Jacek Sroka
Jacek Sroka
Polacy już dwa razy odśpiewali w Spodku nasz hymn po wygranych meczach. Czy w piątek będą się cieszyć z drugiego miejsca w MŚ? fot  arkadiusz gola   polska press
Polacy już dwa razy odśpiewali w Spodku nasz hymn po wygranych meczach. Czy w piątek będą się cieszyć z drugiego miejsca w MŚ? fot arkadiusz gola polska press Fot Arkadiusz Gola / Polskapresse
Polacy w kiepskim stylu rozpoczęli hokejowe mistrzostwa świata Dywizji 1A w Katowicach. Po porażkach z Włocha mi (1:3) i Koreą Płd. (1:4) wielu wieszało psy na kadrze trenera Jacka Płachty. Tymczasem po dniu przerwy w drużynie nastąpiła prawdziwa metamorfoza. Biało-czerwoni w pięknym stylu pokonali spadkowiczów z elity - Słowenię (4:1) i Austrię (1:0). Z tą ostatnią w MŚ wygrali po 25 latach przerwy i wciąż mogą wywalczyć awans do grona najlepszych. Sprawdź jakie wyniki w ostatnim dniu mistrzostw dadzą nam awans.

- W pierwszych meczach coś nam nie wychodziło, ale cieszymy się, że wróciliśmy w tym turnieju do gry i mamy jeszcze matematyczne szanse na awans. Będziemy chcieli zakończyć te mistrzostwa zwycięstwem, by wygraną pożegnać się z katowicką publicznością - powiedział Marcin Kolusz, kapitan kadry.

Co zatem musi się stać w ostatnim dniu MŚ, by biało-czerwoni mogli cieszyć się z awansu i obiecanej za niego przez prezesa PZHL Dawida Chwałkę 500-tysięcznej premii? Możliwości są dwie, ale w każdej Polacy muszą wygrać ze zdegradowaną już o klasę niżej Japonią.

Los naszego awansu zależy jednak także od wyników innych spotkań. Biało-czerwoni zajmą drugie miejsce jeśli Włochy wygrają z Koreą po dogrywce lub rzutach karnych, a Słowenia wygra z Austrią. Drugi premiujący nas układ piątkowych wyników to zwycięstwo Włochów i wygrana Austriaków (oba w normalnym czasie gry).

- Nie wszystko jest w naszych rękach, ale na pewno chcemy na zakończenie MŚ pokonać Japonię - stwierdził trener Jacek Płachta.

Więcej optymizmu wykazuje Przemysław Odrobny: - Wierzę, że zajmiemy to drugie miejsce i po 15 latach przerwy znów zagramy w elicie - powiedział bramkarz reprezentacji Polski.

Tyle tylko, że nawet zajęcie drugiej lokaty w Katowicach nie gwarantuje automatycznego awansu. Druga drużyna z turnieju w Spodku wywalczy przepustkę do grona najlepszych tylko wówczas, gdy podczas majowego turnieju elity w Rosji jej szeregów nie opuszczą Niemcy lub Francja. Oba kraje są bowiem gospodarzem przyszłorocznych MŚ i mają w nich zagwarantowany udział.

6. Japonia 4 0 3-16

Miejsca 1, ewentualnie 2 - awans; 6 - spadek.

Materiał oryginalny: [HOKEJOWE MŚ] Sprawdź, jakie wyniki dadzą Polakom awans do elity. Wielkie liczenie w Spodku - Dziennik Zachodni