jg
FINAŁ Pucharu Polski ZAKSA - Jastrzębski Węgiel [WYNIK 27.01.2019 TRANSMISJA NA ŻYWO, RELACJA, WYNIK, LIVE PUNKT PO PUNKCIE, STREAM ONLINE] fot. Paweł Relikowski
FINAŁ Pucharu Polski ZAKSA - Jastrzębski Węgiel 3:1 [WYNIK, RELACJA, 27.01.2019, ZAKSA zdobyła Puchar Polski 2019, ZDJĘCIA, NAGRODY]. ZAKSA Kędzierzyn-Koźle i Jastrzębski Węgiel grały ze sobą w finale Pucharu Polski siatkarzy 2019 we wrocławskiej hali Orbita. Zdecydowanie lepszy okazał się zespół z Kędzierzyna.

FINAŁ Pucharu Polski ZAKSA - Jastrzębski Węgiel WYNIK [TRANSMISJA NA ŻYWO, RELACJA, WYNIK, 27.01.2019, LIVE PUNKT PO PUNKCIE, STREAM ONLINE]

FINAŁ PUCHARU POLSKI ZAKSA - Jastrzębski Węgiel 3:1 (25:20, 25:13, 25:27, 25:17) [WYNIK, RELACJA 27.01.2019]

ZAKSA: Kaczmarek 17, Toniutti 2, Wiśniewski 15, Bieniek 9, Śliwka 16, R. Szymura 15, Zatorski (libero) oraz Kalembka 1, Stępień i Koppers.
Jastrzębski: Fromm 4, Kosok 7, Konarski 20, Kampa 2, Lyneel 9, Hain 4, Popiwczak (libero) oraz Bucki, Gunia 2, Wolański 1 i Ferens 16.

Puchar Polski siatkarzy 2019 - nagrody indywidualne
Najlepszy zagrywający: Dawid Konarski (Jastrzębski Węgiel)
Najlepszy przyjmujący: Rafał Szymura (ZAKSA)
Najlepszy broniący: Paweł Zatorski (ZASKA)
Najlepszy blokujący: Łukasz Wiśniewski (ZAKSA)
Najlepszy atakujący: Łukasz Kaczmarek (ZAKSA)
Najlepszy rozgrywający: Benjamin Toniutti (ZAKSA)
MVP turnieju: Aleksander Śliwka (ZASKA)

Już po raz czwarty z rzędu finał Pucharu Polski rozegrano we Wrocławiu. Po dwóch latach mecz wrócił do Orbity. W ubegłym roku i dwa lata temu turniej gościła Hala Ludowa.
Tym razem na Dolnym Śląsku nie było ani drużyny, która rok temu ten puchar zdobyła, ani nawet drugiego z finalistów. Zarówno bowiem Skra Trefl Gdańsk, jak i Skra Bełchatów odpadły we wcześniejszej fazie. To sprawiało, że faworytem do końcowego triumfu byli oczywiście kędzierzynianie, którzy są w tym sezonie w nieziemskiej formie. W sobotę w półfinale oddali co prawda seta Warcie Zawiercie, ale to nie mogło zmienić notowań bukmacherów.
Drugim z finalistów okazał się Jastrzębski Węgiel. Większość ekspertów liczyła co prawda, że to ONICO Warszawa stawi czoła ekipie z Kędzierzyna, ale tę półfinałową parę od początku uważano za bardziej wyrównaną. Dziwiły natomiast rozmiary wygranej - 3:0 i 25:14 w ostatnim secie. Taki wynik mógł wlać nadzieję w serca kibiców jastrzębian.

Początek niedzielnego meczu długo wskazywał, że faktycznie może być to wyrównany mecz. Wszyscy chyba pamiętali, że gdy ostatni raz wrocławska Orbita gościła finał PP, to decydujące starcie między Skrą a ZAKSĄ było niezwykle pasjonujące. Wówczas wygrali 3:2 bełchatowianie. Drużyna Roberto Santilliego zaczęła świetnie. Prowadziła w pewnym momencie nawet 10:6, ale gdy rywale zaczęli się zbliżać, siatkarzom i trenerowi Jastrzębskiego Węgla zaczęły puszczać nerwy. Sędzia musiał wyciągać żółta kartki, bo co chwilę dochodziło na boisku do niepotrzebnych rozmów, w które wdał się także Santilli. ZAKSA wyszła wreszcie na prowadzenie 18:17, złapała dobry rytm i szybko powiększyła przewagę, wygrywając dostatecznie do 20. Kapitalnie jej gra wyglądała zwłaszcza w ataku, gdzie brylował Aleksander Śliwka, zdobywca aż sześciu punktów.

Drugą partię można opisać właściwie jednym słowem: dominacja. Zwycięstwo drużyny z Kędzierzyna-Koźle 25:13 mogło sugerować, że ten finał bardzo szybko się skończy. Jastrzębski Węgiel podjął jednak rękawicę w kolejnej odsłonie prowadząc 10:8 i 14:12. Od tego jednak momentu ZAKSA zdobyła pięć oczek, a jastrzębianie jeden i puchar zaczął im uciekać. Koniec końców to jednak oni mieli pierwsi piłki setowe. Prowadząc 24:23 atakowali trzy razy, ale nadziali się wreszcie na kontrę (24:24). Mieli na szczęście Dawida Konarskiego i to on dał im punkt, który przedłużył nadzieję doprowadzając do czwartego seta.

Tam skład Andrei Gardiniego wypracował pewną przewagę (16:11), ale gdy zaczęła topnieć (16:13), Włoch nie wahał się poprosić o przerwę. W tej części meczu w jego drużynie dobrze prezentowali się Bieniek i Kaczmarek. Jastrzębski Węgiel nie był natomiast w stanie utrzymać wysokiej skuteczności w ataku. Do końca spotkania nic się już nie zmieniło. Kibice z Kędzierzyna mogli zatem zaśpiewać: "Puchar już mamy, na mistrza Polski czekamy!"

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle Puchar Polski zdobyła po raz siódmy w historii. Tyle samo zwycięstw w tych rozgrywkach mają na koncie tylko Skra I AZS Olsztyn.

Wrocławski turniej był oczywiście okazją do siatkarskich spotkań i rozmów na najwyższym szczeblu. Informacją dnia było to, że Paweł Zagumny oficjalnie został prezesem zarządu Polskiej Ligi Siatkówki. Informacja, o kandydaturze byłego kapitana reprezentacji Polski krążyła w mediach od dłuższego czasu. W niedzielę podał ją rzecznik PLS Kamil Składowski.

Finał z trybun oglądał prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. Na trybunach byli także m.in. prezes PZPS Jacek Kasprzyk, wiceprezes Ryszard Czarnecki oraz szef regionalnego związku Paweł Wachowiak.

Późnym wieczorem - o godz. 20 - w Orbicie na parkiet mają wyjść jeszcze siatkarki #Volley'aWrocław, które rozegrają ligowy mecz z BKS-em Bielsko-Biała.

FINAŁ Pucharu Polski ZAKSA - Jastrzębski Węgiel (TAK RELACJONOWALIŚMY NA ŻYWO)

25:17 KONIEC! ZAKSA zdobywa Puchar Polski!
23:17 Autowy blok Jastrzębskiego Węgla. Chociaż mamy videoweryfikację...
22:17
21:15
20:15 Aleksander Śliwka
16:12
11:7 Punktowa zagrywka Ferensa
11:6
10:4 Łukasz Kaczmarek z prawego skrzydła właściwie na pustej siatce. Czas dla Santilliego.

24:24 Jastrzębski nie skończył trzech ataków
...ale wcześniej przerwa dla Santilliego.
23:24 Serwis w aut. Teraz zagrywa Bieniek...
22:24 Piłka setowa dla Jastrzębskiego Węgla.
22:23 Podwójna zmiana w ZAKSIE
21:23 Jastrzębski Węgiel w coraz lepszej sytuacji.
Zaczynamy III set!

25:13 Dawid Konarski zagrywa w siatkę - ZAKSA prowadzi w finale Pucharu Polski już 2:0.
24:13
24:12 Pierwsza piłka setowa.
22:9
19:6 Łukasz Kaczmarek. Demolka trwa.
18:6 ZAKSA najpierw dwa razy dobrze w obronie, a potem skuteczny kontratak.
17:5 Łukasz Wiśniewski zamyka skrzydło blokiem.
16:5
12:4 Bardzo jednostronny zrobił nam się ten mecz...
11:4 Przerwa dla Jastrzebskiego Węgla
8:3
8:2 Bieniek blokuje przeciwnika. Wolański z ławki Jastrzębskiego na boisko.
6:1 Łukasz Kaczmarek. Jastrzębski Węgiel w tej chwili całkowicie rozbity.
5:1 Efektowny blok. Czas dla Jastrzębskiego.
3:1
3:0 ZAKSA mocno zaczyna drugiego seta.

25:20 Tomasz Kalembka zagrywa. Piłka ociera się o taśmę i spada na pole rywala. Pierwszy set dla ZAKSY.
23:19
22:18 z lewego skrzydła skutecznie zaatakowali kędzierzynianie
21:18 Videoweryfikacja dla ZAKSY
20:18 dla ZAKSY. Znów kontrowersje pod siatką. Kolejna żółta kartka.
ZAKSA wychodzi na prowadzenie 18:17. Czas dla Jastrzębian
17:17 Trener Jastrzebskiego Węgla wdał się w dyskusję z jednym z zawodników rywali. Przerwał to Andrea Gardini. Żółta kartka dla Łukasza Kaczmarka
16:17
15:17 Kolejny raz Konarski z prawego skrzydła
14:16 Konarski utrzymuje przewagę
9:10. Dobra zagrywka Bieńka. Czas dla trenera Santilliego
OFICJALNIE - Paweł Zagumny nowym prezesem zarządu Polskiej Ligi Siatkówki.
10:6 - kolejny punkt dla Jastrzębskiego. Tym razem po videoweryfikacji
6:4 dla Jastrzębskiego Węgla

Materiał oryginalny: FINAŁ Pucharu Polski ZAKSA - Jastrzębski Węgiel 3:1 [WYNIK, RELACJA, 27.01.2019, ZAKSA zdobyła Puchar Polski 2019, ZDJĘCIA, NAGRODY] - Gazeta Wrocławska