Euro 2024. Media:- ,,Nasze marzenia eksplodowały''. Prasa wyjaśnia przyczyny porażki reprezentacji Holandii. Komentarz trenera

Mateusz Pietras
Media w Holandii po porażce swojej drużyny.
Media w Holandii po porażce swojej drużyny. PAP/EPA/MOHAMED MESSARA
Holenderskie media po porażce z Anglią 1:2 w półfinale mistrzostw Europy piszą o rozczarowaniu po decydującej bramce straconej w końcówce. Wyliczają, że to już siódmy przegrany półfinał Oranje na dużym turnieju, a częściej taka przykrość spotykała tylko Niemców. Po spotkaniu występ podsumował trener reprezentacji Holandii Ronald Koeman.

Komentarze holenderskich mediów na temat porażki

,,Marzenia holenderskiej drużyny o mistrzostwie Europy eksplodowało po bramce dla Anglii w końcówce meczu'' – tytułuje relację z Dortmundu dziennik "De Telegraaf".

Sprawozdawcy podkreślają, że Holendrzy mieli wymarzony początek meczu, ale radość trwała krótko. "Xavi Simon fenomenalnie posłał piłkę w okienko w 7. minucie. Dziesięć minut później Anglia remisowała po golu Harry’ego Kane’a, który wykorzystał kontrowersyjny rzut karny" – napisano.

Według "De Telegraaf" istotna dla losów spotkania była 35. minuta, gdy z powodu kontuzji boisko musiał opuścić Memphis Depay.

,, W drugiej połowie nasza drużyna coraz bardziej przejmowała kontrolę nad meczem, ale w ostatniej minucie Ollie Watkins położył kres marzeniu Holandii o mistrzostwie Europy, strzelając gola na 2:1'' – podsumowała gazeta.

Płacz napastnika Holandii Wouta Weghorsta po odpadnięciu w półfinale Euro.
Płacz napastnika Holandii Wouta Weghorsta po odpadnięciu w półfinale Euro. PAP/EPA/ANNA SZILAGYI

Faza półfinałowa zmorą Pomarańczowych?

Portal NU.nl podkreśla, że Holendrzy nie mają szczęścia do półfinałów wielkich imprez.

,,Holenderska drużyna przegrywa siódmy półfinał w mistrzostwach Europy lub świata, tylko Niemcy robiły to częściej" – napisano. Wyliczono, że wcześniej Holendrzy na tym etapie przegrali w mistrzostwach Europy w 1976, 1992, 2000 i 2004 roku oraz w mistrzostwach świata w 1998 i 2014 roku.

,,Oznacza to, że Holandia wygrała tylko dwa z dziewięciu meczów półfinałowych w dużym turnieju - w mistrzostwach Europy w 1988 r. (później wygrali w finale) i na mundialu w 2010 r. W mistrzostwach świata w 1974 i 1978 r. Holandia grała w finałach, ale wówczas nie rozgrywano półfinałów" – wylicza portal. Jak dodano, marną pociechą jest to, że Niemcy odpadali w półfinałach ośmiokrotnie.

Wypowiedź trenera reprezentacji Holandii

Po meczu swoimi odczuciami na temat półfinału podzielił się Ronald Koeman.

– Anglicy stwarzali problemy naszym pomocnikom w pierwszej połowie. Nie kontrolowaliśmy tego, jak Bellingham i Foden grali między liniami. Potem wprowadziliśmy dodatkowego pomocnika i gra w środku pola była bardziej wyrównana.

Rozczarowany wynikiem trener Holandii nawiązał również do trafienia, które ostatecznie przekreśliło szanse awansu do finału i pojedynku z Hiszpanią.

– Miałem wrażenie, że przez ostatnie 20 czy 25 minut mieliśmy więcej sił, ale to Anglicy strzelili wspaniałego gola. Taki jest futbol. Może zasłużyliśmy na dogrywkę, ale stało się inaczej. Możemy być dumni z naszych zawodników i reprezentacji, ponieważ rozegraliśmy wspaniały turniej.