Eurovolley 2017. Bułgaria pewnie pokonała Słowenię

Artur Bogacki
Słowenia - Bułgaria
Słowenia - Bułgaria Andrzej Banaś / Polska Press
W grupie C mistrzostw Europy siatkarzy Bułgaria pokonała w Krakowie 3:0 Słowenię. Główną stawką tego meczu było 2. miejsce i teoretycznie słabszy rywal (z "polskiej" grupy A) w play-off o ćwierćfinał.

Lepsze wrażenie we wcześniejszych meczach w Krakowie zrobili Słoweńcy, w dodatku do gry wrócił w końcu jeden z ich liderów - Mitja Gasparini. Początek był wyrównany, ze wskazaniem na Słoweńców, którzy częściej byli na prowadzeniu. Od stanu 14:12 rywale zdobyli jednak siedem punktów z rzędu, przechylając szalę na swoją stronę. Nie uniknęli nerwów, bo marnowali kolejne setbole, ale ostatecznie partię zakończył atak ich gwiazdy - Cwetana Sokołowa (7 pkt w tej części). Co ciekawe, Bułgarzy zwyciężyli, choć aż 14 punktów oddali po błędach (w tym 10 na zagrywce). Z tym, że 16 "oczek" zdobyli atakiem, a przeciwnik w tym elemencie miał tylko 5.

Drugiego seta lepiej zaczęli Słoweńcy (6:3, 8:5). Znów jednak seria punktowa rywalei zmieniła układ sił (10:11). Teraz to Bułgaria częściej była na prowadzeniu (14:16 na drugiej przerwie technicznej), oddając je tylko na chwilę (19:18 po ataku Gaspariniego). Przy stanie 23:23 Słoweńcy mieli ogromną szansę, bowiem Toncek Stern wyskoczył do ataku z przechodzącej piłki, ale został zablokowany przez Georgiego Bratojewa. Setbola udało się obronić, podobnie jak następnego. Później kontrę skończył Tine Urnaut, więc trener Płamen Konstantinow poprosił o przerwę. Pomogło, po chwili był remis, a atak Sokołowa znów dał przewagę Bułgarom. Sprawę załatwił pojedynczy blok Nikołaja Nikołowa na Alenie Skecie.

Trzeci set okazał się dla Bułgarów już tylko formalnością. Szybko odskoczyli - 4:12. Słowenia wprawdzie zdobyła się na zryw, ale przy stanie 7:12 kontrowersyjna decyzja po wideoweryfikacji, dająca punkt Bułgarom, podcięła im skrzydła. Tej szansy ci ostatni nie zmarnowali, powiększając przewagę.

Słowenia - Bułgaria 0:3 (22:25, 26:28, 17:25)
Słowenia: Vincić, Gasparini, Pajenk, Kozamernik, Sket, Urnaut, Kovacić (libero) oraz Ropret, T. Stern, Z. Stern, Koncijla.
Bułgaria: Bratojew, R. Penczew, Josifow, N. Penczew, Nikołow, Sokołow, Sałparow (libero) oraz Skrimow, Iwanow.