Finał Australian Open nie dla Polki. Magda Linette uległa Arynie Sabalence 6:7, 2:6

Jacek Kmiecik
Magda Linette stawia zacięty opór faworyzowanej Arynie Sabalence
Magda Linette stawia zacięty opór faworyzowanej Arynie Sabalence EPA/PAP
Magda Linette i rozstawiona z numerem piątym Białorusinka Aryna Sabalenka rozpoczęły spotkanie o sobotni finał Australian Open. Na zwyciężczynię czeka już repreznetantka Kazachstanu, Jelena Rybakina. Pierwszego seta poznanianka pechowo przegrała w tie-breaku 6:7 (1-7). W drugim Magda kompletnie się rozsypała. Dopiero przy stanie 1:5 sięgnęła po drugiego gema.

Pierwszego seta Polka rozpoczęła doskonale, od przełamania utytułowanej rywalki. Później wygrała swoje podanie i prowadziła 2:0. Potem jednak Sabalenka wyszła na prowadzenie 3:2. Obie tenisistki toczyły wyrównany bój do dwunastego gema. W tie-breaku jednak wyższość pokazała Białorusinka.

W drugiej odsłonie Aryna przełamała Magdę dwukrotnie i doprowadziła do stanu 5:1. Linette udało się jeszcze zdobyć drugiego gema, ale ostatecznie Sabalenka wygrała swoje podanie, set 6:2 i mecz 2:0.

Linette jest trzecią Polką, która walczyła o finał Australian Open. Przed rokiem ta sztuka nie udała się Idze Świątek, a w latach 2014 i 2016 na półfinale zatrzymała się Agnieszka Radwańska.

Magda, która w 29 poprzednich startach w Wielkim Szlemie nigdy nie przebrnęła 3. rundy, przystąpiła do zmagań na kortach Melbourne Park jako 45. zawodniczka listy światowej. Po awansie do półfinału w „wirtualnym” notowaniu przesunęła się na 22. pozycję. Wcześniej najwyżej była na 33. miejscu. Pokonanie Sabalenki dałoby jej awans na 13. lokatę.

W pierwszym półfinale Rybakina (nr 22.), która w 1/8 finału wyeliminowała Świątek, pokonała Białorusinkę Wiktorię Azarenkę (nr 24.) 7:6 (7-4), 6:3.