Gwardia wygrała w Olsztynie 28-22. Mamy półfinał Pucharu Polski

Marcin Sabat
Skrzydłowy Gwardii Opole Michał Lemaniak zdobył trzy bramki.
Skrzydłowy Gwardii Opole Michał Lemaniak zdobył trzy bramki. Maja Kozłowska
W 1/4 finału PGNiG Pucharu Polski opolanie wyeliminowali 1-ligową Warmię. Kolejnego rywala poznają po losowaniu.

Różnica klasy rozgrywkowej (Warmia Olsztyn jest czwarta w swojej grupie 1 ligi, a opolanie na 5. miejscu w Superlidze), problemy finansowe rywala oraz plaga kontuzji w jego szeregach. Wszystko w tym meczu przemawiało za gwardzistami, którzy w wyniku - szczęśliwego co by nie mówić losowania - stanęli przed olbrzymią szansą znalezienia się w najlepsze czwórce Pucharu Polski.

Można powiedzieć, że zrobili swoje, choć początek starcia w hali Urania nie był obiecujący i nie zwiastował łatwej przeprawy. Nasi może byli zbyt pewni siebie, może lekko zdekoncentrowani. Tak czy siak popełnili aż cztery błędy w ataku i Warmia wygrywała 3-1. O dziwo w osłabieniu podopieczni Rafała Kuptela odrobili starty, aby za chwilę znów stracić piłkę i przegrywać 4-6. Po 10. minutach gry wszystko zaczęło się układać według założonego w Opolu scenariusza. Dwie kontry skończył Karol Siwak, a po obronach Adama Malchera Gwardia wygrywała 9-7.

Dwie dobre akcje i skuteczne z kołowym Mindaugasem Tarcijonasem i rzut Kacpra Adamskiego sprawiły, że w 23. min było 12-8. I znów przyszło uspokojenie w szeregach faworyta. Olsztynianie trafili trzy razy z rzędu i tracili tylko bramkę. W finale pierwszej części, po dobrej grze w obronie, nie pomylili się jednak Siwak, następnie Michał Lemaniak, a karnego na koniec wykorzystał Mateusz Morawski (15-11).

Zaraz po przerwie podwyższył Siwak, a Malcher obronił drugiego karnego. To nie zniechęciło rywala, który wciąż walczył z dużą determinacją i znów odrobił dwa trafienia (16-13). W kolejnych minutach Gospodarze nie byli jednak w stanie znaleźć sposobu na rzuty z dystansu Antoniego Łangowskiego. Nasz rozgrywający trafił po przerwie sześć razy i w 48. min jego zespół prowadził 24-17. Nieco stracił z przewagi grając w osłabieniu i juniorami, ale żadnego zagrożenia nie było.

Siódemka z Opola zagra w półfinale, a w nim są także: Vive Tauron Kielce (wygrało 37-25 z Pogonią Szczecin), MMTS Kwidzyn (pokonał Wybrzeże Gdańsk 33-23) oraz Orlen Wisła Płock (wygrał 36-24 z Azotami Puławy).
Pary półfinałowe wyłoni losowanie, a o awansie do finału zdecyduje dwumecz (spotkania zaplanowano na 14.04 i 10.05).

Warmia Olsztyn - Gwardia Opole 22-28 (11-15)
Gwardia: Malcher, Zembrzycki - Lemaniak 3, Adamski 1, Siwak 4, Łangowski 7, Tarcijonas 3, Mokrzki 4, Jankowski, Zadura 2, Morawski 4, Stańko, Przybylski. Trener Rafał Kuptel.

Materiał oryginalny: Gwardia wygrała w Olsztynie 28-22. Mamy półfinał Pucharu Polski - Nowa Trybuna Opolska