Izraelskie media oburzone zachowaniem kiboli Widzewa Łódź

Jarosław Kosmatka
Jarosław Kosmatka
The Jerusalem Post
Izraelski dziennik "Jerusalem Post" napisał o bulwersującym wydarzeniu związanym z pseudokibicami Widzewa Łódź. Chuligani podający się za zwolenników łódzkiego Widzewa, pod stadionem ŁKS Łódź spalili kukłę ukazującą żyda i wywiesili baner z napisem nawołujący do przemocy i nienawiści.

Izraelski "Jerusalem Post" poświęcił tekst bulwersującym wydarzeniom, jakie rozegrały się w Łodzi 19 sierpnia. Wtedy to kibole Widzewa Łódź postanowili "uświetnić" urodziny klubu z drugiej strony miasta - ŁKS Łódź.

Izraelskie media oceniają zachowanie łodzian jako bulwersujące i szokujące. Zaznaczają też, że sprawą zajęła się już lokalna policja.

Bijatyka kiboli w centrum Łodzi. Grupy kiboli mają swoją hierarchię. Są liderzy i żołnierze [FILM]

- Postępowanie zostało wszczęte z urzędu i prowadzone jest przez funkcjonariuszy z Komendy Miejskiej Policji w Łodzi pod nadzorem prokuratury - mówi mł. insp. Joanna Kącka, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.

Postępowanie prowadzone jest w sprawie nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość. Policjanci analizują zapisy nagrań monitoringu i próbują typować osoby, które uczestniczyły w zdarzeniu. Jeśli uda się udowodnić komukolwiek udział w tej sprawie, grozi mu do dwóch lat więzienia.

W trakcie wydarzeń, 19 sierpnia kibole łódzkiego Widzewa spalili kukłę żyda i wywiesili wielki transparent z napisem: "Dziś są żydów imieniny, niech się palą sk******ny!" Od wielu lat pseudokibice obu łódzkich zespołów nazywają się wzajemnie żydami, uznając to określenie za wyjątkowo obraźliwe.

Pseudokibice ŁKS handlowali narkotykami. Zatrzymano 10 osób [FILM]

Dziennikarze "Jerusalem Post" przypomnieli, że w 2014 roku podobnym postępowaniem zajmowali się śledczy w poznańskiej prokuraturze po wydarzeniach meczu Lecha Poznań z Widzewem Łódź. Wówczas kibole z Poznania skandowali na meczu obraźliwe antysemickie hasła: "Jazda z żydami" i "Do gazu". W trakcie postępowania prokurator rejonowy stwierdził, że kibicowskie śpiewy na meczu nie mogą być uznawane za przestępstwo. Tę postawę potępił Mosze Kantor, przewodniczący Europejskiego Kongresu Żydów.

Wideo

Materiał oryginalny: Izraelskie media oburzone zachowaniem kiboli Widzewa Łódź - Dziennik Łódzki

Dodaj ogłoszenie