Jakub Lisowski
Drużyna Świtu Szczecin po wygranej w Zielonej Górze.
Drużyna Świtu Szczecin po wygranej w Zielonej Górze. Świt Szczecin Facebook
Historyczne wydarzenie dla Świtu Szczecin. Zespół ze Skolwina pokonał pierwszą przeszkodę w centralnych rozgrywkach Fortuna Puchar Polski.

Świt zagrał w I rundzie, bo był najlepszy w regionalnych rozgrywkach. Z łatwością przechodził kolejne rundy, a w finale ograł Bałtyk w Koszalinie 3:0. W wyniku losowania trafił na zwycięzcę rozgrywek regionalnych w Lubuskiem. I szczecinianie czekali kilka tygodni na poznanie przeciwnika.

Tym okazała się Lechia Zielona Góra, a już po losowaniu było jasne, że to rywal Świtu będzie gospodarzem.

Do meczu doszło w czwartek. Kilka dni wcześniej oba zespoły przeszły testy na koronawirusa, ale nic złego się nie wydarzyło.

Świt rozpoczął mecz z kilkoma zmianami w drużynie w porównaniu z ostatnią ligową porażką z Radunią Stężyca. I zaczął też ostrożnie. I połowa wyrównana i brakowało sytuacji podbramkowych. W 27. minucie z boiska został usunięty pomocnik Lechii Martins Ekwueme (uderzenie w twarz jednego ze świtowców). Strasznie to zdenerwowało trenera gospodarzy Andrzeja Sawickiego, który po paru minutach też został wyrzucony na trybuny.

Świt przycisnął po przerwie. Miał kilka szans i w końcu Shuma Nagamatsu w 68. minucie wykończył akcję zespołu.

Problem w tym, że Świt zgubił szybko przewagę. Lechia wyrównała po strzale z rzutu wolnego.

Grę w przewadze szczecinianie wykorzystali w ostatnich 10 minutach. Drugiego gola zdobył główką Patryk Bil, a później podłamani gospodarze jeszcze dwukrotnie zostali dobici.

Świt awansował do II rundy i będzie czekał teraz na przeciwnika. Mecze I rundy w większości zostały zaplanowane na najbliższy weekend. Ale już wiadomo, że nie wszystkie będą rozegrane np. spotkanie Pogoni Szczecin odwołano, bo w wśród Portowców jest jeden zakażony koronawirusem. Za to w niedzielę Błękitni Stargard podejmą Wartę Poznań (godz. 16).

Dodajmy, że PZPN pochwalił się w czwartek, że pozyskał dla pucharowych rozgrywek sponsora tytularnego. Umowa ma obowiązywać przez cztery edycje.

Lechia Zielona Góra - Świt Szczecin 1:4 (0-0)
Bramki: Kobusiński (70.) – Nagamatsu (68.), Bil (80.), Filipowicz (85.), Babij (89. - samobój)
Świt: Szulc – Potoczny, Baranowski (46. Wojdak), Bil, Wyganowski (55. Kisły), Wojtasiak (64. Nagórski), Ładziak, Mach, Brzeziański (64. Filipowicz), Kapelusz, Nagamatsu (88. Krawiec).