Energa AZS Koszalin przegrała na wyjeździe z Perłą Lublin. Zabrakło skuteczności

Krzysztof Marczyk
W meczu otwierającym 4. rundę rozgrywek Energa AZS przegrała na wyjeździe z Perłą Lublin.

Początek spotkania należał do gospodyń, które szybko objęły kontrolę nad wydarzeniami na boisku, zdobywając cztery bramki, nie tracąc przy tym ani jednej. Przewaga miejscowych była jednak niewielka, po 15 minutach 2-bramkowa (6:4). Drużyny grały bezpardonowo i co chwilę zawodniczki łapały 2-minutowe kary (prym wiodła tutaj w początkowej fazie spotkania Joanna Szarawaga z Perły).

Podopieczne Anity Unijat cały czas starały się nie stracić kontaktu z wyżej notowanym rywalem, w 21. minucie doprowadzając do wyrównania 7:7. Niedługo potem Energetyczne mogły wyjść na prowadzenie, ale Natalia Striukowa trafiła w słupek, a po kontrze to ekipa Perły zdobyła bramkę. Wydawało się, że po tym dobrym fragmencie biało-zielone poprawią swoją pozycję wyjściową na drugą część meczu, ale stało się inaczej. To miejscowe złapały wiatr w żagle. Weronika Gawlik świetnie spisywała się między słupkami, a Kinga Achruk z koleżankami wyprowadziła swój zespół na 3-bramkowe prowadzenie.

Energa AZS Koszalin przegrała w hicie 18. kolejki z liderem Superligi Kobiet Metraco Zagłębiem Lubin. Spotkanie w koszalińskiej hali widowiskowo-sportowej stało pod znakiem twardej walki. Pierwsze 10. minut należało do Miedziowych, które objęły prowadzenie 4:2. Dzięki dobrej defensywie i kilku świetnym interwencjom Izabeli Prudzienicy, po siedmiu minutach bez trafienia (między 7 i 15), Energa zaczęła odrabiać straty. Tym razem to zespół z Lubina zanotował przestój w ataku, nie trafiając przez ponad 10 minut. Seria czterech trafień dała koszaliniankom prowadzenie 6:4 w 21.min. Długo na nim się nie utrzymały. Podopieczne Anity Unijat często grały w przewadze, po karach dla ostro grających rywalek, ale nie potrafiły tego wykorzystać. Zmarnowały też rzut karny (Tamara Smbatian przegrała pojedynek z Moniką Maliczkiewicz). W efekcie w końcówce pierwszej połowy Zagłębie wyszło na jednobramkowe prowadzenie i utrzymało je do przerwy. Drugą połowę lepiej rozpoczął zespół z Lubina. Trafienia Adrianny Górnej i Kingi Grzyb powiększyły przewagę przyjezdnych do 3 goli (11:8). Do 39. min Akademiczki odrobiły dwa trafienia, ale później znów pozwoliły rywalkom na ucieczkę na 3 trafienia. Różnica 2-3 goli na korzyść Zagłębia utrzymała się do końca spotkania. Koszaliński zespół miał swoje szanse, ale w kluczowych momentach zawodziła skuteczność. Tak było m.in. w 54. min, gdy przy dwóch golach straty, na bramkę rzucała Monika Michałów. Jej rzut odbiła dobrze dysponowana Maliczkiewicz, a za chwilę poradziła sobie z dobitką Hanny Rycharskiej. W ostatnich 10. min Zagłębie 3 z 4 goli zdobyło z rzutów karnych, których pewną egzekutorką była Klaudia Pielesz. Energa AZS Koszalin - Metraco Zagłębie Lubin 17:19 (8:9)Energa AZS: Prudzienica, Sach - Han 2, Urbaniak, Mazurek 2, Michałów 1, Wołownyk 3, Smbatian 6, Striukowa 1, Rycharska 1, Nowicka, Borysławska, Tomczyk 1.Metraco Zagłębie: Maliczkiewicz, Wąż - Grzyb 5, Hartman 1, Trawczyńska 1, Buklarewicz, Górna 2, Piechnik 1, Ważna, Machado Matieli 1, Belmas 2, Pielesz 6, Milojević.

Energa AZS Koszalin - Metraco Zagłębie Lubin 17:19 [ZDJĘCIA, WIDEO]

Początek drugiej połowy był piorunujący w wykonaniu Perły, która szybko powiększyła przewagę, najwidoczniej mocno podrażnionej nerwówką związaną z błędem zmiany i 2-minutową karą w ostatniej sekundzie pierwszej części spotkania. Marta Tomczyk z Energi AZS uwijała się jak w ukropie, ale koleżanki z zespołu usilnie próbowały przedzierać się środkiem i kombinacyjnie przerzucać piłkę, zamiast szukać wolnej przestrzeni na skrzydłach. Na 15 minut przed końcem taka taktyka była zbyt ryzykowna, by można było w ten sposób gonić wynik. I ostatecznie niespodzianki nie było, lublinianki znów okazały się za mocne.

MKS Perła Lublin - Energa AZS Koszalin 24:18 (12:9)
Perła: Gawlik, Besen - Łabuda 1, Szarawaga 3, Moldrup 1, Kowalska 2, Gęga 1, Matuszczyk 2, Stasiak 1, Nieściaruk 3, Nocuń 3, Rosiak 4, Achruk 3.
Energa AZS: Prudzienica, Sach - Urbaniak 4, Mazurek 4, Tracz, Michałów 1, Wołownik 2, Smbatian 4, Borysławska, Nowicka, Rycharska, Striukowa, Tomczyk 3.