Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk będzie gospodarzem dwóch ćwierćfinałów i półfinału mistrzostw świata w piłce ręcznej w styczniu 2023 roku

Rafał Rusiecki
Rafał Rusiecki
Henryk Szczepański, prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce (z lewej) i Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu
Henryk Szczepański, prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce (z lewej) i Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu Przemysław Świderski
Mistrzostwa świata w piłce ręcznej 2023. Najpierw faza eliminacyjna i główna w Katowicach, następnie tzw. Puchar Prezydenta w Płocku, a na deser ćwierćfinały i półfinał w Gdańsku - tak wygląda najważniejsza część turnieju, który nasz kraj zorganizuje wspólnie ze Szwedami. - Tutaj jest nam dobrze. Ludzie tutaj są wspaniali - podkreśla Henryk Szczepański, prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce.

Mistrzostwa świata w piłce ręcznej 2023 Polska i Szwecja

Hala Ergo Arena, leżąca na granicy Gdańska i Sopotu, dołączyła do obiektów, które będą gościć najlepszych piłkarzy ręcznych świata w styczniu 2023 roku. Turniej mistrzostw globu to będzie 112 meczów, z których połowa rozegrana zostanie w Polsce, a druga w Szwecji. W Trójmieście pojawią się ćwierćfinaliści, a następnie półfinaliści tych zawodów.

- Mam pytania, dlaczego oddaliśmy Szwedom mecze finałowe? Przypomnę, że o mistrzostwa świata aplikowaliśmy w 2014 roku, a otrzymaliśmy je w 2015 roku. Kiedy dostaliśmy turniej, mieliśmy zapewnienie władz Warszawy, że powstanie w stolicy hala na 25 tysięcy widzów. Wtedy ze Szwedami mieliśmy dżentelmeńską umowę, że finały zorganizuje ten kraj, którego stolica będzie miała większą halę. Szwedzi mają stadion, który są w stanie przerobić na wielką halę. W Warszawie hali jak nie było, tak nie ma - wyjaśnia Henryk Szczepański, prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce.

- Gdańsk kocha sporty drużynowe, a nasz obiekt Ergo Arena została zbudowana po to, aby cieszyć się wielkimi imprezami, aby oczy kibiców zwrócone były na nasze miasto. Mieliśmy okazję współpracować ze związkiem przy mistrzostwach Europy w 2016 roku. Mistrzostwa świata 2023 również odbędą się w mieście Gdańsku. Cieszę się, że najważniejsze mecze w Polsce odbywają się w naszej hali. Jestem przekonany, że publiczność dopisze i będzie dopingować drużyny, które powalczą o finał - mówi Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

Piękna historia piłki ręcznej na Pomorzu nierozerwalnie wiąże się z Gwardią Gdańsk (klubem założonym w 1951 roku), który po sześciu latach zmienił się w Wybrzeże, a następnie świętował 10 tytułów mistrza Polski i 10 srebrnych medali. Wielki wkład w budowę męskiego szczypiorniaka miała także Spójnia Gdańsk, czyli trzykrotny mistrz Polski. Ludzie, którzy odnosili sukcesy z tymi klubami, nadal pracują w Trójmieście i ich doświadczenia przydają się przy organizacji mistrzostw.

- Mistrzostwa świata będą imprezą, którą chcielibyśmy nawiązać do praktyk z 2016 roku. Chcemy wykorzystać te doświadczenia. W Gdańsku, pomimo braku reprezentacji Polski, było duże zainteresowanie tamtą imprezą. Każde zawody powinny posiadać hasło. Wspólnie z partnerami ze Szwecji wybraliśmy je w języku angielskim, który jest łatwiej rozpoznawalny dla wszystkich odbiorców. Stick together to w tłumaczeniu bądźmy razem, trzymajmy się razem. Wiąże się to też ze słowem stick, czyli kleić, a to nieodłączny element piłki ręcznej - tłumaczy Grzegorz Gutkowski, dyrektor turnieju mistrzostw świata 2023.

Hala Ergo Arena to miejsce szczególne dla reprezentacji Polski. To tutaj nasi szczypiorniści w 2014 roku wywalczyli kwalifikacje na mistrzostwa świata w Katarze (2015), które zakończyli zdobyciem brązowych medali. To tutaj w 2016 roku wywalczyli kwalifikację do igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro (2016).

- Cieszymy się, że mistrzostwa świata 2023 odbędą się w Gdańsku. Jestem przekonany, że nasza długoletnia współpraca z Gdańskiem zaowocuje i teraz. Tutaj jest nam dobrze, ludzie tutaj są wspaniali. Jestem przekonany, że praca trenera Patryka Rombla przyniesie odpowiednie efekty i powoli zespół Polski będzie odnosił sukcesy na arenie międzynarodowej - dodaje prezes Henryk Szczepański, który urodził się w Gdańsku, mieszka w Sopocie, a w okolice hali Ergo Arena przychodzi często na spacery z psem.

Wspomniany selekcjoner Patryk Rombel od połowy grudnia zabiera reprezentację na zgrupowanie do ośrodka w Cetniewie (Władysławowo), a wróci z nią 28-30 grudnia 2021 roku na turniej "4 Nations Cup" do Ergo Areny. Mecze towarzyskie z Tunezją, Japonią i Holandią będą ważnym etapem przygotowań do mistrzostw Europy, które biało-czerwoni rozpoczną fazą grupową w Bratysławie z Austrią, Białorusią i Niemcami (14-18 stycznia 2022 roku).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sportowy24.pl Sportowy 24