Grand Prix Arabii Saudyjskiej. Sergio Perez najlepszy. Verstappen odrobił 11 pozycji!

Filip Bares
Filip Bares
Sergio Perez (Red Bull) wygrał w niedzielę Grand Prix Arabii Saudyjskiej na torze Jeddah. Dla Meksykanina było to piąte zwycięstwo w karierze. Drugi na metę dojechał obrońca tytułu Max Verstappen, który ruszał dopiero z 15. pozycji startował.

Kwalifikacje Grand Prix Arabii Saudyjskiej

W sobotnich kwalifikacjach najlepszy okazał się Meksykanin Sergio Perez (Red Bull), dla którego było to drugie pole position w karierze. Jego kolega z drużyny, 2-krotny mistrz świata Max Verstappen z powodu awarii silnika odpadł już w Q2 i w niedzielę ruszał dopiero z 15. pozycji.

Drugie miejsce zajął Monakijczyk Charles Leclerc (Ferrari), ale został przesunięty o 10. miejsc do tyłu. Jest to skutek kary za dwie wymiany systemu elektroniki sterującej pracą silnika w bolidzie podczas Grand Prix Bahrajnu.

Z drugiej pozycji startował inny 2-krotny mistrz świata Hiszpan Fernando Alonso (Aston Martin), a z trzeciej Brytyjczyk George Russell (Mercedes).

Wyścig Grand Prix Arabii Saudyjskiej

Już na samym starcie kłopoty miał McLaren. Zarówno Lando Norris jak i Oscar Piastri musieli zjechać do boksów po pierwszym okrążeniu. Prowadzenie chwilowo objął Alonso, który minął na zakręcie nr 1 Pereza. Doświadczony Hiszpan popełnił jednak dziecinny błąd - na linii startu źle się ustawił i dostał 5-sekundową karę.

Perez szybko odzyskał prowadzenie i pewnie jechał na froncie stawki. Z tyłu Verstappen konsekwentnie mijał kolejnych rywali. W podobny sposób jechał Leclerc, ale w pewnym momencie utknął za swoim kolegą z zespołu Carlosem Sainzem Jr.

Na 18. okrążeniu z wyścigu wypadł Lance Stroll (Aston Martin). Bolid Kanadyjczyka doznał awarii i sędziowie kontrowersyjnie wypuścili na tor safety car. To umożliwiło Verstappenowi, który jeszcze nie zjechał do boksu, "darmowy" pit stop, gdy plasował się już na 4. miejscu.

Po wznowieniu wyścigu Verstappen szybko wskoczył na 2. miejsce, którego już nie zmienił. Perez prowadził do samego końca i wygrał swój drugi wyścig w karierze F1. Trzeci na metę dojechał Fernando Alonso. Za nim uplasowały się bolidy Mercedesu - Russella i 7-krotnego mistrza świata Lewisa Hamiltona.