Serbia wywalczyła awans, spychając Portugalię do baraży!
Serbia wywalczyła awans, spychając Portugalię do baraży! AFP/East News
Eliminacje MŚ 2022. To nie jest niespodzianka, to jest sensacja! Serbia kosztem Portugalii wywalczyła bezpośredni awans na Mundial w Katarze. W ostatnim meczu wygrała z nią 2:1. Decydującą bramkę zdobył w 90 minucie Aleksandar Mitrović. Z ławki wspaniałej grze kolegów przyglądał się obrońca Legii Warszawa, Filip Mladenović.

Portugalia z Serbią stoczyły w grupie wyrównany bój. Przed ostatnią kolejką zgromadziły po siedemnaście punktów. Obie nie zaliczyły porażki, obie zremisowały z Irlandią. O wszystkim miał więc zdecydować mecz w Lizbonie.

Pierwszy mecz w Belgradzie (2:2) skończył się wypaczeniem wyniku. Ceniony rozjemca Danny Makkelie nie zaliczył bramki Cristiano Ronaldo na 3:2, choć piłka istotnie całym obwodem przekroczyła linię bramkową. Holender nie mógł wtedy skorzystać z systemu VAR. Po ostatnim gwizdku przeprosił Portugalczyków za swoją decyzję.

Tamten mecz skończył się skandalem, a ten rozpoczął od kontrowersji. Portugalia w 2 minucie strzeliła gola za sprawą Renato Sanchesa. Serbowie reklamowali w tej akcji faul Bernardo Silvy, kiedy odbierał piłkę, ale włoski sędzia Daniele Orsato nie podzielił ich punktu widzenia. Żeby uspokoić selekcjonera Dragana Stojkovicia, wyciągnął żółtą kartkę. Od tego momentu Serb oglądał mecz na samej koszuli.

Serbia dzielnie zawalczyła o powrót do gry. Krótko po trafieniu Sanchesa słupek obił Dusan Vlahović. To było ostatnie ostrzeżenie dla Portugalii.

Jeszcze przed zmianą stron padła bramka na 1:1. Po wycofaniu przed szesnastkę Dusan Tadić uderzył z lewej nogi, piłka po rykoszecie zmyliła Rui Patricio, który popełnił błąd przy interwencji i nie zdołał wyłuskać piłki sprzed linii bramkowej.

Serbia do końca wierzyła w sukces. Decydujący cios zadała w 90 minucie, gdy wrzutkę Tadicia zwieńczył na długim słupku Mitrović.

W barażach Portugalia będzie rozstawiona. Z powodu kartek w półfinale zabraknie Joao Cancelo i Sanchesa.

Portugalia - Serbia 1:2 (1:1)
Bramki: Sanches 2' - Tadić 33', Mitrović 90'
Żółte kartki: Cancelo, Moutinho, Sanches - Gudelj, Pavlović, Milenković, Mitrović

Portugalia: Rui Patricio - Cancelo, Fonte, Dias, Mendes - Sanches (84' Neves), Danilo (92' Andre Silva), Moutinho (64' Palhinha) - Bernardo Silva (64' Fernandes), Ronaldo, Jota (84' Felix).

Serbia: Rajković - Milenković, Veljković (65' Spajić), Pavlović - Zivković (69' Radonjić), Lukić, Gudelj (46' Mitrović), Milinković-Savić - Kostić (90' Jović), Tadić, Vlahović.