MKTG Sportowy i Gol - pasek na kartach artykułów

II liga. Doping w Pogoni Siedlce. Siedmiu piłkarzy może zostać zdyskwalifikowanych nawet na cztery lata

Jakub Niechciał
Po 15. kolejkach tego sezonu II ligi Pogoń zajmuje - z 15 punktami - 15. miejsce w tabeli
Po 15. kolejkach tego sezonu II ligi Pogoń zajmuje - z 15 punktami - 15. miejsce w tabeli fot. grzegorz olkowski / polska press
Polska Agencja Antydopingowa (POLADA) wszczęła postępowanie w sprawie stosowania dopingu w II-ligowej Pogoni Siedlce. Podejrzanych jest siedmiu zawodników tego klubu. Grozi im nawet czteroletnia dyskwalifikacja.

„Polska Agencja Antydopingowa informuje, iż wszczęła postępowanie w zakresie podejrzenia stosowania metody zabronionej w postaci infuzji dożylnych przez 7 zawodników piłki nożnej należących do Miejskiego Klubu Sportowego Pogoń Siedlce. Zawodnikom grozi kara 4 lat dyskwalifikacji. Sprawa jest rozwojowa. Ze względu na możliwość popełnienia przestępstwa POLADA udostępniła akta sprawy Prokuraturze Krajowej oraz Prokuraturze Okręgowej w Lublinie” - można m.in. przeczytać w komunikacie opublikowanym we wtorek na stronie antydoping.pl.

Z dalszej jego części można się również dowiedzieć, że Prokuratura Okręgowa wszczęła już śledztwo w tej sprawie, a do zdarzenia miało dojść 16 października 2019 r. w Siedlcach. Klubowe pomieszczenia Pogoni zostały przeszukane przez policję, zabezpieczono przedmioty mogące stanowić dowody w sprawie, w tym dokumentację medyczna i środki komunikacji.

POLADA pobrała również od podejrzanych piłkarzy materiał do badań kontrolnych. Ich wyniki zostaną wykorzystane w toku śledztwa. Nazwisk na razie nie ujawniono.

„Informujemy, iż zgodnie z obowiązującą listą substancji i metod zabronionych niedozwolone są infuzje dożylne i (lub) iniekcje o objętości większej niż 100 ml w okresie 12 godzin, z wyłączeniem tych przyjętych w uzasadnionych przypadkach w trakcie hospitalizacji, zabiegów chirurgicznych lub badań klinicznych. W przeszłości stosowanie tego rodzaju dopingu zostało stwierdzone m.in. przez Samira Nasri (skazany na 18 miesięcy dyskwalifikacji) oraz Ryana Lochte (skazany na 14 miesięcy dyskwalifikacji)” - czytamy w dalszej części komunikatu POLADY.

„Bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu poprzez nieprzestrzeganie procedur medycznych, to jest czynu z art. 160 § 1 kk w zbiegu z art. 48 ust. 2 Ustawy z dnia 21 kwietnia 2017 r. o zwalczaniu dopingu w sporcie w zw. z art. 11 § 2 kk” - to kolejny cytat..

Wcześniej sprawą zajął się również Rzecznik Dyscyplinarny PZPN. „W związku z działaniami prewencyjnymi dotyczącymi przeciwdziałania dopingowi w piłce nożnej, Rzecznik Dyscyplinarny PZPN zwraca uwagę, iż wszelka suplementacja dla zawodników piłki nożnej winna być prowadzona pod ścisłą kontrolą lekarza klubowego, posiadającego stosowną licencję PZPN oraz specjalistyczną wiedzę odnośnie substancji i metod zabronionych sportowcom” - przekazał w poniedziałkowym komunikacie związek.

Po 15. kolejkach tego sezonu II ligi Pogoń zajmuje - z 15 punktami - 15. miejsce w tabeli (najwyższe w strefie spadkowej). Zespół z Siedlec wygrał cztery mecze, trzy zremisował i aż osiem przegrał. W ostatniej kolejce 1:2 z GKS-em Katowice.

POLADA czuwa nad uczciwą rywalizacją w polskim sporcie. "Przypadków twardego stosowania dopingu w jest z roku na rok więcej"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pierwszy trening polskich piłkarzy pod okiem 2500 kibiców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sportowy24.pl Sportowy 24