EuroBasket 2022: Biało-Czerwoni bez szans w starciu z Francuzami. Zawiodła skuteczność

Łukasz Konstanty
PAP/EPA/Filip Singer
Biało-Czerwonym nie udało się sprawić kolejnej niespodzianki i awansować do finału trwających koszykarskich mistrzostw Europy. O porażce Polaków zadecydowała słaba skuteczność.

Zaledwie osiemnaście punktów w pierwszej połowie to wynik wstydliwy. Jeszcze bardziej zatrważał fakt, że w pierwszej, dziesięciominutowej kwarcie tylko raz, w pierwszej akcji meczu, udało się naszym koszykarzom trafić za dwa punkty (Mateusz Ponitka). Francuzi skutecznie uniemożliwiali nam wykańczanie akcji z bliskiej odległości, a rzuty za trzy punkty tylko dwukrotnie okazywały się skuteczne.

W drugiej kwarcie nie było lepiej - nadal bardzo słaba skuteczność Polaków i wciąż wzrastająca przewaga rywali powodowała z jednej strony frustrację, z drugiej zaś zmniejszającą się wiarę w powodzenie misji pod nazwą finał mistrzostw Europy. Tylko dzięki niezłej grze w obronie Biało-Czerwonych po pierwszej połowie wynik był co prawda zły, ale nie beznadziejny - 18:34.

Jeśli ktoś spodziewał się lepszej gry naszych koszykarzy po przerwie, obserwując to, co działo się na parkiecie musiał być srodze rozczarowany. Skuteczność Polaków wciąż była zatrważająca, za to rywale przewagę powiększali. W pewnym momencie nasza strata wynosiła nawet 29 punktów. Polacy obudzili się pod koniec trzeciej kwarty, na niewiele jednak się to zdało - wynik 36:64 przesądzał, kto zagra o złoto, a komu pozostanie bić się o najniższy stopień podium.

Czwarta kwarta jedynie dopełniła dzieła zniszczenia. Trójkolorowi tego dnia byli poza zasięgiem Polaków, imponowali skutecznością, z kolei nasi koszykarze nie byli w stanie przeciwstawić się rywalom. Ostatecznie mecz zakończył się wynikiem 54:95. Francuzi zasłużenie awansowali do finału, Biało-Czerwonym pozostaje natomiast walka o trzecie miejsce z przegranym drugiego meczu półfinałowego (Niemcy lub Hiszpania), który rozpocznie się o godzinie 20.30.