Trening interwałowy to nic innego jak przeplatanie treningu o bardzo dużej intensywności z treningiem o małej intensywności. Trening ten poprawia naszą kondycję fizyczną, a także sprawność organizmu, znakomicie rozwijają wydolność, świetnie spala także tkankę tłuszczową. Trening ten sporo korzyści przynosi biegaczom długodystansowym, którzy biegają maratony tudzież ultramaratony. Dorota Stabik przygodę z interwałami rozpoczęła w trakcie przygotowań do swojego pierwszego trzydniowego ultramaratonu w Beskidach. Dzięki tym treningom nauczyła się panować nad oddechem w trakcie biegu, zwiększyła także siłę i wydajność swojego organizmu.
- Interwały to ważny element przygotowania biegowego. Jest równie ważny co tak zwane długie wybieganie czy podbiegi – mówi Dorota Stabik. - Interwały pozwalają na zwiększenie tempa biegu i pomagają opanować oddech przy różnych prędkościach. Dobry trening to taki, który jest zróżnicowany. Osobiście w ciągu tygodnia treningów staram się zrobić każdy z tych elementów – dodaje biegaczka.
Trening interwałowy jest zdecydowanie krótszy i bardziej intensywny niż zwykły trening biegowy, przez co nie jest nudny. Wśród początkujących biegaczy funkcjonuje przeświadczenie, że interwały są tylko dla wytrawnych biegaczy. Nie jest to prawdą, jednak ze względu na dużą intensywność tego rodzaju ćwiczeń, warto wcześniej skonsultować się z lekarzem.
Początkujący biegacze powinni zacząć od 7 minut rozgrzewki czyli zwykłego truchtu, a następnie przez jedną minutę zwiększyć intensywność biegu do sprintu i kolejną minutę przejść do truchtu. Na początek 4 powtórzenia wystarczą. Należy także pamiętać o przynajmniej pięciominutowym rozciąganiu, po treningu. Z czasem w miarę wytrenowania można zwiększać czas sprintu i skracać czas truchtu. Trening interwałowy maksymalnie powinien trwać 25 minut.
W trakcie interwałów kształtujemy szybkość, której potrzebujemy w długich biegach. Trening ten uczy nasz organizm pracować w warunkach niedostatku tlenu. Oprócz tego trening ten wpływa także na zdolność pokonywania większych dystansów, przyspiesza także metabolizm. Jak to się realnie przekłada na wyniki w trakcie na przykład ultramaratonu?
- Interwały sprawiły, że zaczęłam szybciej biegać. Nauczyłam się przez określony czas utrzymywać jedno tempo biegu. Przyspieszanie i zwalnianie pomogło mi także zapanować nad oddechem w różnych tempach. Organizm uczy się pobierać tlen także przy największym wysiłku. Rośnie wytrzymałość i moc a świadomość, że potrafię biec szybko na przykład przez kilometr jest cenna gdy zbliżamy się do mety, wtedy wiem, ze mogę przyspieszyć i dam radę dobiec – tłumaczy Dorota.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?