MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Firma Google ze wsparciem dla projektu Muzeum Auschwitz, który pozwala online zwiedzać tereny byłego obozu. Zdjęcia

Opracowanie: Bogusław Kwiecień
Były więzień KL Auschwitz Bogdan Bartnikowski podkreśla ogromne znaczenie projektu Muzeum Auschwitz zwiedzania online terenów byłego niemieckiego obozu
Były więzień KL Auschwitz Bogdan Bartnikowski podkreśla ogromne znaczenie projektu Muzeum Auschwitz zwiedzania online terenów byłego niemieckiego obozu Muzeum Auschwitz-Birkenau / Łukasz Lipiński
Firma Google wesprze rozwój projektu, dzięki któremu osoby z całego świata mogą zwiedzać tereny byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau z przewodnikiem w trybie online.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Projekt Muzeum Auschwitz dla ludzi na całym świecie

Projekt „Auschwitz in Front of Your Eyes” jest adresowany do ludzi na całym świecie, które z różnych powodów nie mogą osobiście odwiedzić Miejsca Pamięci. Chodzi m.in. o osoby z niepełnosprawnościami, z odległych obszarów, czy niezdolnych do podróżowania. Dostępny jest od stycznia tego roku.

Przekazane finansowe wsparcie w wysokości 1 mln dolarów przez Google.org, filantropijne ramię Google, pomoże rozwinąć technologiczną platformę i jej dostępność, w tym wprowadzić generowane na żywo napisy, tłumaczenie na wiele języków oparte na narzędziach AI, oraz digitalizację relacji Ocalałych, które będą wykorzystywane podczas zwiedzania.

Program obejmie również szkolenia dla przewodników i rozszerzenie zasięgu tej wyjątkowej formy zwiedzania na wiele społeczności na całym świecie, w tym współpracę ze szkołami w celu zwiększenia dostępu dla uczniów.

Projekt „Auschwitz in Front of Your Eyes” to efekt ponad trzyletniej współpracy Muzeum, Fundacji Auschwitz-Birkenau oraz firm AppsFlyer, DISKIN i Orange.

Ważne narzędzie edukacji o Auschwitz

Z zadowoleniem o realizacji projektu mówi m.in. jeden z byłych więźniów KL Auschwitz Bogdan Bartnikowski.

- Przed trzema laty obserwowałem jego początki i byłem bardzo ciekawy, jak to zostanie zrealizowane do końca. To niezwykle ważne, że ludzie z wielu krajów i różnych kontynentów mogą dzięki nowoczesnej technice, bez przyjeżdżania do Muzeum, zobaczyć, jak wyglądał Auschwitz – mówił Bogdan Bartnikowski, który był gościem specjalnym niedawnego spotkania w Warszawie z udziałem dyrektora Google.org na Europę, Bliski Wschód i Afrykę Rowana Barnetta, dyrektora Muzeum Auschwitz dr. Piotra M. A. Cywińskiego oraz dyrektora generalnego Fundacji Auschwitz-Birkenau Wojciecha Soczewicy.

Jego uczestnicy mieli okazję zobaczyć w praktyce działania platformy „Auschwitz in Front of Your Eyes” podczas zorganizowanego dnia nich zwiedzania na żywo z przewodnikiem.

– U progu 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz, niezwykle ważnym elementem jest umożliwienie poznania tego miejsca i tej historii jak największej liczbie osób z całego świata. Zwłaszcza mając na uwadze, jak bardzo nasz dzisiejszy świat staje się trudny i nieprzewidywalny, wraz z wybuchem kolejnych wojen, a także nasilaniem się dehumanizacji, terroryzmu i ksenofobii. Dzisiejsze czasy wymagają wzrostu odpowiedzialności, a ta może rozwijać się najpełniej na bazie prawdy i pamięci – powiedział dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński.

Z kolei dyrektor Soczewica podkreślił, że realizacja projektu była wielkim wyzwaniem także na poziomie technologicznym. - Decyzja Google o dołączeniu do tej koalicji i wola wniesienia doświadczenia w rozwój technologii, dzięki której dostęp do historii Auschwitz i Zagłady stanie się bardziej powszechny, ma ogromne znaczenie – podkreślił Wojciech Soczewica.

– Nasze dofinansowanie w wysokości 1 miliona dolarów pozwoli Fundacji Auschwitz-Birkenau oraz Muzeum rozszerzyć internetowe zwiedzanie na żywo na nowe języki, zwiększyć dostępność i zdigitalizować świadectwa Ocalałych, aby zapewnić, że ich historie zostaną wysłuchane przez przyszłe pokolenia i nigdy nie zostaną zapomniane – powiedział Rowan Barnett, dyrektor Google.org na Europę, Bliski Wschód i Afrykę.

Jest to kontynuacja wieloletniej współpracy z Google, w ramach której ponad dziesięć lat temu Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz wspólnie z Google Arts & Culture pracowały nad digitalizacją ponad 700 artefaktów i udostępnieniem historii Auschwitz w Internecie.

Zwiedzanie Miejsca Pamięci online trwa ok. 2 godzin i jest podzielone na dwie części: Auschwitz I oraz Auschwitz II-Birkenau. Narracja przewodnika prowadzona jest na żywo. Dodatkowo wykorzystuje on materiały multimedialne, archiwalne fotografie, prace artystyczne, dokumenty oraz świadectwa Ocalałych. Dzięki aplikacji możliwa jest także interakcja z przewodnikiem i zadawanie pytań.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom - fałszywe strony lotniska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska