Jak biegać efektywnie, by spalić tkankę tłuszczową?

Katarzyna Kapusta
Odpowiednia dieta jest równie ważna, jak samo bieganie
Odpowiednia dieta jest równie ważna, jak samo bieganie iStock
Wszyscy, którzy zaprzyjaźnili się z bieganiem doskonale wiedzą, że to prawdziwa przyjemność. Krążące w naszym ciele endorfiny sprawiają, że uśmiechamy się częściej, mamy więcej energii, ale nie tylko. Nie oszukujmy się. My kobiety zwykle marzymy o płaskim brzuchu, smukłych udach i zgrabnych pośladkach i jak wiemy to właśnie tam w pierwszej kolejności odkłada się tłuszcz. Dzięki bieganiu zrzucimy zbędne kilogramy, a co za tym idzie boczki też znikną. W ich miejscu pojawią się smukła talia i zgrabne uda. Jak powinien wyglądać trening biegowy by przyniósł satysfakcję, a fałdki i boczki zniknęły? Najważniejsza jest dieta połączona z bieganiem.

- W 2015 roku na łamach „British journal of sports medicine” ukazał się artykuł: „It is time to bust the myth of physical inactivity and obesity: you cannot outrun a bad diet”, w którym naukowcy udowadniają, że nawet jak będziesz codziennie ćwiczył, a będziesz nieodpowiednio się odżywiał, nie uda Ci się schudnąć. W zrzuceniu zbędnych kilogramów w trakcie biegania, przeszkadzają nam w szczególności nadmiar cukrów i węglowodanów. We wszystkim trzeba jednak zachować proporcję, ponieważ każdy biegacz wie, że węglowodany są potrzebne biegaczom – tłumaczy Szymon Kałuża, rehabilitant sportowy.

Jak zatem biegać by spalać tkankę tłuszczową efektywnie?

- W przeszłości preferowany był lekki jogging w przedziale 50 do 60 procent maksymalnego bicia serca. Z tym że spalanie tłuszczu zaczyna się dopiero po 20 minutach takiego treningu. Tak wiec po 40 minutach lekkiego joggingu, mamy tylko 20 minut spalania tłuszczu – tłumaczy Kałuża.

Odpowiednia dieta jest równie ważna, jak samo bieganie
Odpowiednia dieta jest równie ważna, jak samo bieganie iStock

Dziś trenerzy preferują trening interwałowy, gdzie po 20-30 minutach intensywnych ćwiczeń nasz organizm będzie spalał tłuszcz nawet do około 4 godzin po treningu. Zaletą interwałów jest też to, że uczą nasze ciało przechowywać w odpowiedni sposób energię, którą będziemy wykorzystywać w przyszłości podczas kolejnych treningów. Jeśli jednak dopiero zaczynacie przygodę z bieganiem i przeraża was trening interwałowy, warto postawić na długie wybiegania w tempie w którym będziemy mogli swobodnie rozmawiać czyli właśnie na 60 procent maksymalnego tętna. Musimy pamiętać o tym, że w trakcie biegania angażujemy kilkaset mięśni, żeby uruchomić potrzebną energię, a ta jest pobierana z tkanki tłuszczowej, jeśli biegniemy w tempie w którym możemy swobodnie rozmawiać. Mowa oczywiście o truchcie, joggingu.

W pierwszej kolejności nasz organizm w trakcie biegania traci wodę, dlatego na początku ci którzy biegają po to by schudnąć, szybko tracą kilogramy. Potem następuje drobny przestój wagi, a następnie zrzucamy kolejne kilogramy już zdecydowanie wolniej. Na co więc zwrócić uwagę?

Przede wszystkim na to co jemy przed bieganiem i o której porze biegamy. Jeśli biegamy wieczorem, w pierwszej kolejności organizm czerpie energię z węglowodanów, które spożyliśmy w ciągu dnia. Tak więc przez pierwsze 30 minut biegu, organizm czerpie energię z węglowodanów głównie. Po 30 minutach z tłuszczu. Warto zatem biegać dłużej, szczególnie jeśli kondycja fizyczna na to pozwala.

W trakcie regularnych treningów biegowych w ciągu miesiąca jesteśmy wstanie zrzucić cztery kilogramy, a niektórzy nawet więcej. Ważne by pamiętać o tym, aby ostatni zbilansowany posiłek np. owsiankę zjeść minimum na dwie godziny przed zaplanowanym treningiem. Jeśli biegamy rano, wystarczy pół banana i dwie kostki gorzkiej czekolady, bądź dwie łyżki miodu.

Odpowiednia dieta jest równie ważna, jak samo bieganie
Odpowiednia dieta jest równie ważna, jak samo bieganie iStock

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na sportowy24.pl Sportowy 24