III liga piłkarska: komplet zwycięstw, festiwal w Jarocinie

Sebastian Szczytkowski
Świt Szczecin (błękitne stroje) zwycięskiego gola strzelił w końcówce meczu.
Świt Szczecin (błękitne stroje) zwycięskiego gola strzelił w końcówce meczu. Sebastian Wołosz
Energetyk Gryfino wygrał pierwszy mecz w nowej lidze po niezwykłym pościgu. Górą również Świt Skolwin i Pogoń II Szczecin.

Szatnia w Jarocinie była rozśpiewana. Wesoło było także w autobusie do Gryfina. Zwycięstwo z Jarotą musiało smakować piłkarzom Energetyka wyjątkowo.

Drużyna Łukasza Cebulskiego odwróciła wynik 0:2 na 3:2 w 18 minut, choć we wcześniejszych sześciu kolejkach zdobyła tylko gola. Odniosła pierwsze zwycięstwo w sezonie i pierwsze na czwartym szczeblu od 10 maja 2014 roku.

Mecz zapowiadano jako kluczowy dla przyszłości Energetyka. Wszyscy zdawali sobie sprawę, że Jarota ma problemy i jest w zasięgu gryfinian. Trener Janusz Niedźwiedź zabrał na poprzedni mecz z Elaną Toruń tylko czternastu piłkarzy i jeszcze w połowie września kłopocze się uzupełnianiem kadry.

Niedźwiedź słynie z tego, że potrafi zmobilizować podopiecznych. Jarota zaczął mecz naładowany energią i po kwadransie prowadził 2:0. Zabrakło mu sił na końcówkę. Należała ona do Energetyka. Gole strzelili Łukasz Piskorowski, Konrad Prawucki i Szymon Wierzchowski. Ostatnia bramka padła w 90. minucie.

Punkty pozwoliły beniaminkowi opuścić strefę spadkową. Jednocześnie przerwał kilka wstydliwych serii. Zwycięstwo w Jarocinie nabierze jeszcze większego znaczenia, jeżeli w następnej kolejce Energetyk wygra u siebie z KKS 1925 Kalisz.

Jarota Jarocin - Energetyk Gryfino 2:3 (2:0)
Bramki: Skokowski (5-karny), Matuszak (14) - Piskorowski (72), Prawucki (88), Wierzchowski (90)
Energetyk: Brzozowski - Karbowiak (60 Bidny), Bielecki, Krzywicki, Marczuk, Borucki (55 Donos), Łazarz, Cebulski, Prawucki, Aleksandrowicz (60 Piskorowski), Toporkiewicz (64 Wierzchowski)

Świt Skolwin został samodzielnym liderem. Poradził sobie z Wierzycą Pelplin, choć o zwycięstwo 2:1 z beniaminkiem nie było łatwo.

Skolwinianie prowadzili dzięki trafieniu Charlesa Nwaogu, jednak Wierzycę było stać na wyrównanie. Świt musiał po przerwie znów zorganizować się do ataków, których efektem była bramka Patryka Bila w 86. minucie. We wrześniu skolwinianie wyłącznie zwyciężają i zadomawiają się na szczycie tabeli.

Świt Skolwin - Wierzyca Pelplin 2:1 (1:0)
Bramki dla Świtu: Nwaogu (27), Bil (86)
Świt: Matłoka - Kołodziejski, Wojdak, Bil, G. Szczepanik, Ładziak (60 Ortel), O. Szczepanik, Hilicki, Krawiec (70 Kosacki), Wyganowski (65 Odlanicki-Poczobut), Nwaogu (60 Walków)

Na zakończenie kolejki Pogoń II Szczecin zwyciężyła 3:1 na stadionie Unii Solec Kujawski. Drużyna Pawła Sikory wróciła do wygrywania po dwóch porażkach. 45 minut w roli defensywnego pomocnika zagrał Sebastian Rudol, a Aron Stasiak strzelił drugiego gola w seniorskim futbolu.

Unia Solec Kujawski - Pogoń II Szczecin 1:3 (0:2)
Bramki: Kaczkowski (68) - Stasiak (42), Kuzko (45), Bochnak (90)
Pogoń: Kusztan - Kujawa, Kuzko, Nagel, Stefaniak, Rudol (46 Zieliński), Pawłowski, Paczuk, Maćkowski (90 Bielak), Paprzycki (46 Bochnak), Stasiak (83 Pach)

Pozostałe wyniki 7. kolejki: Kotwica Kołobrzeg - KP Starogard Gdański 1:0, Sokół Kleczew - Centra Ostrów Wielkopolski 3:1, Bałtyk Gdynia - Wda Świecie 3:0, Polonia Środa Wielkopolska - Górnik Konin 5:2, KKS 1925 Kalisz - Elana Toruń 1:1, Lech II Poznań - GKS Przodkowo 3:1

Świt prowadzi, ma punkt przewagi nad Elaną. Pogoń jest 8., Energetyk 14.