Rafał Musioł
Fortuna 1 Liga. Niewiarygodne sceny przy Bukowej. GKS Katowice spadł do 2 ligi, przegrywając w ostatniej akcji sezonu! Szczebel niżej pociągnęła go Bytovia Bytów, która bramkę na 2:1 zdobyła w 97 minucie spotkania. A trafił bramkarz... Andrzej Witan. Obie te drużyny zobaczymy w sezonie na trzecim szczeblu rozgrywkowym. Zwycięzcą ostatniej kolejki... Wigry Suwałki, które zachowały byt.

GKS Katowice - Bytovia Bytów 1:2

Przed meczem wszystko było jasne. GKS Katowice do utrzymania potrzebował w meczu z Bytovią Bytów zwycięstwa lub remisu. Porażka natomiast oznaczała spadek.

Gospodarze zaczęli spotkanie energicznie, ale rywale też potrafili się odgryźć. Na murawie rozgorzała walka, której efektem były szybkie dwie żółte kartki, jakie zobaczyli Diego Bardanca i Bartosz Wolski. Piłkarze popełniali jednak kiksy, które w I lidze zwyczajnie nie przystoją.

Szybkie tempo meczu zwiastowało pewne problemy dla GKS-u, który ma ostatnio problemy z utrzymaniem podobnego rytmu także w drugiej połowie. Celem ekipy Dariusza Dudka było więc objęcie prowadzenia, które dałoby zdecydowanie większy komfort w meczu przypominającym balansowanie na cienkiej linie.

Lina zrobiła się jeszcze cieńsza w 30 minucie. Goście doczekali się rzutu wolnego, który Filip Burkhardt, przy błędzie Krzysztofa Barana, zamienił na gola! W tym momencie katowiczanie znaleźli się w drugoligowej otchłani. Wyszli z niej jednak już po 120 sekundach. Kapitalnym strzałem z dystansu popisał się Callum Rzonca i kopnięta lewą nogą w prawy róg bramki piłka wpadła do siatki. Wszystko rozpoczynało się więc od nowa.

Do nietypowej sytuacji doszło w 36 minucie spotkania, gdy za linią boczną starli się Wojciech Wilczyński i próbujący przeszkadzać mu w wykonaniu rzutu z autu rezerwowy GKS-u Bartosz Śpiączka. Obaj zostali ukarani żółtymi kartkami.

Na przerwę zespoły schodziły przy remisie, oznaczającym, że gospodarze wciąż zachowywali status pierwszoligowców.

Drugą połowę od mocnego uderzenia rozpoczęli goście, ale Baran świetnie obronił strzał Jakuba Kuzdry. Bytovia próbowała zamknął katowiczan w okrążeniu. Generalnie mecz przeobraził się w festiwal chaosu i fatalnych zagrań z obu stron, ocierających się o kompromitację. Nie obyło się też bez wynalazków taktycznych, na przykład w postaci tłumu zawodników stojących na linii bramkowej przy rzucie rożnym, co zakończyło się oczywistą groźna kontrą Bytovii.

W doliczonym czasie gry na polu karnym gospodarzy działy się rzeczy epickie, i na stadionie przy Bukowej czekano z drżeniem na ostatni gwizdek arbitra. Tymczasem w ostatniej akcji meczu Andrzej Witan wbiegł w pole karne katowiczan i strzelił gola!

Eksplozja radości bytowian została po chwili zgaszona wieścią o spadku, ale jednocześnie wybuchł gniew kibiców GKS-u, którzy na murawie zdzierali z zawodników koszulki.

1. LIGA w GOL24

Więcej o 1. LIDZE - newsy, wyniki, terminarz, tabela, strzelcy

Wydaje nam się, że czasy, w których piłkarze przez całą karierę grali w jednym klubie, już nie wrócą. Legendy światowej piłki, takie jak Paolo Maldini, czy Ryan Giggs, są przykładami tego, że klub sportowy to dla nich więcej niż tylko miejsce zatrudnienia. "Wiernych" we współczesnym futbolu zawodników jest coraz mniej, chociaż mimo wszystko, znajdą się i tacy, którzy w jednym klubie spędzili kilka ładnych lat. W pierwszej kolejności na magiel idzie Lotto Ekstraklasa. Oto TOP 20 najlojalniejszych zawodników (stan na 10 maja 2019 roku).

Wierność to ich drugie imię. Najlojalniejsi zawodnicy w Ekst...