Euroliga koszykarzy. 15 punktów Ponitki, a jego Panathinaikos w końcu wygrany

Piotr Olkowicz
Ponitka poważnie przyłożył rękę do wygranej jego Panathinaikosu
Ponitka poważnie przyłożył rękę do wygranej jego Panathinaikosu PAP/EPA/GEORGIA PANAGOPOULOU
Kapitan reprezentacji Polski koszykarzy Mateusz Ponitka zdobył rekordowe w tym sezonie 15 punktów, a jego Panathinaikos przerwał serię porażek pokonując w Atenach zespół Cazoo Baskonia Vitoria-Gasteiz 98:83 w meczu 7. kolejki Euroligi.

Grecka drużyna poprawiła swój bilans na 2-5. Rywal z Baskonii przegrał po raz trzeci w sezonie.

Ponitka przebywał na parkiecie 25 minut. Trafił trzy z siedmiu rzutów za dwa punkty, dwa z trzech za trzy oraz trzy z czterech wolnych.

To właśnie kontra skończona przez Polaka ustaliła wynik meczu. 29-latek miał także pięć zbiórek, trzy przechwyty i asystę. Był trzecim strzelcem zespołu „Koniczynek”, bo po 16 punktów uzyskali Amerykanie Derrick Williams i Dwyane Bacon.

Wśród koszykarzy z Vitorii najskuteczniejszym był Amerykanin Marcus Howard - 20 pkt.

Panathinaikos z bilansem 2-5 zajmuje 17. lokatę, prowadzi Fenerbahce Beko Stambuł (6-1). Właśnie z tym rywalem, w Stambule, przyjdzie zmierzyć się Ponitce i jego kolegom z Panathinaikosu w ósmej kolejce (18 listopada).

Ponitka jest jedynym Polakiem w Eurolidze, a Panathinaikos to jego czwarty klub w elitarnych rozgrywkach - po Asseco Gdynia (2012/13), Stelmecie Enea BC Zielona Góra (2015/16) i Zenicie Sankt Petersburg (2019-2022).