Fantastyczny finisz i zwycięstwo Medyka w Lidze Mistrzyń

MAC
Fantastyczny finisz i zwycięstwo Medyka w Lidze Mistrzyń Beata Pieczyńska
Siedem bramek, mnóstwo emocji, zmieniające się jak w kalejdoskopie sytuacje i w końcu zwycięstwo piłkarek Medyka POLOmarket Konin z ACF Brescia Femminile 4:3 (1:2) – tak w największym skrócie wyglądał rozegrany w środę na stadionie im. Złotej Jedenastki Kazimierza Górskiego w Koninie pierwszy mecz 1/16 finału Ligi Mistrzyń między mistrzyniami Polski i Włoch.

Lwice, albo biało-niebieskie, jak określana jest drużyna mistrzyń Włoch, ćwierćfinalistki poprzedniej edycji Champions League Womens (w dwumeczu uległy w tej fazie VfL Wolfsburg), 13. drużyna rankingu UEFA), przystępowały do konfrontacji z mistrzyniami Polski jako faworytki. Po pierwszym spotkaniu w Koninie bliżej awansu do grona 16 najlepszych kobiecych klubowych zespołów Europy są jednak koninianki, choć we wczorajsze popołudnie długo nic tego nie zapowiadało..

Mecz rozgrywany był w bardzo trudnych warunkach, podczas nieustannie padającego, chwilami bardzo mocno deszczu. Do tych niełatwych warunków szybciej przystosował się zespół z Brescii. Między innymi dwa razy szczęśliwie interweniowała bramkarka Medyka Anna Szymańska, ale w 17. minucie była bezradna w sytuacji sam na sam z Barbarą Bonanseą.

Podopieczne trenera Romana Jaszczaka dopiero po 20 minutach opanowały tremę. Uderzenie Aleksandry Sikory okazało się minimalnie niecelne, strzał Katarzyny Daleszczyk zablokowały rywalki. Wreszcie w 29. minucie Liliana Kostowa przymierzyła dokładnie i zrobiło się 1:1. Wydawało się, że teraz spodziewać się można kolejnych bramek dla mistrzyń Polski, a tymczasem 10 minut przed przerwą prowadzenie odzyskały Włoszki. Skutecznym strzałem z rzutu wolnego popisała się Valentina Cernoia. Jeszcze w ostatnich sekundach pierwszej połowy szczęście dopisało koniniankom, kiedy przed stratą kolejnego gola uratowała mistrzynie Polski poprzeczka.

Po zmianie stron nie mające nic do stracenia koninianki za wszelką cenę dążyły do wyrównania, ale długo nic z tego nie wychodziło. Co gorsza, w 70. minucie mistrzynie Włoch prowadziły już 3:1, po tym jak bramkę zdobyła Daniela Sabatino. Ostatni kwadrans okazał się jednak popisem mistrzyń Polski, które po kapitalnej końcówce odwróciły losy spotkania.

Najpierw w 76. minucie kontaktową bramkę strzeliła Aleksandra Sikora, dwie minuty później do remisu doprowadziła Anna Gawrońska, a w 83. minucie wygraną zapewniła koniniankom Kostowa, zdobywając gola bezpośrednio z rzutu rożnego.

Mecz rewanżowy 13 października w Brescii. Łatwo nie będzie, ale koninianki, które nawet lepiej radzą sobie na wyjazdach bynajmniej nie stoją na straconej pozycji. Gdyby zdołały wywalczyć awans, byłyby pierwszym polskim zespołem, który przebił się do 1/8 finału Ligi Mistrzyń.

Medyk POLOmarket Konin – ACF Brescia Femminile 4:3 (1:2). Bramki: 0:1 Barbara Bonansea (17), 1:1 Liliana Kostowa (29), 1:2 Valentina Cernoia (35), 1:3 Daniela Sabatino (70), 2:3 Aleksandra Sikora (78), 3:3 Anna Gawrońska (79), 4:3 Kostowa (83).

Medyk POLOmarket Konin: Szymańska – Sikora, Grad (67.Gusciora), Sławczewa, Ficzay – Dudek, Balcerzak, Pakulska, Daleszczyk – Gawrońska, Kostowa.

Brescia: Marchitelli – Salvai, Gama, Manieri – Fuselli, Mele (74. Eusebio), Rosucci, Cernoia, Bonansea – Girelli (79. Tarenzi), Sabatino.

Sędziowała: Petra Chuda (Słowacja).

Materiał oryginalny: Fantastyczny finisz i zwycięstwo Medyka w Lidze Mistrzyń - Głos Wielkopolski