Hokejowa LM. Szwedzi z Roegle wygrali z GKS Katowice

Olek Petelski
Marzena Bugala-Astaszow Polska Press
Hokeiści GKS Katowice w swoim czwartym meczu grupy D Ligi Mistrzów przegrali na wyjeździe ze szwedzkim zespołem Roegle Aengelholm 1:5 (0:2, 1:1, 0:2). Mistrzowie Polski do tej pory doznali trzech porażek i odnieśli jedno zwycięstwo.

Roegle Aengelholm - GKS Katowice 5:1 (2:0, 1:1, 2:0)

Bramki: 1:0 Riley Sheen (5), 2:0 Oskar Stal Lyrenaes (15), 2:1 Matias Lehtonen (30), 3:1 Adam Tambellini (32), 4:1 Adam Tambellini (43), 5:1 Brady Ferguson (60).

Kary: Roegle - 2; GKS - 10 minut.

Debiutujący w tych rozgrywkach GKS w pierwszym meczu z zespołem ze Szwecji - w Katowicach - przez długi okres walczył z rywalem jak równy z równym. Ostatecznie przegrał 4:5. Potem pokonał, po dogrywce ZSC Lions Zurych 2:1, zaś w trzecim spotkaniu uległ szwajcarskiej drużynie 1:5.

O losach sobotniego spotkania zadecydowały bramki zdobywane w przewadze (z sześciu goli tylko jeden padł, gdy obie drużyny grały w komplecie). Oba zespoły świetnie rozgrywały ten element gry, ale zespół z Górnego Śląska raz tylko miał okazję grać, gdy jeden z rywali był na ławce kar. W 30. min Matias Lehtonen pokonał bramkarza Roegle Aengelholm i wówczas GKS przegrywał 1:2.

Szybko, bo niecałe dwie minuty później Adam Tambellini pokonał bramkarza GKS i ponownie szwedzki zespół prowadził dwiema bramkami. Pod koniec drugiej tercji kilka razy katowiczanie mieli dobre okazje, aby zdobyć drugą bramkę, ale ostatecznie po 40 minutach gry było 3:1. W ostatniej odsłonie krążek wpadał tylko do bramki, której bronił John Murray.

Kolejny mecz w LM zespół mistrz Polski rozegra 4 października w Katowicach z zespołem Fehervar AV19.

Hokejowa Liga Mistrzów powstała w 2008 roku, a jej pierwszym triumfatorem były właśnie "Lwy" z Zurychu. W następnym sezonie z powodów finansowych rozgrywki zostały zawieszone i reaktywowane dopiero w 2014 roku. Pierwszym polskim uczestnikiem była Comarch Cracovia w 2016 roku. W późniejszych edycjach udział wzięły jeszcze GKS Tychy i JKH GKS Jastrzębie. Żadnej polskiej drużynie nie udało się wywalczyć awansu do fazy pucharowej.

W obecnej edycji w fazie grupowej uczestnicy nie tylko GKS Katowice, ale Comarch Cracovia, dzięki zdobyciu Pucharu Kontynentalnego w poprzednim sezonie.

W drugim sobotnim spotkaniu gr. D ZSC Lions Zurych wygrał z Fehervar AV19 5:1 (1:0, 0:1, 4:0).