Katowice. Polka i Hiszpan mistrzami Europy w szachach szybkich! Ponad 900 zawodników rywalizowało w Spodku ZDJĘCIA

Tomasz Kuczyński
18.12.2022 r. Hiszpan Jaime Santos Latasa i Aleksandra Malcewska mistrzami Europy w szachach szybkich w Katowicach.  Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
18.12.2022 r. Hiszpan Jaime Santos Latasa i Aleksandra Malcewska mistrzami Europy w szachach szybkich w Katowicach. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Mat. prasowe
W niedzielę 18.12.2022 w katowickim Spodku zakończyły się trwające dwa dni mistrzostwa Europy w szachach szybkich. Złote medale zdobyli reprezentantka Polski Aleksandra Malcewska (SzSON Zagłębie Dąbrowa Górnicza) oraz Hiszpan Jaime Santos Latasa. Rywalizowało 910 zawodników. Zobacz ZDJĘCIA ze Spodka.

Katowice przez trzy dni były szachową stolicą Europy. W piątek 16 grudnia w legendarnej hali odbył się turniej ME w szachach błyskawicznych. Przez sobotę i niedzielę rywalizowano o tytuły mistrzowskie w szachach szybkich.

Zobacz ZDJĘCIA ze Spodka z drugiego dnia ME w szachach szybkich, 18.12.2022 r.

Mistrzyni z klubu z Dąbrowy Górniczej

Klasyfikację kobiet wygrała Aleksandra Malcewska (SzSON Zagłębie Dąbrowa Górnicza), przed startującą pod neutralną flagą międzynarodowej federacji szachowej (FIDE) Rosjanką Aleksandrą Kosteniuk i Jolantą Zawadzką (KSz Polonia Wrocław). Malcewska zdobyła w sumie dwa medale, bo ma też srebro w szachach błyskawicznych. Urodzona w Wołgogradzie w Rosji szachistka jest reprezentantką Polski od 12 maja 2022 roku.

Pierwotnie mistrzostwa Europy kobiet miały odbyć się w Kijowie. Katowice czwarty raz były miastem-gospodarzem ME w szachach (raz turniej był tylko online). W Spodku zabrakło Jana-Krzysztofa Dudy, który przygotowuje się do mistrzostw świata.

Hiszpan Jaime Santos Latasa wyprzedził Czecha David Navarę z Wasko HETMANA GKS Katowice, który dwa dni wcześniej został mistrzem w szachach błyskawicznych. Trzecie miejsce zajął Niemiec Daniel Fridman.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął premier Mateusz Morawiecki. (źródło: PAP)