Karol Fila w walce o piłkę
Karol Fila w walce o piłkę Lucyna Nenow / Polska Press
Lotto Ekstraklasa. W 5. kolejce szansę otrzymało szesnastu młodzieżowców. Gola strzelił Patryk Dziczek z Piasta Gliwice, a asystę zaliczył Patryk Klimala z Jagiellonii Białystok. Udział przy bramce dla swojej drużyny miał też Karol Fila z Lechii Gdańsk, dla którego być może to przełomowy sezon.

Występy młodzieżowców w 5. kolejce Lotto Ekstraklasy

Cracovia - Sebastian Strózik (rocznik 1999) - Po raz trzeci z rzędu wybiegł w podstawowej jedenastce - tym razem na Zagłębie Lubin. W pomocy biegał do 67 minuty. Wtedy zmienił go Mateusz Szczepaniak.

Górnik Zabrze - Kacper Michalski (2000) - Piąta kolejka to i piąty występ. Tym razem pełne 90 minut (czwarte w sezonie) z Lechią Gdańsk.
Adrian Gryszkiewicz (1999) - Rozegrał całe spotkanie na lewym boku.
Maciej Ambrosiewicz (1998) - Zagrał od początku, ale już w 36 minucie opuścił murawę (zmienił go Liszka). Najwyraźniej został uznany winowajcą kiepskiego początku drużyny w tym meczu.
Daniel Liszka (2000) - Licząc mecze ligowe i w pucharach, był to jego siódmy występ. Jeszcze przed zmianą stron zmienił Ambrosiewicza. Niczym szczególnym się jednak nie odznaczył.

Jagiellonia Białystok - Patryk Klimala (1998) - Tydzień temu był bliski debiutanckiego gola. Teraz może się cieszyć z debiutanckiej asysty. Zaliczył ją w meczu z Piastem Gliwice, w którym zagrał od początku. W 62 minucie wszedł za niego Roman Bezjak.

Lechia Gdańsk - Karol Fila (1998) - Odejście Pawła Stolarskiego jest dla niego szansą na regularną grę. W wygranym meczu z Górnikiem Zabrze nie dał plamy. To po jego uderzeniu samobója zaliczył Paweł Bochniewicz. 20-letni lechista na boisku przebywał do 72 minuty. Obejrzał drugą w sezonie żółtą kartkę. Zmienił go Mateusz Lewandowski.

Lech Poznań - Kamil Jóźwiak (1998) - Rozegrał nieco ponad godzinę z Wisłą Kraków. Potem szansę dostał Piotr Tomasik.
Paweł Tomczyk (1998) - Pojawił się na ostatni kwadrans kiedy to zmienił Tomasza Cywkę. Dostał żółtą kartkę.

Legia Warszawa - Mateusz Hołownia (1998) - Adam Hlousek poza osiemnastką to kolejne minuty zebrał ten 20-latek. W spotkaniu z Zagłębiem Sosnowiec z murawy zszedł dopiero po ostatnim gwizdku sędziego.
Sebastian Szymański (1999) - Całe spotkanie na skrzydle.

Piast Gliwice - Patryk Dziczek (1998) - Pozostaje pierwszym wyborem Waldemara Fornalika w drugiej linii. Z Jagiellonią Białystok dane mu było biegać do ostatniej minuty. Zdobył bramkę na 1:1.

Pogoń Szczecin - Sebastian Walukiewicz (2000) - Nie wypalił transfer do Włoch, więc zbiera kolejne minuty w Ekstraklasie. Tym razem wszedł w 45 minucie za Laszę Dwaliego w meczu ze Śląskiem Wrocław.

Śląsk Wrocław - Maciej Pałaszewski (1998) - W tzw. "meczu walki" z Pogonią Szczecin zapisał 90 minut. Tak jak i pozostali zawodnicy niczym się jednak nie zapisał w naszej pamięci...

Zagłębie Sosnowiec - Tymoteusz Puchacz (1999) - Ten młodzieżowiec akurat ma pewne miejsce w składzie. Z Legią Warszawa zagrał cały mecz.
Sebastian Milewski (1998) - Od początku do samego końca. Miał jednak kłopot z celnością podań. Dostał też żółtą kartkę.

Drużyny bez młodzieżowca w 5. kolejce:
Arka Gdynia, Korona Kielce, Miedź Legnica, Wisła Kraków, Wisła Płock, Zagłębie Lubin.

Klasyfikacja kanadyjska młodzieżowców po 5. kolejce:

2 GOLE i 1 ASYSTA - Paweł Tomczyk (Lech Poznań)
1 GOL - Patryk Dziczek (Piast Gliwice)
1 ASYSTA - Adrian Gryszkiewicz (Górnik Zabrze), Kamil Jóźwiak (Lech Poznań), Patryk Klimala (Jagiellonia Białystok).

Tabela Pro Junior System PZPN sezon 2017/18:

1. Górnik Zabrze - 1181 - punktów
2. Piast Gliwice - 900
zobacz więcej

Kto jest młodzieżowcem?
Młodzieżowiec to zawodnik posiadający obywatelstwo polskie, który w roku kalendarzowym, w którym następuje zakończenie sezonu rozgrywkowego, kończy 21. rok życia oraz zawodnik młodszy. W sezonie 2018/2019 są to zawodnicy urodzeni w 1998 roku i młodsi. Wykładnia za Łączy Nas Piłka/PZPN

Nagrody w Pro Junior System
Tak samo jak w zeszłym sezonie w puli nagród są 4 mln złotych (2 mln złotych wyłożył PZPN, 2 kolejne Ekstraklasa). Zwycięzca otrzyma 1,4 mln. Za drugie miejsce w klasyfikacji przysługuje 1 mln, natomiast za trzecie 400 tys.

Więcej o EKSTRAKLASIE - newsy, wyniki, terminarz, tabela, strzelcy

Tyle zarabia się w Legii Warszawa. Kwoty robią wrażenie

Materiał oryginalny: Karol Fila nadzieją Lechii Gdańsk. Młodzieżowcy na boisku: 5. kolejka Ekstraklasy [RAPORT] - Gol24