Ekstraliga rugby. emocje i stykowe wyniki w Gdańsku oraz Warszawie

OPRAC.:
Mateusz Ptaszyński
W Sochaczewie Artur Fursenko (biała koszulka) zagrał przeciwko Orkanowi (czarne koszulki), z którym w poprzednim sezonie wywalczył mistrzostwo Polski, a rok wcześniej brązowy medal.
Bardzo zacięte były spotkania 8. kolejki ekstraligi rugby rozegrane w Gdańsku i Warszawie. Lechia prowadziła do przerwy z zespołem z Lublina 19:10, ale przegrała 28:32. Z kolei stołeczna Skra była o jeden punkt lepsza od drużyny Master Pharm Rugby Łódź - 30:29.

Mistrz Polski Orkan Sochaczew na swoim stadionie zagrał z Juvenią Kraków. Jego przewaga była bezdyskusyjna wygrał 52:19. "Smoki" mogą tylko żałować, że w drugiej połowie na polu punktowym rywala wykończyły tylko jedną z kilku obiecujących akcji ofensywnych. Nie zdobyli bowiem przez to punktu bonusowego.

Juvenii uniknęła pogromu przez Orkan

Przed tygodniem Orkan rozbił w Gdyni Arkę 115:5 i wielu spodziewało się, że Juvenia, jadąca na mecz przeciwko mistrzom Polski z bardzo krótką ławką rezerwowych, może również dostać srogie lanie. Tak się jednak nie stało. Choć gospodarze dość szybko wyszli na prowadzenie 21:0 po trzech podwyższonych przyłożeniach, to jednak na każde z nich musieli ciężko zapracować.

– Przystąpiliśmy do meczu z tylko trzema rezerwowymi z powodu licznych kontuzji i nieobecności kilku graczy. To jednak nie jest żadna wymówka. Przyjechaliśmy do Sochaczewa, żeby powalczyć o zwycięstwo. Niestety, w pierwszych 40 minutach zaprezentowaliśmy się słabo i nie trzymaliśmy się planu gry. To kosztowało nas wynik. Przed drugą połową porozmawialiśmy o trzymaniu się ustalonej strategii i dzięki temu po przerwie było zdecydowanie lepiej – powiedział trener krakowian, Aaron Painter.

Fursenko uhonorowany przez poprzedni klub

Po meczu odbyła się dodatkowa uroczystość. Gracz Juvenii Artur Fursenko, który w poprzednim sezonie sięgnął po mistrzostwo Polski z Orkanem, został uhonorowany przez swój poprzedni klub. Środkowy odebrał czarno-złotą, mistrzowską koszulkę meczową ze swoim nazwiskiem, a także pamiątkową tabliczkę.

W ostatnim weekendowym spotkaniu (mecz w Sopocie został przełożony) Posnania przegrała z Awentą Pogoń Siedlce 10:36. To pierwsze zwycięstwo zespołu z Mazowsza w tym sezonie.

Zarząd Polskiego Związku Rugby postanowił przełożyć 9. kolejkę ekstraligi, z weekendu 5/6 listopada na pierwszy termin rezerwowy, tj. 19/20 listopada. „W przypadku wyrażenia zgody przez oba kluby w danym meczu, istnieje możliwość rozegrania spotkania w innym terminie jesiennym (pierwotnym lub drugim terminie rezerwowym 26/27 listopada 2022 r.)” – można przeczytać w komunikacie PZR.

Wyniki meczów 8. kolejki:
Lechia Gdańsk - Edach Budowlani Lublin 28:32 (19:10)
Orkan Sochaczew - Juvenia Kraków 52:19 (33:12)
Up Fitness Skra Warszawa - Master Pharm Rugby Łódź 30:29 (17:17)
Posnania Poznań - Awenta Pogoń Siedlce 10:36 (10:22)
Ogniwo Sopot - Arka Gdynia (mecz przełożony na 13 listopada)

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, małe punkty, punkty, punkty bonusowe, różnica):
1. Up Fitness Skra Warszawa 8 6 1 1 364:125 30 (4) +239
2. Ogniwo Sopot 7 6 0 1 266:111 29 (5) +155
3. Master Pharm Rugby Łódź 8 5 1 2 319:119 28 (6) +200
4. Edach Budowlani Lublin 8 5 2 1 193:149 28 (4) +44
5. Orkan Sochaczew 8 6 0 2 384:155 25 (5) +229
6. Lechia Gdańsk 8 4 0 4 275:248 21 (5) +27
7. Juvenia Kraków 8 2 0 6 203:252 12 (4) -49
8. Arka Gdynia 7 2 0 5 152:325 10 (2) -173