pływania może się podszkolić dzięki córce, która ma szczęście uczęszczać do szkoły w Brisbane, gdzie za 8 lat odbędą się igrzyska olimpijskie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kolejny cios w PKOL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sportowy24.pl Sportowy 24